فرا رسيدن عيد؛ این بار با تحفۀ متارکه! | شهادت 

18th July, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

فرا رسيدن عيد؛ این بار با تحفۀ متارکه!

2018-06-11

در آخرين روز هاى ماه مبارک رمضان قرار داريم و ان شاء الله به زودى شاهد هلال ماه شوال خواهيم بود؛ اول شوال المکرم مصادف است با نخستين روز عيد سعيد فطر؛ به پاس اداى موفقانۀ فريضۀ روزه و پيشه کردن صبر و استقامت در برابر خواهشات نفس و انجام ساير عبادات در جريان ماه مبارک رمضان؛ خداوند بزگ علاوه از ميزبانى بندگانش در طول اين ماه، در پايان اين ماه يک نعمت بزرگ ديگرى را نيز براى روزه داران منظور فرموده و آن عبارت از حلول عيد سعيد فطر مى باشد. 
امساک مسلمانان روزه دار در طول يک ماه از خوردن، نوشيدن، شهوت رانى و خوددارى از توسل به منکرات به امر الله متعال،  واقعاً کاميابى در آزمون بزرگ الهى مى باشد. طبيعى است که سپرى شدن موفقانۀ هر آزمون بزرگ، با خوشحالى و سرور جشن گرفته مى شود؛ بناءً پاداش سپرى کردن مؤفقانۀامتحان بزرگ روزۀ ماه رمضان، عيد فطر است که طى مراسم با شکوهى در تمام بلاد اسلامى با اداى دو رکعت نماز بـرگزار مى گردد و تا سه روز ادامه مى يابد« عيد» کلمه عربى بوده و از عود (برگشت) گرفته شده و فطر از مصدر افطار (شکستن و شگافتن) به معناى خورد و نوش و شکستن روزه مى باشد. عيد فطر يعنى بازگشت به حالت قبل از روزۀ ماه مبارک رمضان يا بعبارۀ ديگر رفع امساک از خوردن و نوشيدن و مجامعت با همسران در روز هاى پس از ماه رمضان. 
خوشحالى عيد تنها به روزه داران متمول و ثروتمند مختص نبوده، بلکه دادن صدقه فطر، انفاق، تعاون و سخاوت درين ماه براى افراد نادار و فقير، در مجموع تمام اقشار نيازمند، تحت پوشش تعاون و تکافل اجتماعى قرار مى گيرد و فاصلۀ سطح زندگى ميان غنى و فقير به همديگر نزديک شده و در این روز عيد، فقرا و مساکين مانند اغنيا و در کنار آنان،  از خوان گسترده و رنگين خوشى هاى عيد برخوردار مى شوند. شکرانهء عيد سعيد فطر، اداى دو رکعت نماز در اولين ساعات روز اول ماه شوال، پس از طلوع آفتاب در يک ميدان سرباز (عيدگاه) و يا مصلی مى باشد. حين اداى نماز عيد فرشته هاى رحمت به امرالله متعال از آسمان ها  به فضاى زمين فرود آمده بر فراز عيدگاه ها و چون چتر بر بالاى نمازگزاران سايه مى افگنند و اجتماع پر شور و نشاط وآگنده از عبادت و اخلاص بندگان  را نظاره مى کنند و پيام الله جل جلاله را به نمازگزاران به اين عبارت بشارت مى دهند: »آگاه باشيد! که خداوند بخشاينده و مهربان، يقيناً گناهان گذشته شما را بخشيده است، پس به سوى خانه هاى تان برگرديد، در حاليکه راهياب و پيروز هستيد« آرى! خوشى عيد براى مسلمانان، پاداش يکماهه روزه دارى و تحمل گرمى و سردى و گرسنگى و تشنگى و مقاومت در برابر ساير خوا هشات نفسانى و وسوسه هاى شيطانى است که در ماه هاى غير از رمضان انجام دادن آن براى مسلمانان مانعى ندارد. 
از قراين چنان پيداست که عيد فطر امسال افغان ها با عيد هاى گذشته شان فرق دارد، زيرا کشور ما چهل سال مى شود که در آتش جنگهاى تحميلى مى سوزد.  طى اين سال ها مردم حلول عيدها را بجاى خوشى و خنده، با غصه و گريه بدرقه کرده اند. در طول اين مدت روزى نيست که گروپى از هموطنان بيگناه مان در گوشه و کنار کشور، مظلومانه در خاک و خون نغلطند و جمعى از خانواده ها در بساط غم از دست دادن عزيزان شان به سوگ ننشينند. سالها است که جنگ در کشور ما شعله ور است و هر روز به صد ها نفر قربانى مى گيرد، افغا نها طى اين سال ها لذت عيد و برات حقيقى خويش را نچشيده اند!  آحاد ملت در انتظار روزى اند که از هيولاى وحشتناک جنگ و مصيبت رهايى يابند تا خوشى اعياد دينى و ملى شان را فارغ از صداى تفنگ و دود باروت تجليل نمايند. طرح صلح چند ماه قبل رئيس جمهور افغانستان و اينک اعلان آتش بس يکجانبهء او براى مخالفين مسلح، اين اميدوارى را در دل هاى مردم ايجاد نموده که روند صلح با گذشت و انعطاف يک طرف جنگ، کم کم دارد جان مى گيرد! حالا توجه همه بسوى طالبان معطوف شده که آنها پس از شور کنکاش ذات البينى، در برابر اعلان حکومت چه عکس العملى نشان خواهند داد؟ اعلان آتش بس سه روزۀ طالبان نيز يک واکنش مثبت است مشروط بر اينکه هر دو طرف با آغاز مذاکره و تفاهم ، مدت آتش بس را تمديد نمايند!
طالبان پس از ١٧ سال جنگ حتماً به اين حقيقت پى برده باشند که از راه جنگ چيزى بدست آورده نمى توانند، زيرا نتيجۀ جنگ فقط تباهى و بربادى کشور است و در طول تاريخ کمتر جنگى از راه غلبه پيروز گرديده است ، اغلب جنگها با تفاهم پايان يافته بخصوص در درگيرى ميان دو گروه مسلمان، بهترين طريقۀ ختم جنگ و مصالحه با پيشه کردن گذشت و همديگر پذيرى است؛ راهى که دو سال قبل حزب اسلامى با موفقيت آن را تجربه کرد و نتايج آن امروز مورد پسند طرفين و جامعۀ جهانى میباشد.  حزب اسلامى افغانستان در حاليکه قبلاً از پيشکش کردن طرح صلح حکومت به طالبان حمايت کرده بود، اکنون اعلان آتش بس موقت رئيس جمهور و طالبان را به فال نيک گرفته و آن را برداشتن اولين گام در جهت عملى شدن پروسۀ صلح مى داند و از طرفین خواهشمند است تا با تمدید آتش بس، وارد تفاهم و مذاکره شده و با ارائه خواسته هاى مشروع و معقول شان با جنگ برای همیشه وداع نمايند و با سهمگيرى در انتخابات پیشرو در ساختن افغانستان آزاد، آباد و اسلامى به همدیگر، دست همکارى و برادرى بدهند.

 
پخواني سرمقالي

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th July, 2019