تفصیل | شهادت 

19th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

آمریکا «عطا محمد نور» را تهدید کرد: یا همراهی با حکومت افغانستان و یا برکناری؟

2017-09-11

یک رسانه‌ای افغا نی گزارش داد که مقامات آمریکایی در تلاش برای حل کشمکش‌های ارگ ریاست جمهوری با والی بلخ به «عطامحمدنور» هشدار داده است تنها در صورتیکه دست از مخالفت بکشد در قدرت باقی خواهد ماند.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم به نقل از «خبریال»، مقامات آمریکایی در افغانستان از عطا محمد نور والی بلخ خواسته‌اند که اگر می‌خواهد در قدرت باقی بماند باید دست از مخالفت با ارگ ریاست جمهوری بردارد.

براساس این گزارش، مقامات آمریکایی در افغانستان تلاش دارند تا به کشمکش‌های سیاسی میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری پایان دهد.

درحالیکه به نظر می‌رسد اشرف غنی برای برکناری عطامحمدنور از ولایت بلخ تلاش دارد، مقامات آمریکایی با طرف‌های درگیر دیدار کرده‌اند.

گفته می‌شود که مقامات آمریکایی در دیدار با والی بلخ ضمن هشدار در مورد عواقب تنش با ارگ ریاست جمهوری پیشنهاداتی نیز ارائه کرده‌اند.

اما این رسانه از اینکه پیشنهادات مقامات آمریکایی به عطا محمد نور چه بوده‌،  چیزی ننوشته است.

گرچه تنش‌ها میان عطا محمد نور و اشرف غنی در چند سال اخیر وجود داشته اما پس از سرکوب معترضان کابل و تشکیل ائتلاف نجات، تنش‌ها بین والی بلخ و ارگ ریاست جمهوری تشدید یافته است.

ائتلاف نجات افغانستان به ابتکار عطا محمد نور در توافق با ژنرال دوستم و محمد محقق معاون ریاست اجرایی چند ماه قبل در ترکیه با هدف اعمال فشار بر اشرف غنی تشکیل شد.

پس از آنکه نیروهای خارجی به دستور اشرف غنی از فرود  طیاره ژنرال دوستم درمیدان هوایی مزار شریف جلوگیری کردند عطا محمد نور به نیروهای خارجی و سفارت آمریکا نسبت به مداخله در مسائل داخلی این کشور هشدار داده بود.

این ائتلاف که اشرف غنی را به اعمال انحصار در حکومت متهم می‌کنند در چند ماه اخیر سه گردهمایی بزرگ برگزار کرده و خواستار اصلاحات در نظام شده‌ است.

وی در اظهارات اخیر خود به اشرف غنی هشدار داده بود که در صورت نادیده گرفتن شروط شورای عالی ائتلاف نجات برای اصلاحات در نظام، اعضای این ائتلاف حکومت وحدت ملی را فلج خواهند کرد.

از سوی دیگر نیز اشرف غنی بجای مذاکره و تعامل با منتقدان سیاسی حکومت راه مقابله را در پیش گرفته است که در نتیجه انتظار می‌رود تنش‌ها بین دو طرف همچنین افزایش یابد.

این در حالی است که آمریکا برای اجرای موفقیت‌آمیز استراتژی جدید واشنگتن نیاز دارد تا به بحران سیاسی افغانستان که در نتیجه کشمکش بین حکومت و منتقدان بوجود آمده است نیز رسیدگی کند.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

19th June, 2018