تفصیل | شهادت 

15th October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

مواقف جهانی و آقای ترامپ : "با اظهارات یک دولت، قدس تبدیل به پایتخت اسرائیل نخواهد شد".

ح م

2017-12-07

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تصمیم گرفت مصوبه کنگره این کشوردرباره انتقال سفارتخانه آمریکا ازتل آویو به اورشلیم را، پس از دو بارتعویق، اجرایی نماید.

در1995 میلادی کنگره آمریکا، با گذراندن مصوبه‌ای، ازدولت خواسته بود بیت‌المقدس را به‌عنوان پایتخت کشوراسرائیل به رسمیت بشناسد و سفارت آمریکا را به این شهرانتقال دهد.

این مصوبه دردوره‌های ریاست جمهوری دموکرات‌ها وجمهوریخواهان هرگز اجرایی نشد و روسای جمهوری پی درپی آمریکا با استفاده ازاختیارات رئیس جمهوری هرشش ماه یک باربا صدورفرمانی اجرای مصوبه را به تعویق انداختند.

دونالد ترامپ تنها کاندیدای ریاست جمهوری دردو دهه گذشته بود که انتقال سفارتخانه از تل اویو به بیت المقدس را دربرنامه‌های مبارزات انتخاباتی خود قرارداد واکنون، حدود یک سال پس ازورود به کاخ سفید، درنظردارد وعده انتخاباتی خود را دراین مورد بخصوص عملی نماید.

این تصمیم رئیس جمهوری جدید آمریکا درحال اعلام می شود که مذاکرات صلح اعراب اسرائیل دررکود کامل به سرمی‌برد و تلاش‌های دیپلماتیک برروی بحران‌هایی مانند سوریه، لبنان، یمن وافغانستان متمرکزشده است.

با اعلام تصمیم دونالد ترامپ، مبنی برقریب الوقوع بودن آغازفرایند انتقال ساختمان سفارت از تل آویو به اورشلیم، موجی از مخالفت های، بعضاً تند و تهدید آمیز، ازسوی اروپا، کشورهای اسلامی وحتی بخشی ازجامعه یهودیان امریکا به دفترریاست جمهوری آمریکا سرازیرشد.

دیلان ویلیامز» از رهبران گروه «جی استریت» لابی طرفدار اسرائیل تصریح کرد که انتقال سفارت به اعتبار آمریکا در مقام میانجی آسیب می رساند و در روند صلح اسرائیل با فلسطینی ها اخلال ایجاد می کند، عربها و فلسطینی ها از آن پس به آمریکا به چشم یک میانجی بیطرف نگاه نخواهند کرد و پیش از امضای صلح میان اسرائیل و فلسطینی ها انتقال سفارت کار درستی نیست.

علت تصمیم کنونی رئیس جمهوری آمریکا برای دست زدن به چنین اقدام به گفته پادشاه عربستان "خطیری" برای وضع نه جنگ و نه صلح خاورمیانه را ,به شما خوانندگان محترم سایت وزین شهادت وامیگذاریم و تنها مهمترین عکس العمل های جهانی که تبیین از عنوان است را اینجا به مطالعه میگیریم:

 

*امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه که در الجزایر به سر می برد، گفت که کشورش تصمیم دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را رد می کند و آن را تاسف‌آور، ناقض حقوق بین‌الملل و در تضاد با قطعنامه‌های بین‌المللی دانست.

ماکرون اظهار داشت: "موقعیت قدس مساله‌ای مرتبط با جامعه بین المللی است".

وی همچنین تاکید کرد که موقعیت قدس باید توسط اسرائیل و فلسطین و در چارچوب سازمان ملل مشخص شود.

* مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به تصمیم دولاند ترامپ رئیس جمهور آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، گفت: "با اظهارات یک دولت، قدس تبدیل به پایتخت اسرائیل نخواهد شد". 

چاووش اغلو در کنفرانس خبری مشترک با وزرای امور خارجه بوسنی و هرزگوین و صربستان در بلگراد، اظهار داشت: "ما نمی توانیم این تصمیم آمریکا را بپذیریم و به شدت آن را محکوم می کنیم. زیرا این تصمیم صلح و ثبات منطقه را هدف قرار داده است. این اقدام آمریکا ناقض قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل است". 

وی با بیان اینکه با تصمیم یک دولت، قدس تبدیل به پایتخت اسرائیل نخواهد شد، اظهار داشت: "این یک رویکرد اشتباه و خطرناک است. آمریکا و دیگر کشورها بهتر است به جای این قبیل سیاست های عوام فریبانه دنبال یک طرح پایدار و رسیدن به راه حل دو کشوری باشند. البته ما به عنوان ترکیه اقدامات لازم را انجام خواهیم داد. روز 13 دسامبر نشست سران سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول برگزار خواهد شد و تمامی رهبران کشورهای مسلمان برای پرداختن به موضوع قدس در آن شرکت خواهند کرد".

* وزارت امور خارجه ایران با صدور بیانیه ای با محکوم کردن اقدام دولت آمریکا در شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به قدس به عنوان جز لاینفک فلسطین را نقض صریح توافقنامه های بین المللی دانسته است.

در بیانیه وزارت امور خارجه ایران آمده است: "شهر قدس که مسجد الاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده است، بخش لاینفک فلسطین است و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار آمده و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.

تصمیم تحریک آمیز و نابخردانه آمریکا مبنی بر به رسمیت شناختن شهر قدس بعنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل نه تنها به صلح و ثبات این منطقه کمک نخواهد کرد بلکه باعث تحریک مسلمانان و شعله ور شدن انتفاضه جدید و تشدید تندروی و رفتارهای خشم آلود و خشونت آمیز بیشتر خواهد شد که مسئولیت آن متوجه دولت آمریکا و اسرائیل است.

اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی محسوب می شود؛ لذا جمهوری اسلامی ایران این اقدام آمریکا را به شدت محکوم کرده و از همه مجامع بین المللی، کشورهای صاحب نفوذ و بویژه کشورهای اسلامی می خواهد برای حفظ ثبات و استقرار منطقه، مانع اجرا شدن این اقدام آمریکا شوند که تنها به سود رژیم صهیونیستی است.

جمهوری اسلامی ایران ضمن اعلام همبستگی کامل خود با مردم فلسطین، بار دیگر مسئولیت مهم جامعه بین المللی به ویژه سازمان ملل متحد در پایان دادن به اشغال فلسطین و قدس شریف و کمک به مردم این سرزمین جهت دستیابی به حقوق مسلم اساسی شان را مورد تاکید قرار می دهد."

* آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در واکنش به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا گفت: "مساله قدس، آخرین مساله‌ای است که در چارچوب قطعنامه‌های شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد و با مذاکره مستقیم طرفین حل خواهد شد".

گوترش با بیان این که جایگاه قدس در دلهای مردم جهان را درک می‌کند، گفت: "صدها سال چنین بوده و چنین خواهد ماند. آشکارا می‌گویم که راه‌حلی جز راه‌حل دو دولتی وجود ندارد".

دبیر کل سازمان ملل متحد همچنین با اعلام حمایت از بازگشت سران فلسطین و اسرائیل به میز مذاکره، تاکید کرد که تمام توان خود را برای برقراری صلح در این منطقه به کار خواهد گرفت.

گفتنی است، دونالد ترامپ امشب با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال 1980 اعلام کرد: "زمان به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرا رسیده است".وی همچنین از دستور خود به وزارت خارجه آمریکا برای آغاز مقدمات انتقال سفارت این کشور از تل‌آویو به قدس خبر داد.

* فوزی برهوم، سخنگوی جنبش حماس در اظهارات خود در شبکه تلویزیونی «الاقصی» که به این جنبش تعلق دارد، تصمیم دولت آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را به عنوان اقدامی برای «مشروعیت بخشیدن به تروریسم صهیونیستی» و حمله علیه اعراب و مسلمانان دانست.

برهوم، همچنین با فراخوان برای تشکیل اتحاد ملی در برابر این تصمیم، تاکید کرد: "تصمیم آمریکا برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به معنای حمایت این کشور از تروریسم و مشروعیت بخشیدن به تروریسم صهیونیستی است".

* اتحادیه جهانی علمای اسلام در بیانیه مرتبط با تصمیم ایالات متحده آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، کشورهای اسلامی را به «اقدام جمعی» علیه این تصمیم آمریکا فراخواند.

اتحادیه جهانی علمای اسلام تصمیم امروز ترامپ را «یک اقدام تحریک آمیز» خوانده و اعلام کرده که این تصمیم «منطقه را به جهنم تبدیل خواهد کرد».

در این بیانیه با دعوت از تمام کشورهای اسلامی در رد تصمیم آمریکا آمده است: "این تصمیم، فلسطین و تمام مسلمانان را برای دفاع از حقوق و شهرهای مقدس خود با نیروهای موجود خود هدایت خواهد کرد. به عنوان عالمان مسلمان، مسلمانان را برای برگزاری تظاهرات به منظور حمایت از قدس و افزایش آگاهی مردم نسبت به خطرات این تصمیم آمریکا دعوت می کنیم. همچنین کشورهای اسلامی را به «اقدام جمعی» علیه اقدام آمریکا در انتقال پایتخت به قدس فرا می خوانیم".

گفتنی است دولاند ترامپ رئیس جمهور آمریکا امشب در یک نشست خبری، علی رغم قطعنامه 478 شورای امنیت سازمان ملل متحد در سال 1980 و بی اعتبار نامیدن نقض قوانین بین المللی توسط اسرائیل در قدس شرقی و پایتخت نامیدن این شهر، اظهار داشت که "دیگر زمان شناسایی رسمی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرا رسیده است".

* محمود عباس، رئیس دولت فلسطین در یک نشست خبری در رام‌الله، ضمن محکوم کردن تصمیم دونالد ترامپ در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت کشورش به این شهر گفت: "تصمیم ترامپ، به معنی عقب‌نشینی واشنگتن از روند صلح است. این تصمیم مشوق عدم به رسمیت شناختن توافق‌نامه‌ها، به چالش کشیدن مشروعیت بین‌المللی، ادامه شهرک‌سازی در سرزمین‌های فلسطینی و سیاست‌های پاکسازی قومی از سوی اسرائیل است".

وی ضمن اعلام این که سازمان آزادی‌بخش فلسطین به زودی تشکیل جلسه خواهد داد، افزود: "تصمیم امشب ترامپ واقعیت قدس را تغییر نخواهد داد و به اسرائیل نیز مشروعیت نخواهد بخشید. قدس با هویت عربی، اسلامی و مسیحی تا ابد به عنوان پایتخت فلسطین باقی خواهد ماند. قدس در برابر تمامی تحولات مقاوم است".

اما با وجود این شرایط نا هنجار و خلاف همه پرنسیب های بین المللی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به خاطر تصمیم وی برای شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل تشکر کرد.

* فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: اتحادیه اروپا به دلیل اظهارات امروز دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ارتباط با قدس بسیار نگران است.

* نتانیاهو با «تاریخی» خواندن تصمیم ترامپ، گفت: "از تصمیم شجاعانه و عادل دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر ابراز خرسندی می کنیم".

وی افزود: "امروز، یک روز تاریخی است. قدس حدود 70 سال است که پایتخت اسرائیل و در هزاره جدید نیز نقطه تمرکز امید، رویاها و دعای ما خواهد بود. قدس از 3 هزار سال پیش پایتخت یهودیان است. در خصوص موقعیت اماکن مقدس تغییری ایجاد نخواهد شد. این از روز اول تاسیس اسرائیل هدف ما بود. دولت و مردم یهودی همیشه سپاسگزار خواهند بود. همچنین در خصوص مصم بودن ترامپ جهت پیشبرد صلح توسط اسرائیل با همسایه‌های خود از جمله فلسطین نیز هم‌عقیده هستیم. با ترامپ و تیم او برای تحقق رویای صلح تلاش خواهیم کرد".

گفتنی است، دونالد ترامپ امشب با نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در سال 1980 اعلام کرد: "زمان به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل فرا رسیده است".

*رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفتگوهای تلفنی خود با سران کشورهای مختلف جهان در خصوص آخرین تحولات مرتبط با قدس، با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی و شیخ تمیم بن حمد الثانی امیر قطر گفتگو کرد. در هر دو تماس تلفنی بر تبعات نگران کننده طرح شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی آمریکا، در صلح و ثبات منطقه ای تاکید شده است.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th October, 2018