تفصیل | شهادت 

10th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

تازه‌ترین تحقیقات علمی: سالانه، بیش از۹ میلیون نفر در اثر آلودگی می میرند :

2017-10-21

نتایج تازه ترین تحقیقات علمی در باره تأثیرات آلودگی بر افزایش میزان مرگ و میر در جهان، که روز جمعه، ۲۰ اکتبر در لنست The Lancet یکی از معتبرترین و مشهورترین نشریات طبی جهان منتشر شد، نشانگر این واقعیت است که در سال ۲۰١۵ میلادی یک ششم کل مرگ و میرها در جهان در ارتباط مستقیم با پدیده آلودگی بوده است. این گزارش که نتایج تحقیقات دو ساله چندین سازمان بین المللی، سازمان های غیر حکومتی و ۴۰ پژوهشگر متخصص در امور سلامت و محیط زیست است، برآورد کرده است که بیماری های ناشی از آلودگی مسئول مرگ زودهنگام بیش از ۹ میلیون نفر، یعنی ١۶ درصد کل مرگ و میر در جهان در سال ۲۰١۵ میلادی بوده است.

این میزان مرگ و میر بیش از کل مرگ و میرها در جهان در اثر سه بیماری ایدز، سل و مالاریا بوده است. همچنین نتایج این گزارش نشان می دهد که تعداد مرگ ومیر ناشی از آلودگی 15 برابر بیشتر از مرگ و میر ناشی از جنگ و تمامی انواع خشونت ها در جهان بوده است.

این گزارش نشان می دهد که آلودگی هوا(خارجی و داخلی) به تنهایی، سالانه مسئول مرگ و میر زود رس بیش از 6.5 میلیون نفر در جهان است. این نوع آلودگی موجب افزایش بیمارهای غیر مُسری همچون بیماری های قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و بیماریهای حاد ریوی می شود.

آلودگی آب ها در ارتباط با 1.8 میلیون مرگ و میر در سال است. عدم تصفیه کامل آب و آلودگی منابع آب شیرین موجب بیماریهای گوارشی و ابتلا به انواع پارزایت های خطرناک می شود.

بر اساس این گزارش، آلودگی محل کار موجب تقریباً 800 هزار مرگ و میر زود رس در سال می شود. تماس مداوم با مواد مسموم کننده و سرطان زا عامل اصلی بیماریهایی است که مرگ و میر را به شدت افزایش می دهد.

نشریه لنست یاد آور می شود که تمامی این برآوردها، حداقلی بوده و تعداد قربانیان ناشی از انواع آلودگی ها، خصوصاً آلودگی های شیمیایی جدید در محاسبات مندرج در این گزارش برآورد نشده است.

در این گزارش آمده است که پدیده آلودگی و مرگ و میر ناشی از آن بیشتر طبقات فقیر و کم درآمد در بخش های مختلف جهان را در بر می گیرد.

92 درصد مرگ و میرهای ناشی از آلودگی در کشورهایی مشاهده شده که درآمدهای پائینی دارند.

مجموعاً بیش از نیمی از قربانیان آلودگی ها در هند و چین مشاهده شده است. به ترتیب 2.5 میلیون و 1.8 میلیون مرگ زود رس در سال در دو کشور هند و چین مشاهده شده است.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

10th December, 2018