تفصیل | شهادت 

15th October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

هشدارها درباره انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس: بیت المقدس«جمعه خشم»، خط سرخ مسلمانان

2017-12-06

اعلام تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی مبنی بر انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل‌آویو به بیت‌المقدس، احتمال شناسایی قریب‌الوقوع بیت‌المقدس  به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ایالات متحده را بیش از پیش تقویت کرده است.

دفتر ریاست تشکیلات خودگردان فلسطین در بیانیه ای با اشاره به اینکه ترامپ قصد خود برای اجرایی کردن این تصمیم را در جریان تماس تلفنی با محمود عباس در میان گذاشته، تاکید کرد:  

رئیس تشکیلات فلسطینی در جریان این گفتگو نسبت به عواقب خطرناک این تصمیم بر روند فرایند صلح و نیز به خطر افتادن ثبات و امنیت در منطقه و جهان هشدار داده است.

این بیانیه مشخص نمی کند که ترامپ طبق آنچه به محمود عباس گفته چگونه قرار است تصمیم خود را به اجرا درآورد. آیا او قصد عملی کردن فوری تصمیمش را دارد و یا اینکه برعزم خود برای اجرایی کردن این انتقال در دراز مدت تاکید کرده است؟

سخنگوی کاخ سفید با تایید تماس تلفنی رئیس جمهوری آمریکا به محمود عباس برای آگاه کردن وی از تصمیم اش در باره سفارت آمریکا در اسرائیل اعلام کرد دونالد ترامپ ساعت ۱۷.۳۰ به وقت محلی (۲۲.۳۰ به وقت گرینویچ) در نطقی دیدگاه رسمی واشنگتن در باره ماهیت شهر بیت المقدس را اعلام خواهد کرد.

این درحالیست که بنا به اعلام کاخ سلطنتی اردن، ترامپ در تماسی تلفنی ملک عبدالله دوم، پادشاه این کشور را در جریان تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل به شهر بیت المقدس قرار داده است.

در بیانیه کاخ سلطنتی اردن آمده است که رئیس جمهوری آمریکا در این گفتگوی تلفنی بر عزم خود جهت پیشبرد طرح انتقال سفارت آمریکا تاکید کرده است. اردن کشوری است که مسئولیت اداره امور اماکن مقدسه اسلامی در شرق بیت المقدس را برعهده دارد.

سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید پیشتر اعلام کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا در تماس های تلفنی با برخی از سران کشورهای خاورمیانه از جمله بنیامین نتاینیاهو، نخست وزیر اسرائیل آنها را نسبت به اجرایی کردن تصمیم اش برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس مطلع کرده است.

یک مسئول بلند پایه دولتی در آمریکا پیشتر اعلام کرده بود ترامپ قرار است روز چهارشنبه رسما تصمیم خود را برای تعویق انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس اعلام و در عین حال بر اجرایی شدن آن تاکید کند.

این منبع همچنین اعلام کرده بود که رئیس جمهوری آمریکا آمادگی دارد موضع کشورش در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را اعلام کند.

اقدام دونالد ترامپ در آگاه کردن روسای کشورهای منطقه خاورمیانه از تصمیم خود برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس با واکنش های زیادی همراه بود.

* رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین پس از دریافت این خبر بلافاصله با روسای جمهور روسیه، فرانسه، پادشاه اردن و رهبر کاتولیک های جهان تماس تلفنی برقرار کرد و خواستار اقدام فوری برای پیشگیری از اجریایی شدن این تصمیم شد.

 نبیل شعث، مشاور عالی رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین نیز روز سه شنبه اعلام کرد هرگونه اقدام واشنگتن در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل به تلاش دولت آمریکا در راه اندازی مجدد فرایند صلح پایان خواهد بخشید.

آقای شعث به خبرنگاران گفت تهدید کرد در صورت عملی شدن این تصمیم «ما دیگر میانجیگری آمریکا و ترامپ را نمی پذیریم و این به منزله پایان نقشی است که آمریکایی‌ها در این فرایند ایفا می کردند.»

مشاور محمود عباس در ادامه با اشاره به عواقبی که این تصمیم در پی خواهد داشت، تصریح کرد: «نمی دانم که آیا سبب برانگیختن خشونت ها خواهد شد یا نه، اما بدون شک با خشم و تظاهرات مردم در همه جا همراه خواهد بود. امیدوارم به خشونت منتهی نشود.»

نبیل شعث همچنین با لحنی کم‌سابقه رویکرد دولت ترامپ را مورد انتقاد قرار داد و با تاکید بر اینکه «ما فرایند صلح آمریکایی را در صورت متعهد بودن به قواعد بازی می پذیرفتیم» تصریح کرد: «ما چیزی جز راه حل مبتنی بر وجود دو کشور مستقل نمی خواهیم درحالیکه آقای ترامپ و دولتش در حال نقض این اصل هستند؛ آنها به بازی تن نمی دهند و ما نیز وارد بازی آنها نمی شویم.»

جنبش حماس با انتشار بیانیه ای به تصمیم ترامپ واکنش نشان داد و از فلسطینی ها خواست در اعتراض به این تصمیم در روز جمعه که آنرا «جمعه خشم» نامیده برای تظاهرات به خیابان ها بیایند.

اسماعیل هنیه، رهبر حماس در نامه ای خطاب به رهبران کشورهای عربی و مسلمان تاکید کرد: «به رسمیت شناختن بیت المقدس از سوی آمریکا به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر، و انتقال سفارت آمریکا به این شهر به معنی عبور از کلیه خطوط سرخ است.»

* رجب طیب اردغان، رئیس جمهور ترکیه، گفت است که به رسمیت شناختن ممکن بیت المقدس به حیث پایتخت اسراییل از سوی ایالات متحدۀ امریکا، به مثابۀ عبور از خط سرخ برای مسلمانان است. او هشدار داد که اتخاذ چنین تصمیم، انقره را وا خواهد داشت تا حتی روابط سیاسی اش را با اسراییل قطع کند.

آقای اردغان گفت "یکبار دیگر ابراز تأسف میکنم. آقای ترمپ، بیت المقدس خط سرخ برای مسلمانان است...گرفتن تصمیم برای حمایت از اسراییل در این مورد، تنها نقض قوانین بین المللی نیست بلکه ضربۀ بزرگ به وجدان بشریت است."

آقای اردوغان تاکید کرد که وی نشست را بین رهبران کشورهای سازمان همکاری های اسلامی دایر خواهد کرد تا در برابر هرگونه اقدامی برای به رسمیت شناختن بیت المقدس به حیث پایتخت اسراییل، اعلام مخالفت کند.

روسای جمهور مصر و فرانسه ضمن هشدار نسبت به تبعات این تصمیم آنرا مخل فرایند صلح توصیف کرده اند.

عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر که کشورش از متحدان نزدیک آمریکاست در تماس تلفنی سه شنبه شب خود با دونالد ترامپ اجرای این تصمیم را باعث پیچیده تر شدن اوضاع منطقه دانسته و خواهان پرهیز از اقداماتی شد که برقراری صلح در خاورمیانه را به خطر می اندازند.

اردن خواهان تشکیل جلسه فوری اتحادیه عرب و سازمان همکاری های اسلامی برای بررسی این موضوع شده است.

محمد ششم، پادشاه مراکش با انتشار بیانیه ای به نمایندگی از پنجاه و هفت کشور اسلامی خواهان صرف نظر رئیس جمهور آمریکا از تصمیم اش شده است.

عربستان سعودی با واکنش به این تصمیم نسبت به جریحه دار شدن احساسات و غرور مسلمانان هشدار داده است. ملک سلمان، پادشاه این کشور در گفتگوی تلفنی با دونالد ترامپ انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس را «گامی خطرناک» توصیف کرد و گفت این تصمیم خشم کلیه مسلمانان در جهان را بر می انگیزد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در یک نشست خبری مشترک با رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا سخن می گفت با تاکید بر اهمیت حفظ تلاش ها جهت برقراری صلح میان فلسطین و اسرائیل نسبت به تبعات هر گونه اقدام احتمالی واشنگتن در به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داد.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد ضمن هشدار نسبت به اقدام یکجانبه آمریکا، این تصمیم را عاملی برای به مخاطره افتادن فرایند صلح مبتنی بر تشکیل دو کشور مستقل توصیف کرد.

حیدر عبادی ، نخست وزیر عراق نیز با اعلام مخالفت کشورش با تصمیم آمریکا نسبت به پیامد های اجرا شدن این تصمیم هشدار داده است.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th October, 2018