نداى صلحجويانۀ ((OIC در کنفرانس جده | شهادت 

18th July, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانی

تفصیل

نداى صلحجويانۀ ((OIC در کنفرانس جده

2018-07-11

نداى صلحجويانۀ ((OIC در کنفرانس جده

پس از ارائه طرح صلح رئيس جمهور افغانستان در جريان کنفرانس پروسه کابل و به دنبال آن اعلان آتش بس يکجانبۀ موصوف در روز هاى عيد سعيد فطر و عمل بالمثل طالبان در جريان سه روز عيد، در داخل و خارج کشور اين ذهنيت قوت گرفته است که اگر دو طرف جنگ و کشور هاى دور و نزديک دخيل در جنگ افغانستان خواسته باشند، صلح در کشور امکان پذير است.

شاهد برجستۀ اين ادعا، صحنۀ هاى حیرت انگیز و باور نکردنى روز هاى عيد بود که فقط با يک اعلان، جنگجويان هر دو طرف از مواضع جنگى خويش پائين آمده و با کنار گذاشتن اسلحه، به استقبال و عيد مبارکى همديگر شتافتند و ما فى الضمير خويش را به نمايش گذاشتندکه آنها منبعد قصد  ادامۀ جنگ را ندارند،  ولى جنگ بطور ناخواسته بر آنها تحميل گرديده است.

تمديد آتش بس از جانب دولت و جواب رد طالبان بر ادامۀ آن، سيلى محکمی بود که توسط طالبان بر روى ملت اميدوار به  صلح افغان زده شد و پس از عيد سلسلۀ جنگ ها از سر گرفته شد. از برخورد عناصر جنگى چنان پيداست که آنها خود شان کدام نقشى در توقف و يا ادامۀ جنگ ندارند، و هر فرمانى که از منابع استخباراتى و نظامى خارجى به آنها ديکته مى شود، بدون کم و کاست آن را در عمل پياده مى کنند. اگر چنين نبود، در اين مساله چه رازى نهفته است که عناصر جنگى دو طرف سالها با هم جنگيدند مگر با يک اعلان از جنگ دست کشيده، يکديگر را به آغوش گرفتند! ولى فرداى آن بار ديگر به موضع خود برگشته و کسى را که ديروز او را به آغوش کشيده و يکجا با هم اشک شادمانى ريختند ، به گلوله ببندد!

بهر حال با وجود تشديد جنگ ها پس از آتش بس سه روزۀ طالبان، تلاش هاى صلح جویانۀ دولت هنوز هم متوقف نشده و علاوه از اظهار آمادگى کشور هاى همسايه براى ميزبانى کنفرانس صلح، اين بار سازمان همکارى اسلامى وارد صحنه شده و با اعلان برگزارى کنفرانسى به اشتراک علماى دينى  از سراسر دنياى اسلام، مى خواهد پروسه کُند صلح افغانستان را جان تازه اى ببخشد.

اين کنفرانس قرار است تحت اشراف سازمان (OIC) و به ميزبانى دولت عربستان سعودى، در شهر جدۀ آن کشور برگزار گردد. هر چند طالبان بصورت رسمى و صريح موقف خويش را در زمينه اعلان ننموده اند،ولى گزارش هاى تائيد ناشده حاکى از آنست که گويا طالبان در کنفرانس جده اشتراک نخواهند کرد.

حقيقت امر اينست که جنگ جارى افغانستان، بازى و رقابت شبکه هاى استخباراتى مربوط به ابر قدرت ها و قدرت هاى منطقوى است و هر دولتى به تناسب حال و قدر امکاناتش در افغانستان سرمايه گذارى کرده و هر يک براى رسيدن به اهداف خود تلاش مى کند. متأسفانه اين ها با استفاده از مظلوميت و مجبوريت افغان ها، عده اى را استخدام کرده اند و با سرازير کردن پول و امکانات، گروه ها، اقشار و اقوام ملت ما را بجان هم انداخته و از ادامه و تشديد جنگ داخلى براى تخريب افغانستان حظ مى برند و به نفع خويش بهره بردارى مى کنند. مطمئناً که اين اهداف شوم و اين دخالت هاى پيدا و پنهان در امور داخلى کشور ما دير پا نيست و دير و يا زود بالاخره تمامى توطئه ها و نقشه هاى شوم دشمنان بر ملا مى شوند و آنگاه مداخله گران مانند سلف شان، با ندامت و سرافگندگى از مردم افغانستان عذر خواهى خواهند کرد.

ابتکار سازمان همکارى هاى اسلامى در برگزارى کنفرانس علما، بر داشتن يک گام مثبت در جهت حل بحران جارى افغانستان است، اميدواريم که دو طرف جنگ و طرف هاى دخيل ديگرى که در نقش حمالة الحطب، جنگ جارى  را تمويل وتجهيز مى نمايند، با حضور در اين کنفرانس به توصيه و فتواى علماى دين گوش فرا دهند و نقشۀ راه صلحى را  که در جده ريخته مى شود  بر هر دو طرف فشار بياورند که آن را در عمل پياده کنند.

ايالات متحده امريکا، پاکستان، عربستان سعودى، روسيه، چين، ايران، هند، ترکيه، امارات و کشور هاى آسياى ميانه بيشترين نقش را در اعادۀ صلح افغانستان دارند و اگر آنها بخواهند که بحران جارى افغانستان حل شود، اين کار به زودى انجام مى شود. پس يا هو! همه به پيش بسوى عربستان سعودى، اين بار در شهر جده، در جوار شهر مکه مکرمه و در خانه کعبه (قبلۀ مسلمانان جهان) با دراز کردن دست نياز به درگاه الله مستعان که

 به لطف و مهربانى خاصش از قصور ها و گناهان گذشته

 افغان ها در گذرد و راه و چارۀ  اساسى براى پايان جنگ و اعاده صلح در کشورما بنماياند. (آمين(
پخواني سرمقالي

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th July, 2019