تفصیل | شهادت 

22nd April, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

پیامبر اکرم(ص)

2017-06-16

 

 پیامبر اکرم(ص)، از بعثت تا رحلت همواره در آموزش ها و تعالیم خود و در عمل، در جهت نفی تفرقه و اختلاف، تحکیم پایه های وحدت ، همبستگی ، اخوت و همدلی میان مسلمین و حتی تفاهم با غیر مسلمین غیر معارض از اهل کتاب و… گام نهاده است.

سیره ی عملی پیامبر (ص) در رابطه با وحدت مسلمین از همان ابتدا و به عنوان اولین گام ، در اعلام شعار توحید متجلی گردید، که طی آن با شکسته شدن علل و عوامل تفرقه و مرزهای کاذب، مسلمین با وحدت در معبود و اتحاد در عقیده، بنای یک جامعه ی اسلامی و نظام سیاسی جدید به نام” امت” را می گذاشتند، آن هم در میان اعراب بادیه که به نفاق و دوروئی معروف بودند. اما اسلام و پیامبر آن، قبایل عرب را تحت لوای خود گرد آورده و به دلهایشان الفت بخشیدند. تعصبهای جاهلیت را از میان بردند و کینه های ریشه گرفته در روزگاران قدیم در میان آنها محو شد. همه مطیع فرمان پیغمبر و دستور قرآن شدند و بدین طریق یک دولت نیرومند مرکزی و ملیتی مبتنی برهمکیشی و اسلامیت به نام “امت” در عربستان به وجود آمد.

گام بسیار مهم دیگری که پیامبر اکرم در جهت وحدت امت برداشت، متحد کردن مسلمانان مهاجر و انصار ، تحت لوای اسلام بود که به نوعی یهودیان وغیر آنها ، از هم پیمانان و امثال آن را، تحت پوشش می گرفت که البته به واسطه پیمانهایی بود که پیامبر با آنها می بست. صحیفه و مکتوب یا منشور این پیمان ها ، مسلمانان را هر چه بیشتر به هم نزدیک کرد و روابط دینی ، پایه های دینی – عقیدتی و تشکل ها و تجمع های مردم را تنظیم و تحکیم کرد و طی آن اعلام شد که مسلمانان امت واحده ، متحد و مستقل علیه دشمنان و مستکبرین هستند.همچنین عقد پیمان برادری و اخوت میان مهاجرین و انصار و بین قبائل انصار، ابتکاری بی سابقه  بود که دشمنان اسلام  و منافقان را نا امید و اختلافات میان دو جناح عمده اهل مدینه را ریشه کن نمود. از طرفی دیگر وصلت پیغمبر با قبائل مختلف و افراد تازه مسلمان آنها و یا افراد سرشناس مخالف که عمدتاً دردوران مدنی بود ، آن قبائل را با اسلام خویشاوند می نمود که این خود گامی مهم در راه ایجاد وحدت قبائل افراد کینه توز بود.
 

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

22nd April, 2018