تفصیل | شهادت 

21st November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

پیام برادر مجاهد حکمتيار به مناسبت سعید اضحی :

برادر حکمتيار

2017-08-31

بسم الله الرحمن الرحيم

وَإِذْ قَالَ إِبْرَاهِيمُ رَبِّ اجْعَلْ هَذَا بَلَدًا آَمِنًا وَارْزُقْ أَهْلَهُ مِنَ الثَّمَرَاتِ مَنْ آَمَنَ مِنْهُمْ بِاللهِ وَالْيَوْمِ الْآَخِرِ

 

هموطنان گرامی!

برادران و خواهران! السلام عليکم و رحمة الله و برکاته

· حلول عيد سعيد اضحی را مبارکباد ميگويم، دعا می کنم که الله متعال ملت مظلوم و درديده ما را از اين حالت درآور جنگ و بی امنی نجات بخشد، کشور ما را از مداخلات اجانب در امان داشته باشد، و به ما اين سعادت را نصيب گرداند که عيد های آينده را در افغانستان آزاد و مستقل در حالی تجليل نمائيم که در وجب وجب کشور بيرغ سبز اسلام در اهتزاز باشد، جنگ برای هميش خاتمه يافته باشد، نيروهای خارجی از کشور ما بيرون شده باشند، و اقتدار در اختيار حکومت صالحی باشد که از خدا ترس و بر مظلومان ترحم داشته باشد.

 

برادران و خواهران!

عيد سعيد اضحی برای مسلمانان پيام های بزرگی را باخود دارد، پيام قربانی در راه الله، پيام پيروی از بزرگترين سالار موحدين ابراهيم خليل الله، قرآنکريم داستان آن رهنمای بزرگ را برای ما بازگو ميکند که اينک امروز از بزرگترين قربانی او تجليل می نمائيم، تا باشد که بدانيم ايمان به الله متعال انسان را به کدام مقام می رساند، چقدر او را عروج می بخشد، پروردگار عالميان چقدر دعاهايش را قبول می نمايد، چگونه جزيره نمای خشک و خشن به وسيلهء دعای او به يک شهر پربرکت و امن مبدل گرديده و قبله تمام موحدين جهان می شود، از هر جهت و در هر موسم رزق فروان و پاکيزه برايش فرا می رسد، بدست سرور موحدين در اين شهر خانه خدا و مطاف خدا پرستان ساخته می شود، هر سال صدهاهزار مسلمان جداجو و شفته الله متعال با دل های مملو از اخلاص و محبت بخاطر طواف بيت الله و تعميل سنت ابراهيم خليل الله به اين شهر می روند و آنچه را انجام ميدهند که ابراهيم خليل الله و پسر اسماعيل و خانمش هاجر عليهم السلام انجام داده بودند، و اينک از چهار هزار سال بدينو صدها ميليون مسلمان مسلمان به شهر آباده شده از جانب ابراهيم عليه السلام رفته و کعبه ساخته شده با دستان او را طواف کرده اند، اين سلسله تا قيام قيامت دوام خواهد کرد، اين در حاليکه چهارهزار سال قبل در آن بیابان خشک بجز از ابراهيم، خانمش و طفل شيرخوارش (عليهم السلام) نه کدام انسان ديگر بود نه کدام ذی روح، نه آب، نه درخت و نه هم کدام حيوان.

 

برادران و خواهران!

با استفاده از اين فرصت در رابطه به مسايل مهم کشور عرايضی دارم:

· امروز کشور ما نيازمند صلح است، جنگ جاری به ضرر کشور و ملت است و خاتمه بخشيدن آن وظيفه ايمانی و ملی هر افغان است. افغانها صلح می خواهند، از جنگ و طرف داران جنگ متنفر هستند، اگر مخالفين مسلح دولت باشند و يا گروه های شامل در دولت، مردم نه جنگجو ها را حمايت می کنند و نه هم از شعارهای جنگی آنان را استقبال می نمايند، من از ملت خداپرست خود تشکر می کنم که از جنگجو های بيگانه پرور جدا شده اند و از حمايت و پشتيبانی آنان ابا می روزند.

· ما بخاطر نجات ملت مظلوم و کشور جنگ زدهء خود با دولت صلح کرديم، به همه دست برادری دراز کرديم، همه را به صلح، آشتی، همپذيری، رقابت های سالم و صلح آميز دعوت نموديم، گفتيم که باهيچ جهتی ارادهء جنگ را نداريم، با آنهائی هم راه جنگ را در پيش نميگيريم که درگذشته همواره با ما جنگيده اند و حتی در مقابل ما و ملت افغان با خارجی ها يکجا شده جبهه مشترک و ائتلافی را ساختند، ما اينها را هم عفو می کنيم، گذشته را فراموش می کنيم، می خواهيم بساط رقابت های مسلحانه برای هميش پرچيده شود، می خواهيم که در پروسه بدست آوردن قدرت و انتقال قدرت حتی يک قطره خون به زمين نريزد، در جهت بدست

آوردن قدرت علاوه از انتخابات شفاف و عادلانه تمام راه های نامشروع تحريم شوند و تجربه های تلخ و خونين گذشته هرگز تکرار نگردد.

· در شرايط کنون ما با هيچ گروهی درگير جنگ نيستيم، در آينده هم درگير شدن در جنگ را نمی پسنديم، اگر ديگران با ما نجنگند ما قطعاً با کسی نمی جنگيم، ديگران را هم به دست برداشتن از جنگ، صلح، جورآمد و تفاهم فراميخوانيم، موقف ما با خارجی ها و داخلی ها همين است. صلح فوری با صلح جو یان و ايستاده گی در مقابل متجاوزين به هدف دفاع از خود و ملت خود.

· به رقابت سالم و صلح اميز باورمند هستيم، مطمين هستيم که به اهدف مقدس خود بدون جنگ هم رسيده می توانيم، و رُقبای خود را مغلوب می سازيم، راه جنگ را کسانی برميگزينند که اهداف شوم دارند و راهکار شان شيطانی است. برای همه حق ميدهيم که بالای موقف ما اعتراض نموده سوال کنند و جواب بخواهند، بالای موقف، روش و راهکار آنانی انتقاد می کنيم که به ضرر کشور و ملت ما باشند. از طرف داران جنگ و جنگجویان اجرتی بيگانه گان نفرت داريم، نه با آنها ائتلاف می کنيم و نه هم در مقابل شان سکوت. ملت مظلوم خود را تحت ظلم و جبر آنها تنها نمی گذاريم، برای نجات ملت خود به هرگونه قربانی حاضر هستيم.

· ميخواهيم همه احزاب اين را بپذيرند که فقط يک راه مشروع برای رسيدن به قدرت وجود دارد و بس، که عبارت است از رجوع به رأی مردم و انتخابات عادلانه و شفاف، راه های غير مشروع را برای رسيدن به قدرت امتحان نه نمايند و تجربه های خونين گذشته را تکرار نکنند.

· اينک چهاردهه می شود که افغان ها در يک جنگ تحميل شده می سوزند، در آتش آن جنگی که بيگانه ها بر ما تحميل کرده اند، جنگی که خارجی ها بر دوام آن سرمايه گذاری می کنند و برای پيشبرد آن عده ای از ناافغانان را استخدام کرده اند و بخاطر اهداف شوم خود می جنگانند. هنوز هم همه روزه تعدادی از افغانها در خون خود غرق می شوند، اکنون هم بيشتراز چهار ميليون افغان در داخل و خارج کشور مهاجر اند، زمين ها و خانه های شان غصب شده، به مناطق خود رفته نمی توانند، در آنجا نه سر شان در امن است و نه مال و نه هم عزت شان، بخاطريکه در مناطق شان رُقبای سياسی و قومی شان مسلط اند، به زور تفنگ و پول بيگانه ها به اقتدار رسيده اند، از نيرو، قوت، وسايل و امکانات دولتی در مقابل آنها استفاده می کنند، در آنجا حکومت های موازی تشکيل شده، چنان جزاير مستقل قدرت به وجود آمده که نه تنها از سلطهء دولت مرکزی بيرون اند، بلکه دولت مرکزی را هشدار می دهند، از دولت نصف کابينه، سفارتخانه ها و نصف سلاحيت دولت مرکزی را متقاضی اند، که اگر خواهشات شان برآورده نشود ميدان های هوائی و تأسيسات دولتی را مورد يورش قرار داده و بر آنها سلطه حاصل خواهند کرد. در اکثر مناطق جنگ جنبه قومی دارد، يک جناحی که از خارجی ها پول و امکانت بدست مياورند و بخاطر منافع آنها می جنگند و مطابق به منصوبهء آنها می خواهد ملت افغان و کشور را تقسيم نمايند، برادران و اقوام را برعليه يکدگير بجنگانند، و افغانستان واحد را به شمال و جنوب تجزيه نمايند، به همين هدف در شمال کشور جنگ تصفيوی قومی را آغاز کرده اند، در نتيجه همين جنگ ده ها هزار پشتون و گجر در داخل کشور مهاجر شده اند، هنوز هم چهار ميليون مهاجر در داخل و خارج کشور داريم، تقريباً نود درصد اين مهاجرين پشتون ها اند که جنگ بر آنها تحميل شده و نمی توانند به مناطق خود بروند.

· اين جنگ زمانی خاتمه خواهد يافت که حکومت های موازی از بين بروند، تصفيه های قومی پايان يابد، حکومت های محلی و اختيارات دولتی از چنگال يک گروهک کوچک بيگانه پرور بيرون کرده شود، از مداخلات اجانب در امور داخلی کشور جلوگيری شود، بخصوص آن همسايه هائيکه منافع پليد خود را در دوام جنگ جاری جستجو می کنند، آنهائی که با سائر همسايه های خود نيز درگير جنگ هستند، آنهائی که افغان ها را به مفت ميخرند و آنها را در افغانستان، عراق و سوريه می جنگانند.

· از همسايه ها می خواهيم که در تأمين صلح با افغانها همکاری نمايند، به افغانستان سلاح نفرستند و برای دوام جنگ سرمايه گذاری نکنند، جنگ به تاوان همه است، به طور خاص ايرانی ها را مخاطب قرار می دهيم، بعضی از تصرفات و اظهارات مقامات ايرانی نادرست است و عواقب بدی در پی دارند، قابل پذيرش نيست که جنرالان ايرانی ميگويند: در سه ولايت افغانستان حضور فعال استخباراتی داريم!! ايران بايد به حاکميت ملی افغان ها احترام داشته باشد و به خود حق ندهد که بگويد: در زمينهء تاسيس بند ها در افغانستان بی تفاوت نخواهيم ماند!! بايد حريم فضائی افغانستان را نقض نکند و طيارات بی سرنشينش از داخل شدن به فضای افغانستان خود داری کند، اين ها در فضای پاکستان هم بدون اجازه داخل شدند که در نتيجه پاکسانی ها طياره بی سرنشين شان را سقوط دادند. اين کار سوال خلق ميکند که امريکا چرا اجازه همچو کاری را به ايران داده است، در مقابل آن سکوت اختيار کرده و هيچ چيزی نمی گويد؟!!

· متأسفانه بعضی حلقات غرضی و مرضی موقف صلح آميز ما را غلط تعبير می کنند، هنگامی که می گوئيم راهکار، رَوش و استراتيژی کنونی جنگ ناکام و نادرست است و هيچ کسی با اين روش قادر به پيروزی نخواهد بود، آنها چنين تعبير می کنند که گويا حزب اسلامی افغانستان خود داخل عرصه نبرد خواهد گرديده جاگزين جنگجوهای استخدام شدهء کنونی خواهد شد و رزق آنها را قطع خواهد کرد!! در حاليکه ما می خواهيم جنگ در اسرع وقت به طور کلی خاتمه يابد، و آن هم يا در نتيجه تفاهم تمام گروه های درگيرافغانی و ياهم با در اثر تجديد نظر دولت در روش جنگی اش، ملت افغان می نگرند که جنگ طلب ها با هردو روش مخالفت می کنند و تنها بر دوام جنگ اصرار می ورزند، و آنهم به شکل کنونی و به زور بازو و پول بيگانه ها.

· به همگان آشکار است که حکومت نجيب در نتيجهء يک توطئه خطرناک بين المللی سقوط کرد، پايتخت شکور و بعضی نقاط ديگر آن بدست کودتاچی ها اُفتاد، در آنجا ها به از بين بردن و محکوم کردن رُقبای سياسی خود شروع کردند، که با همين کار سلسلهء جنگ کنونی آغاز شد و تا امروز دوام کرد، ناتو هم همين کودتاچی ها را استخدام کرد و در مرکز و ولايات اقتدار را به آنهاسپرد!! تا زمانيکه اين حالت خاتمه نيابد، همين کودتاچی ها در اقتدار باشند و از نيروی حکومت در جهت از بين بردن رُقبای سياسی خود استفاده نمايند؛ جنگ ادامه خواهد داشت.

 

برادران و خواهران!

انتخابات نزديک شده، در اين رابطه نکاتی را بايد به خاطر داشته باشيم:

· بايد اجازه ندهيم که اين انتخابات همانند گذشته مملو از فريب و جعل کاری باشد، بايد عادلانه و شفاف باشد و نتايج آن برای همه قابل قبول، بايد برای تمام افغان ها فُرصت سهم گرفتن مساويانه درآن مهيا گردد، نه اينکه تنها در شهر های کشور برگزار گردد، و اکثريت ملت از استفاده رأی خود محروم بمانند.

· برای انتخابات بعدی طريقه و اسلوبی در نظر گرفته شود که در نتيجه آن نه مهاجرين از استعمال رأی خود محروم بمانند و نه هم ساکنين مناطق نا امن، ۶۰ فيصد افغان ها در مناطق نا امن زندگی می کنند و بيشتر از چهار ميليون افغان مهاجر است، که اگر اينها از شرکت در انتخابات و استعمال رأی خود محروم بمانند انتخابات مشروعيت و افاديت خود را بطور کلی از دست می دهد.

· ما تمام افغانها را بخصوص آنهائی را که آزادی کشور، خاتمه جنگ، صلح پايدار، تأمين امنيت و در افغانستان آزاد حکومت منتخب اسلامی را می خواهند دعوت می دهيم بيائيد بخاطر بيرون رفت کشور از اين حالت بحرانی به همديگر دست برادری بدهيم، جنگ را برای هميش خاتمه بدهيم، جلو مداخلات بيگانه ها را بگيريم، افغانستان را خانه مشترک همه اقوام افغان بدانيم، چنان افغانستان آزاد و مستقل را بسازيم که هيچ قدرت جهان جسارت کج نگری را به آن نداشته باشد، توان سيالی با ديگران را داشته باشد و به هيچ کسی محتاج نباشد.

· حلقاتی را که آنهارا کمک های خارجی ها مغرور ساخته، به زوربازو، پول و سلاح بيگانه گان می جنگند، آنها بر اريکه اجانب نشسته رويای بی تعبير پادشاهی را در ذهن می پرورانند بی خبر از آنکه تخت بيگانه تا نيمهء شب است، سا از مردم را کمک های بيگانه ها مست و مغرور ساخته بود ولی اندک نگذشت که وزن سبک شان برايشان معلوم و آشکار شد.

· به جنگ طلبان می گوئيم: هيچ ملتی تا ابد در چنگال جنگ طلبان منحوس گروگان نمی ماند، تاريخ مملو از آن انقلاب هائی است که ملت ها مجبور شده اند در مقابل زورمندان بدماش و مفسد قيام کنند، آنها را از اريکه قدرت به زمين بزنند، اولاد و اعضای خانواده های شان از زندگی اشرافی چنان محروم شوند که به مردم مظلوم و فقير دست سوال پيش کنند، قصر های ويران شده و به ميراث ماندهء شان به ديگران درس عبرت شود، چنانکه قرآن می فرمايد:

وَكَمْ أَهْلَكْنَا مِنْ قَرْيَةٍ بَطِرَتْ مَعِيشَتَهَا فَتِلْكَ مَسَاكِنُهُمْ لَمْ تُسْكَنْ مِنْ بَعْدِهِمْ إِلَّا قَلِيلًا وَكُنَّا نَحْنُ الْوَارِثِين

ترجمه: وچه مردمان زيادی را نابود ساخته ايم که در زندگی خود مست ومغرور شده اند وطغيان وشرکشی پيشه ساخته اند، اين خانه های ايشان است..

با در نظرداشت شرايط حساس کنونی به تمام ملت افغان و آن حلقات افغانی و شخصيت هائی که بالای ملت ترحم دارند، قضايا را مسؤلانه به بررسی ميگيرند، در جستجوی بيرون رفت از بحران جاری هستند و ميخواهند در زمينه نقش سازنده و مؤثر داشته باشند، ميگوئيم: بيائيد برای حل بحران راهکار داخلی جستجو کنيم، بحران مملکت را بدون وساطت و وصايت خارجی ها توسط مذاکرات بين الافغانی حل بسازيم. همه بايد اين را به حيث يک حقيقت مسلم قبول نمايند که جنگ جاری به تاوان ملت و کشور ما بوده و به سود دشمنان می باشد. آن نا افغانانی که بردوام اين جنگ تحميل شده تأکيد دارند، برای باقی ماندن خارجی ها بهانه تراشی می کنند، اينها دشمنان داخلی افغان ها اند، موقف و راهکار مردود شان جز رسوائی و ذلت چيز ديگری برای شان به ارمغان نخواهد آورد.

 

به اميد افغانستان اسلامی و آزاد

سربلند و پيروز باد افغانها

حکمتيار

عيدسعيد اضحی ۱۳۹۶

 

............................................................

ترجمه: ا. محمد جواد عمرد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st November, 2018