تفصیل | شهادت 

19th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

فاجعه در یمن : مرض وبا ، جنگ داخلی....

نیمه نگاه

2017-06-18

میلیون ها یمنی به دلیل جنگ و بی ثباتی سیاسی این کشور، در معرض گرسنگی قرار دارند. شیوع بیماری وبا نیز هر روز جان تعداد زیادی از مردم یمن را می گیرد.

بر این اساس مسئولین سازمان ملل متحد، برنامه جهانی غذا، سازمان صحت جهانی، صندوق بین المللی کودکان سازمان ملل(یونیسف) و دفتر هماهنگی امور انسان دوستانه سازمان ملل در باره بحران یمن , اذعان داشته اند که مهمترین مشکل به عنوان نتیجه جنگ و بی ثباتی سیاسی در یمن؛ بحران گرسنگی و شیوع بیماری وبا در این کشور است.

بر اساس آمار برنامه جهانی غذا، نزدیک به 17 میلیون از 28.2 میلیون یمنی به تغذیه کافی دسترسی ندارند و 6.8 میلیون نفر از آنها با «خطر جدی گرسنگی» مواجه اند. در این راستا برنامه جهانی غذا از شمار انسان هایی که در یمن در معرض گرسنگی جدی قرار دارند، به 3.9 میلیون اولویت داده که باید در کوتاه ترین زمان کمک های غذایی در اختیار آنان قرار داد.

بتینا لوشر، سخنگوی سازمان برنامه جهانی غذا با اعلام این که دو سوم مردم یمن نمی دانند که وعده غذایی بعدی شان چگونه تامین خواهد شد، اظهار داشت: برای جلوگیری از قحطی زمان بسیار اندکی داریم.

وی افزود: برای جلوگیری از بحران گرسنگی 3.1 میلیون یمنی که از خانه هایشان آواره شده اند، تا ماه اکتبر حداقل به 468 میلیون دلار اعتبار نیاز است.

هشدار :

کشوری که از  یک طرف با بحران غذایی و گرسنگی مواجه است، از طرفی دیگر با شیوع بیماری وبا دست به گریبان است. میلیون ها یمنی که به دلیل بی ثباتی سیاسی و جنگ داخلی در کشورشان مجبور به ترک خانه هایشان و آواره شده اند، به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی سالم و عدم جمع آوری زباله ها در معرض ابتلا به وبا قرار دارند.

سازمان صحت جهانی اعلام کرده است که از 27 آوریل که بیماری وبا در یمن شیوع پیدا کرده است 19  ولایات از 23 ولایات این کشور در معرض این بیماری قرار گرفته اند و تا کنون نزدیک به 1000 تن که 300 نفر از آنان را کودکان تشکیل می دهند، جان خود را از دست داده اند. همچنین نزدیک به 125 هزار نفر مبتلا به بیماری وبا شناسایی شده یا مشکوک به این بیماری هستند.

تاریک جاسارویچ، سخنگوی سازمان  جهانی اظهار داشت که 46 درصد از مبتلایان به بیماری وبا کودکان زیر 15سال و 33 درصدشان نیز بالای 60 سال دارند.

وی افزود: در طول جنگ داخلی در سال های گذشته تقریبا تمامی سیستم های  صحت و سلامتی یمن از بین رفته و زیرساخت های این کشور نیز صدمات جدی دیده اند که نتیجه آن عدم دسترسی مناسب نزدیک به 14 میلیون نفر به آب آشامیدنی سالم است.

گفتنی است که با شیوع وبا در یمن، سازمان صحت جهانی در این کشور اعلام وضعیت فوق العاده کرده بود.

بر اساس گزارش صندوق بین المللی کودکان سازمان ملل متحد(یونیسف)، از ابتدای جنگ داخلی در یمن تا کنون هزار و 649 کودک جان خود را از دست داده اند. علاوه بر این هزار و 848 کودک نیز در نتیجه این جنگ معلول یا قطع عضو شده اند.

یونیسف همچنین گزارش داده که هزار و 768 کودک  به عنوان جنگجو به کار گرفته شده اند و ازدواج کودکان نیز نسبت به دو سال پیش، نزدیک به دو سوم بیشتر شده است.

براساس این گزارش 2.2 میلیون کودک تغذیه مناسبی ندارند و 1.3 میلیون کودک نیز در خطر بروز ذات الریه قرار دارند.

کریستف بولیراک، سخنگوی یونیسف اظهار داشت: "7.3 میلیون کودک در یمن در سن تحصیل قرار دارند، اما 2 میلیون نفر از این کودکان از جمله 350 هزار نفر به دلیل جنگ، نمی توانند به مدرسه بروند. هزار و 600 مدرسه قابلیت استفاده ندارد 248 مدرسه به دلیل بمباران های هوایی به طور کل تخریب شده و هزار و 164 مدرسه نیز آسیب های نسبی دیده اند. به علاوه 23 مدرسه نیز ازطرف گروه های مسلح اشغال شده است".

جنس لارکه، سخنگوی اوچا با اشاره به این که اگر جنگ در یمن وجود نداشت، بدون شک بحران قحطی قابل مهار بود، اظهار داشت: این سازمان از 2.1 میلیارد دلار کمک های اقتصادی طلبانه برای امور یمن در سال 2017 تنها 28.5 درصد از آن را دریافت کرده است.

شایان ذکر است بیش از دو سال است که جنگ داخلی در یمن  ادامه دارد.

این در حالیست که کشور های منطقه در حالت ابداع بحران های جدید ، بوده که نتایجش جز زایش چنین بد بختی ها و حتی اضافر تر از آن نخواهد بود.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

19th June, 2018