تفصیل | شهادت 

25th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

نیوزویک : نباید اجازه داد که ایران خلاء (ایجاد شده) پس از شکست داعش را پر کند.

.

2017-08-11

 به نقل از نیوزویک، هنری کیسینجر، وزیر خارجه پیشین آمریکا به دولت ترامپ هشدار داد که نباید اجازه داد که ایران خلاء (ایجاد شده) پس از شکست داعش را پر کند.

در شرایطی که نیروهای عراقی توانسته‌اند موصل را بار دیگر بازپس بگیرند و در سوریه نیز داعش در حال از دست دادن اکثر مناطق تحت تصرف خود است، کیسینجر 94 ساله هشدار داد که شکست داعش می‌تواند به شکل‌گیری یک «امپراطوری رادیکال ایرانی» در سرتاسر خاورمیانه بیانجامد.

کیسینجر در مقاله‌ای که در «کاپ‌ایکس» منتشر کرده، آورده است: «در این شرایط، مثال سنتی که در آن دشمنِ دشمنِ شما می‌تواند به عنوان دوست شما در نظر گرفته شود، دیگر کاربردی ندارد. در خاورمیانه معاصر، دشمنِ دشمنِ شما می‌تواند دشمن شما باشد. خاورمیانه با نوسان ایدئولوژی‌ها و با اقدامات خاصش جهان را تحت تأثیر قرار داده است».

«جنگ دنیای بیرونی با داعش می‌تواند یک مثال باشد. اکثر قدرت‌های غیرداعشی - از جمله ایران شیعه و دولت‌های سنی پیشرو - بر ضرورت نابودی آن (داعش) توافق دارند. اما کدام یک از آن‌ها سرزمین‌های داعش را به ارث خواهد برد؟ ائتلاف سنی‌ها؟ یا فضای نفوذی که تحت سلطه ایران است؟».

«پاسخ آن گنگ است زیرا روسیه و کشورهای عضو ناتو از جناح‌های مخالفی حمایت می‌کنند. اگر سرزمین‌های (تحت کنترل) داعش از سوی پاسداران انقلابی ایران یا نیروهای آموزش دیده و مدیریت شده توسط آن‌ها تصرف شوند، نتیجه می‌تواند (به شکل‌گیری) یک کمربند از تهران تا بیروت (منجر شود)، که می‌تواند نشانه‌ای از ظهور یک امپراطوی رادیکال ایرانی باشد».د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

25th June, 2018