تفصیل | شهادت 

23rd October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

اجلاس سازمان همکاری اسلامی و مطبوعات جهان

2017-12-14

اجلاس فوق‌العاده سازمان همکاری اسلامی با محوریت موضوع قدس و صدور بیانیه استانبول مبنی بر به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت کشور مستقل فلسطین و فراخوانی از دیگر کشورها جهت به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت دولت فلسطین، بازتاب گسترده ای در رسانه های جهان داشته است.

آلمان 

اشپیگل، هفته‌نامه معتبر خبری کشور آلمان با انتشار خبری در این زمینه زیر تیتر «اجلاس سازمان همکاری اسلامی، قدس شرقی را به عنوان پایتخت فلسطین شناخت» نوشت: همانطور که رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد، کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در این نشست فوق العاده نسبت به اقدام یک جانبه و خودسرانه آمریکا در اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل واکنش نشان دادند. 

فرانسه 

روزنامه لوموند نوشت: کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با دعوت اردوغان به طور فوق العاده تشکیل جلسه دادند. 

این روزنامه افزود: رهبران جهان اسلام دیگر کشورها را به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین فراخواندند. 

شبکه فرانس 24 نیز با اختصاص خبری به این نشست، سخنان اردوغان مبنی بر اینکه اقدامات تروریستی اسرائیل از سوی ترامپ پاداش داده شده و تصمیم ترامپ پاداشی برای این اقدامات می باشد را به عنوان سر خط خود برگزیده است. 

انگلستان 

گاردین، این روزنامهٔ بریتانیایی نیز با درج خبری در این باره، سخنان اردوغان و عباس را در اختیار خوانندگان خود قرار داد. 

روزنامه ایندیپندنت نیز نوشت: رهبران جهان اسلام بر به رسمیت شناختن قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین تاکید کردند. 

این روزنامه همچنین نوشته که بیش از 50 کشور عضو سازمان همکاری اسلامی به تصمیم ترامپ واکنش نشان دادند. 

شبکه بی بی سی نیز با انتشار خبری در این زمینه اعلام کرد: کشورهای اسلامی، جهان را برای به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس شرقی فراخواندند و از این شهر به عنوان «پایتخت زیر اشغال» یاد کردند. 

این شبکه همچنین نوشته که رهبران جهان اسلام تصمیم ترامپ را فاقد اعتبار دانستند. 

ایتالیا 

خبرگزاری رسمی ایتالیا، تصمیم سازمان همکاری اسلامی درباره قدس و سخنان اردوغان را منتشر کرد. این خبرگزاری برای سخنرانی رئیس جمهور ترکیه تیتر «قدس را به عنوان پایتخت فلسطین می شناسیم» را انتخاب کرد. 

بلژیک 

روزنامه بلژيكى دومورگن که به زبان هلندی اخبار خود را منتشر می کند، در خبری با عنوان «کشورهای اسلامی به تصمیم ترامپ پاسخ دادند» نیز نوشت: در این اجلاس نماینده 56 کشور حضور داشتند و این کشورها اعلام کردند که تصمیم یک جانبه، غیرقانونی و غیرمسئولانه ‌آمریکا را به رسمیت نمی شناسند. 

هلند 

شبکه نوس (NOS‌) هلند نیز در خبر خود در ارتباط با این اجلاس که تیتر آن را «عباس: تصمیم درباره قدس جرم است؛ آمریکا در روند صلح بجایی نرسید» گذاشت، نوشت که شرکت کنندگان در این اجلاس، تصمیم ترامپ درباره قدس را عاملی برای گسترش افراطگرای دانسته اند.

در این خبر همچنین آمده که این اجلاس به ابتکار اردوغان برگزار شده و وی اعلام کرده که تصمیم مذکور پاداشی برای اقدامات تروریستی اسرائیل بوده است.

سوئیس 

روزنامه سوئیسی بلیک که تیراژ آن حدود 250 هزار نسخه است نیز برگزاری اجلاس استانبول را از در صفحه نخست خود اعلام کرد. این روزنامه که خبرگزاری آناتولی را منبع خود اعلام کرده اعلام قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطین توسط 57 کشور مسلمان در اجلاس سازمان همکاری اسلامی را با خوانندگان خود به اشتراک گذاشت. در این خبر آمده که اجلاس ویژه سازمان همکاری اسلامی بنابه درخواست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه برگزار شده است.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd October, 2018