تفصیل | شهادت 

19th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

تحلیلگران : جامعه جهانى در مبارزه با تروریزم صادقانه عمل نکرده است

2017-09-11

بعد از حملات ١١ سپتمبر ٢٠٠١ که سقوط نظام طالبان را به دنبال داشت، برخى تحولات در افغانستان به وجود آمد؛ اما بعداً به دليل دگرگون شدن وضعيت، افغانستان دچار مشکلات شد که هنوز هم ادامه دارد.

در حملاتى که به تاريخ یازدهم سپتامبر سال ٢٠٠١ ميلادی به برج‌ های مرکز تجارت جهانی در شهر نیویارک و ساختمان پنتاگون در واشنگتن دی سی ايالات متحده امريکا صورت گرفت، حدود سه هزار تن کشته شدند.

مسووليت اين حملات را در حالى سازمان القاعده بر عهده گرفت که اسامه بن لادن در افغانستان زندگى مى کرد. امريکا خواستار تسليمى اسامه به آن کشور شد؛ اما طالبان که در افغانستان حاکميت داشتند، اين خواست امريکا را نپذيرفتند.

سرانجام امريکا در ماه ميزان سال ١٣٨٠ در يک اقدام نظامى و اعزام نيروهايش به افغانستان حکومت طالبان را از ميان برداشت.

 پس از سقوط نظام طالبان، حکومت موقت به رهبرى حامد کرزى رييس جمهور پيشين افغانستان به ميان آمد، کمک هاى جامعه جهانى با اين کشور آغاز يافت، در کنار امريکا نيروهاى نظامى ناتو نيز براى مبارزه  (با تروريزم !?)  به کشور آمدند و اکثر کشورهاى جهان، سفارت هاى شان را درافغانستان گشودند.

اما هنوزهم جنگ در افغانستان ادامه دارد و نه تنها اينکه طالبان نسبت به سال هاى اول حکومت کرزى قويتر شده، بل گروه هاى ديگرى چون داعش نيز شکل گرفته و با دولت افغانستان و نيروهاى خارجى مستقر در کشور مى جنگند و اين جنگ همه روزه زندگى شمار زيادى از افغان ها را مى گيرد.

شمارى از آگاهان امور می گویند با وجودى که پس از وارد شدن نيروهاى خارجى به افغانستان در اوايل سال هاى دهه هشتاد هجرى شمسى، تحولات مثبت در عرصه هاى مختلف رخ داد؛ اما پس از آن به دليلى که امريکا به تعهداتش با افغانستان صادقانه عمل نکرد، وضعيت برعکس شد.

قاضى محمدحسن حقيار يک تن از آگاهان امور سياسى گفت که با ايجاد حکومت موقت حامد کرزى، افغانستان از انزوا برآمد و با اکثر کشورهاى منطقه و جهان روابط ديپلماتيک را برقرار کرد و روند کمک هاى جامعه جهانى با اين کشور آغاز شد.

وى افزود: «در آن وقت امريکا و حاميانش با افغانستان وعده کردند که در راستاى تامين صلح و ثبات، بهبود وضعيت اقتصادى، مبارزه با مواد مخدر و دهشت افگنى با افغانستان با جديت کار مى کنند؛ اما چنين نشد و همه چيز طى سال هاى اخير برعکس شد.»

به گفته وى، دليل مشکلات کنونى افغانستان اين است که کشورهاى منطقه و جهان، منافع شان را در ادامه ناامنى ها در افغانستان مى بينند و امريکا مى خواهد براى کنترول بر آسيا، در افغانستان حضور داشته باشد.

به گفته موصوف، در زمان حکومت طالبان امنيت نسبى در کشور وجود داشت، کشت و قاچاق مواد مخدر تقريبا صفر شده بود و فساد ادارى نيز نسبت به حال بسيار کم وجود داشت.  

همچنان احمد بشير بيژن يک تن ديگر از آگاه امور سياسى گفت که بعد از سقوط رژيم طالبان، بيرون شدن افغانستان از يک وضعيت نامعلوم، گسترش روابط ديپلماتيک با کشورهاى منطقه و جهان، آغاز کمک هاى مالى و اقتصادى دنيا با افغانستان، از تحولات مثبتى بود که به وجود آمد.  

اما او افزود: «حدود ١٦ سال از اين حوادث و حضور نيروهاى خارجى در افغانستان سپرى شد؛ اما متاسفانه که وضعيت کشور ما بدتر از گذشته شده، دامنه ناامنى ها گسترش يافت، نيروهاى طالبان از گذشته قوى ترشدند و بخش زيادى از خاک افغانستان را در دست دارند، کشت و قاچاق مواد مخدر بيشتر شده، فساد ادارى به اوج خود رسيده و کار­هاى زيربنايى کمتر صورت گرفت.» 

بيژن نيز گفت که برخى کشورهاى منطقه و جهان، منافع خود را در ادامه ناامنى ها در افغانستان مى بينند و به همين دليل، به تعهدات شان صادقانه عمل نکرده اند.

وى افزود: «شما خود قضاوت کنيد امريکا که خود را قدرت اول جهان مى شمارد، چطور امکان دارد که در برابر يک گروه که نظم و ساختار درست ندارد، سلاح و تجهيزات پيشرفته ندارد، ناکام بماند و جنگ حدود ١٦ سال ادامه داشته باشد، معلوم دار است که پشت پرده گپ هايى هست.»    

هر دو تن يادشده مى گويند تا زمانى که جامعه جهانى در مبارزه با دهشت افگنى صادقانه عمل نکنند و سهيم نشوند، جنگ و ناامنى در افغانستان ادامه خواهد داشت.

پژواکد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

19th June, 2018