تفصیل | شهادت 

10th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

چشم انداز بر بحران جدید ،اسپانیا کاتولینای، اروپا :

ح م

2017-10-20

در حالیکه__آلمان و فرانسه موضع مشخصی درقبال بحران اسپانیا گرفته اند و رهبران این دو کشور میگویند اختلافات باید درچارچوب قانون اسپانیا حل و فصل شود(یعنی موضعی در حمایت از مادرید در مقابل دولت محلی کاتالونیا) زیرا اسپانیا تا امروز به کاتالونیا فرصت داده بود تا  به طوری رسمی بگوید که اعلام استقلال نکرده و نخواهد کرد اما قسمی که دیده میشود تآ اکنون اینچنین نشد و حالا دولت اسپانیا تصمیم گرفته است که در جلسه شنبه، موضوع پایان دادن به خودمختاری کاتالونیا را مطرح  نماید__ توجه شمایان را به اساسات بحران کاتولینا با کلمات چند معطوف میداریم:

(( کاتالونیا منطقه‌ای در شمال شرقی اسپانیاست که دارای زبان، پرچم، پارلمان و سرود ملی خود است.

* کاتالونیا با داشتن قدمت هزار ساله، پلیس خود را دارد و مسئولیت کنترل بر بعضی از خدمات عمومی این منطقه نظیر مدارس را عهده‌دار است کاتالونیا یکی از ثروتمندترین و مولدترین مناطق اسپانیا است.

* پارلمان کاتالونیا انتحابات برای استقلال را که اول اکتبر برگزار شد، تأیید کرد و این در حالی بود که محکمه قانون اساسی اسپانیا آن را تعلیق کرده بود.

در روز رأی‌گیری دولت اسپانیا سعی کرد مانع برگزاری انتخابات شود و صدها نفر از رأی‌دهندگان در درگیری با پلیس اسپانیا در حوزه‌های رأی‌گیری مجروح شدند.

مقام‌های کاتالونیا می‌گویند که حدود ۹۰ درصد از رأی‌دهندگان به استقلال رأی داده‌اند.

* پس از برگزاری انتخابات، مقام‌های کاتالونیا کشورشان را یک جمهوری مستقل اعلام کردند ولی بلافاصله اعلام استقلال را به حال تعلیق درآوردند.

کارلوس پوجدمون، رئیس دولت کاتالونیا خواستار گفتگو درباره روند جدایی از اسپانیا شده است.

ماریانو روخای، نخست وزیر اسپانیا در پاسخ خواستار توضیح بیشتر در این باره شده که آیا بالاخره مقام‌های کاتالوینا اعلام استقلال کرده‌اند یا نه.

* مقام‌های کاتالونیا تا پنجشنبه فرصت دارند اعلام استقلال را پس بگیرند، وگرنه دولت مرکزی اسپانیا گفته که ممکن است حاکمیت مستقیم بر این منطقه اعمال کند به این معنی که قدرت تصمیم‌گیری کاتالوینا درباره امور داخلی خود نظیر آموزش و صحت در حالت تعلیق در آورد

* هنوز نشانه‌ای دیده نمی‌شود که این بحران به درگیری مسلحانه منجر شود، اما ادامه این بحران می‌تواند به ثبات اقتصادی اسپانیا و اتحادیه اروپا صدمه بزند و بی‌ثباتی را برای کشورهای حوزه یورو به همراه آورد. ))

 توجه اینکه اگر این حالت دوام نماید کشور های اروپایی و زون مالی یورو ،هم از دیدگاه سیاسی و هم در بخش مالی جانب تحدید خطرناک و غیر قابل پیش بینی تا سرحد انقراض به پیش خواهد رفت، زیرا بعد از مشکلات مالی یونان که تاحال ادامه دارد و در ان مسیر، پورتگال آنرا تعقیب و انگلستان بالآخره ، در حالت خروج واقعی از ساختار جدید اروپا ست و چانه زنی در مورد با مشکلات جدی در جریان است_ مشکل جدید اسپانیا موجودیت ژیوپولیتیک و فلسفه ایجادی شکل جدید از اروپا قرن بیست و یکم را به نیستی تحدید و به نقطه غیر قابل برگشت نزدیک خواهد شد  ، که درآن حالت برنده اصلی درین قضیه ، مخالفین تشکیل اتحادیه اروپا قوی و واحد در جهان و بازنده ملت های اروپایی خواهد بود که درین مسیر زحمات زیاد را تا حال متقبل شده اند .
در همه حالات درین بازی ،موش و پشک ، سرمایه داری جدید و کپیتالیسم بی رحم فهم همه این فاکتور ها مشکل اما بازنده اصلی اکثریت مطلق ملت های بی بضاعت کشور های اروپایی با قربانی بزرگ آرزوهای شان خواهد شد.

 

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

10th December, 2018