تفصیل | شهادت 

23rd June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

روس ها حق ندارند مانع تطبیق توافقات صلح در افغانستان شوند

د. فضل الهادی وزین

2017-01-05

 قربانى جنگ ملت افغانستان است و صلح هم نیاز و خواست سرتاسری  مردم این سرزمین می باشد.

هر گامی در راستای مصالحه بین الافغانی و قطع جنگ طرف تایید مردم افغانستان بوده و از آن حمایت می کنند.

خارجیها بویژه روسها از همان آغاز کودتای خونین هفت ثور در بحران و تباهی کشور ما نقش داشتند و با تجاوز نظامی ۶ جدی بر سرزمین ما جنایت روسها- که قدرت اساسی در اتحاد شوروی وقت را در دست داشتند- بیشتر و آشکار تر شد.

روسیه عامل ویرانی افغانستان و قاتل بیش از دو ملیون شهروند کشور ما است.

جنگ و بحران کنونی افغانستان ادامه همان حمایت و بربریت است که روسها بنیاد آن را در سرزمین جنگزده ما گذاشتند.

امروز روسها با مخالفت با مصالحه در افغانستان  وسنگ اندازی در راه تطبیق معاهده صلح حکومت و حزب اسلامی افغانستان  یکبار دیگر می خواهند جنگ در کشور ما ادامه یابد.

روسها با این کار شان با ملت افغانستان دشمنی می کنند و می خواهند انتقام شکست تاریخی و بزرگی را از مردم ما بگیرند که منجر به سقوط امپراطوری  روسها در قالب اتحاد شوروی و کمونیزم بین المللی گردید.

از آنجایی که مصالحه بین الافغانی ملکیت ملت افغانستان است، مردم ما در امر صلح و کنار آمدن با هم از هیچ خارجی بشمول روسها اجازه نمی گیرند و به ممانعت های دشمنان صلح و استقرار کشور خود وقعی نمی گزارند.

مداخلات خارجی از یک طرف عامل جنگ در افغانستان است و از طرف دیگر مانع صلح.

باید حکومت افغانستان و حزب اسلامی با جدیت و ثابت قدمی توافقات صلح امضاء شده بین طرفین را تطبیق نموده و به خارجیها اجازه ندهند تا با مداخله بیشرمانه در امور داخلی و ووطنی افغانستان، جنگ  خانمانسوز را در میهن عزیز ما شعله ور نگهدارند.

هر تبعه افغانستان بدون استثناء،  بر اساس حقوق انسانی و شرعی و بنابر قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه جمهوری اسلامی افغانستان و قوانین بین المللی  حق دارد تا در هرگوشه از افغانستان آزادانه زیست و گشت وگزار نماید.

 محترم انجنیر گلبدین حکمتیار امیر حزب اسلامی افغانستان -بصرف نظر از اتفاق و یا اختلاف نظر با مواقف و دیدگاه های سیاسی ایشان-  شهروند و یک شخصیت و رهبر جهادی و سیاسی افغانستان است، روسیه و هیچ جهت و کشور خارجی حق ندارد در باره زندگی ایشان در وطن و سرزمین شان ابراز نظر و ممانعت کند.

این مردم افغانستان و قوانین کشور ما است که نحوه تعامل با شهروندان  و تصرفات آنها را تعیین می کنند .

انجنیر حکمتیار یکی از قیادت های جهاد بزرگ و شکوهمندی است که نه تنها افغانستان را از اشغال استعمار روس ها آزاد کرد بلکه جهان را از چنگال خون آشام اتحاد شوروی نجات داد.

ازین رو مخالفت روسیه که بدست مجاهدین افغانستان  طعم تلخ شکست ذلتبار را چشیده است برای مردم ما از یک سو قابل فهم و درک است و از طرف دیگر خنده آور و مضحک!

انجنیر حکمتیار ویزه و اجازه روسیه را برای زیستن و سفر به افغانستان ضرورت ندارد، زیرا جناب شان از ولسوالی امام صاحب ولایت کندز و تبعه جمهوری اسلامی افغانستان اند، نه تبعه روسیه و از ساکنان مسکو و یا پترز بورگ و نه هم برای سفر به روسیه درخواست ویزه کرده اند!

به امید صلح سرتاسری در کشور عزیز .د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd June, 2018