تفصیل | شهادت 

21st August, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

کنفرانس بین المللی امت اسلامی در استانبول خاتمه یافت.

.

2017-10-12

 

کنفرانس بین المللی امت اسلامی با حضور دانشمندان و اساتید دانشگاه های معتبر جهانی که از 8 نوامبر به میزبانی دانشگاه صباح الدین زعیم ترکیه آغاز شده بود،   با آخرین نشست با عنوان «جهان اسلام در دنیای امروز» در سالن کنفرانس یحیی بیاتلی منطقه کوچک چکمه‌جه استانبول خاتمه یافت.

دکتر طارق رمضان، استاد دانشگاه آکسفورد با اشاره به معنای اصلی امت اسلامی در دنیای مدرن گفت: امت معنای زیادی دارد. همانطور که در قرآن کریم هم آمده است در هر نقطه جهان می توانید امت های مختلف را ببینید. در اصل در قرآن به یک امت جهانی که ما باید بر آن تأکید داشته باشیم، اشاره می شود. این امت خارج از منافع سیاسی و با مرکز انسانیت تشکیل می شود که قدرت در آن دوباره تعریف می شود.

وی افزود: باید دانست که قبل از هر چیزی، انسان و سپس امت می آید. ما یک امت مقدسی نداریم، این انسان است که به آن تقدس می بخشد. ما باید از یک سطح گسترده این مسئله را مورد توجه قرار دهیم. امت به این معنا نیست که ما باید فاقد ملیت و احساس وطن دوستی باشیم. برای تشکیل یک امت نیز برخی ارزش ها مد نظر هستند. در این جا هم نباید کشور خود را درست و دیگری را غلط تلقی کنیم. در این نقطه می بایست یک نگرش امت گرا داشته باشیم.

رمضان ادامه داد: از این لحاظ حتی بحران های داخل جهان اسلام نیز مهم نیست، بلکه باید به فکر این که چه چیزی به جهان ارائه می دهیم باشیم. پایه این نگرش جهانی، احترام به دیگران، ارزش نهادن به کثرت گرایی، عدالت و عزت انسانی به حساب می‌ آید. برای درک بهتر امت، باید بر تئوری ها توجه نکنیم. شما باید به انسان ها خدمت کنید و ارزش های مذکور را اولویت قرار دهید. ما با تمامی نژاد ها یک امت تشکیل داده ایم.

وی تصریح کرد: خود را مورد انتقاد قرار دهیم. و سپس وارد عمل شویم. اسلام فاقد ملیت گرایی است البته این به بدان معنا نیست که کشورتان را دوست نداشته باشید. باید آزادانه اندیشیده و اقدام کنیم. نخست در برابر خود و کشورمان شجاع باشیم وگرنه امت زنده نخواهد شد. البته این نکته هم وجود دارد؛ مسلمانان کشورهای آمریکایی و اروپایی آنقدر در تلاش ارائه خود به عنوان شهروند آن کشورها هستند که مشکلات اصلی جهان اسلام را نمی بینند.

در ادامه دکتر جان اسپوزیتو، عضو هیئت علمی دانشگاه جورج‌تاون در ارتباط با چالش های بین المللی جهان اسلام اظهار داشت: امروز همه ما اعم از مسیحی، یهودی و مسلمان در دوره ای خطرناک و سخت قرار داریم، جهان در معرض انفجار از بیرون و خارج است. باید پیکان نگرش منتقدانه را متوجه خود کنیم.

وی همچنین تصریح کرد: در اوایل سال های 2000، جوامع اسلامی خواستار دموکراسی و آزادی‌های متفاوتی شدند، اما باید ببینید که چند کشور موفق به این اقدام شده است.از سوی دیگر امروز در آمریکا که خود از مهاجران تشکیل شده است، شاهد موج گسترده مهاجر سیتزی هستیم. رئیس جمهور آمریکا مسلمانان را مورد انتقاد قرار می دهد و محدودیت های مسافرتی برای آن ها اعمال می کند. در اروپا نیز احزاب بیگانه ستیزی که تا چند سال پیش وجود نداشتند، بر خاسته اند.

اسپوزیتو افزود: غرب نخست از احترام به این حرکتهای مردمی سخن می گفت، سپس مقامات این کشورها اظهار می داشتند که فلان رئیس جمهور تحت حمایت آن ها است. در مصر نیز همین مساله رخ داد و کودتا شد اما آمریکا آن را کودتا نخواند. این نگرش برای عادی جلوه دادن وجود السیسی در مصر انجام شد. چنانچه به ریشه های اصلی رادیکالسم توجه نکنیم، نابودی داعش هیج چیز را درست نخواهد کرد. اگر داعش از بین رود، گروه‌های دیگری همانند این گروه تروریستی جایگزین آن خواهند شد. غرب علی رغم انتقاد از رژیم های اسلامی، در عمل عکس آن را در پیش می‌گیرد. سفر ترامپ به عربستان سعودی بهترین مثال این امر است که به یک قرارداد چند صد میلیارد دلاری انجامید".

پروفسور محمد بلوت، رئیس دانشگاه صباح الدین زعیم نیز ضمن قدردانی از حامیان و سازمان دهندگان این کنفرانس گفت: کشورهای اسلامی امروز با بحران های جدی مواجه‌ هستند. این کشورها پس از «بهار عربی» نتوانستند به دلایل مختلف برخی تحولات مفید در کشورشان انجام دهند. قدرتهای بزرگ جهانی در حال رقابت در این منطقه هستند و ما به عنوان دانشمندان و محققان و سازمان های ذی ربط باید برای مشکلات منطقه چاره اندیشی کنیم. اگر ما هماهنگی و همکاری جامع در بین نهادهای کشورهای مختلف اسلامی ایجاد کنیم، می توانیم به موفقیت دست یابیم.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st August, 2018