تفصیل | شهادت 

10th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

ارزش وقت از دیدگاه اسلام

انجنیرغلام حضرت متواضع

2018-01-06

بسم الله الرحمن الرحیم.

اصطلاحی زبان زد مردم است که میگویند:"وقت بمنزلهء طلاست و یا وقت پول است" اما این تصوری بیش نیست بلکه وقت زنگی انسان و عمر انسان است زیرا ما در بستر زمان زندگی میکنیم ، در زمان تولد میشویم ، و در زمان می میریم. 
وقت درحقیقت اندازه حیات انسان، و امانت وعطای الهیست . با گذشت هرلحظه ، فرصتی را از دست میدهیم ، چه ازان استفاده شود و یا خیر، دیگر باز نمیگردد. 
پول و ثروت وسیله یی برای امرار حیات انسان است ولی حیات در محدوده وقت قرار دارد ووقت به سرعت میگذرد و به کسی معطل نمیشود. نیکبخت کسیست که  لحظات عمر خویش را بصورت موثردر انجام نیکوکاری سپری نماید. زمانی که سپری شد باز نمیگرددو هرگز تجدید نمیشود. زندگی دنیا جاده ایست که فقط یکبار ازان عبور مینماییم و بس . هرچه میتوانیم ازین زندگی بهرهء نیکو ببریم زیرا بار دیگر باز نمیگردیم.
به زودی عمر میگذرد و ازین دنیای فانی رحلت نموده از لحظه لحظه عمر حساب خواهیم داد.
خداوند متعال به گذشت زمان و اعصار قسم یاد نموده و مارا به ارزش زمان متوجه میسازد. طوریکه میفرماید:
وَالْعَصْرِ ﴿۱﴾ إِنَّ الْإِنسَانَ لَفِي خُسْرٍ ﴿۲﴾ إِلَّا الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ وَتَوَاصَوْا بِالْحَقِّ وَتَوَاصَوْا بِالصَّبْرِ ﴿عصر:۳﴾ 
"سوگند  بـه  زمان  (که  سرمایۀ  زندگی  انسان،  و  فرصت  تلاش  او  برای  نیل  به  سعادت  دو جهان  است!. انسانها  همه  زیانمندند، مگر کسانی که  ایمان  میآورند،  و کارهای  شایسته  و بایسته می‏‎کنند، وهمدیگر را به  تمسّک به حقّ (درعقیده و قول وعمل) سفارش میکنند،  و یکدیگر را به شکیبائی  (درتحمّل سختیها و دشواریها و دردها و رنجهائی) توصیه مینمایند  (که  موجب  رضای خدا  میگردد).  " 
گذشت عصر ها و زمانه ها شاهد است که انسان در زیان و خسران است زیرا عمر میگذرد و عمر زندگی انسان است که همانند پارچه یخ در هوای گرم ذوب میگردد که مناسب است  ازان استفاده نیکو نمود و آنرا هدر نباید ساخت و استفادهء سوء ازان نباید کرد. از خسران و زیان کسانی مستثنی خواهند بود که درروشنایی ایمان به خدا ، از هرلحظهء عمرشان در نیکوکاری و اعمال صالحه  استفاده نمایند و یکدیگر را در تمسک به حق در عقاید و افکار و پندار و گفتار و عمل توصیه نمایند و در انجام کارهای نیک و حصول رضای الهی یکدیگر را به صبر و شکیبایی دعوت نمایند.
خداوند متعال مرگ و زندگی را برای امتحان آفریده است تا دیده شود که چه کسی نیکو کارتراست و در امتحان و مسابقه صلاح و نیکوکاری چه کسی درجه خوبی را از خود میسازد. طوری که میفرماید:
الَّذِي خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَيَاةَ لِيَبْلُوَكُمْ أَيُّكُمْ أَحْسَنُ عَمَلًا ﴿ملک:۲﴾
"(الله)همان  کسی  که  مرگ و  زندگی  را  پدید  آورده  است  تا  شما  را  بیازماید  کدامتان  کارتان  بهتر  و  نیکوتر  خواهد  بود.  او  چیره  و  توانا،  و  آمرزگار  و  بخشاینده  است."
دیروز تاریخ است و فردا معما و امروز نعمت و داد الهی، به این دلیل است که آنرا حال و حاضر نامیدند.
اسلام مسلمانان را ترغیب مینماید تا در مورد وقت احساس مسئولیت نموده ضایعش نسازندوازان بصورت آگاهانه و عاقلانه استفاده نمایند . 
رسول الله (ص) میفرماید:
نِعْمَتَانِ مَغْبُونٌ فِيهِمَا كَثِيرٌ مِنَ النَّاسِ : الصِّحَّةُ وَالْفَرَاغُ(بخاری) 
دونعمتیست که بسیاری مردم آنهارا از دست میدهند، آنها عبارت اند از : صحت و وقت فارغ .
همچنین آنحضرت فرمود:
اغْتَنِمْ خَمْساً قَبْلَ خَمْسٍ :شَبَابَكَ قَبْلَ هَرَمِكَ .وَ صِحَّتَكَ قَبْلَ سُقْمِكَ . وَ غِنَاكَ قَبْلَ فَقْرِكَ .وَفَرَاغَكَ قَبْلَ شُغُلِكَ .وَ حَيَاتَكَ قَبْلَ مَوْتِكَ(بیهقی) . 
پنچ چیز را قبل از پنچ چیز غنیمت بشمارید: جوانی را قبل از پیری ، صحت را قبل از بیماری ، وقت فارغ را قبل از مشغولیت،و زندگی را قبل از مرگ.
زندگی انسان مثال امواج دریا رادارد که آرامیش بمعنی مردن آنست، زندگی یعنی حرکت و جنب و جوش و کار و فعالیت، هرگاه انسان از حرکت و کار بازماند، حیثیت مرده را دارد. زندگی این دنیا مانند آنست که در آب شنا نماییم و برای زنده ماندن باید دست و پا بزنیم و بروی آب براییم در غیرآن غرق شده زندگی را از دست میدهیم. این بدان معناست که انسان خواهی نخواهی باید در زنگیش حرکت و تلاش و سعی و کار داشته باشد، ولی هدف و جهت کار و سعی و تلاش مهم است تادر جهت نیکو باشد، انسان موءمن حیثیت درخت سرسبز و پر باری را دارد که محیط و اجتماع از گلها و عطر ها و سرسبزی و سایه های گوارایش و میوه های شیرینش بهره می گیرد.
وقت سرمایه زندگی وساحهء عمل برای ماست، دررابطه با وقت هرچه میکنیم با زندگی خود کرده ایم.
ابن مسعود (رض) می گوید: دوچیز انسان را هلاک میسازد: نا امیدی و تکبر.
ایمان بین خوف و امید قرار دارد، انسان مؤمن از دربار الهی ناامید نگردیده از مواخذه و حساب و کتاب اخروی تر س دارد .دنیا مزرعهء آخرت است ، آنچه میکارید آنرا می دروید.
ضایع ساختن وقت ، ضایع ساختن زندگیست، ضایع ساختن و استفاده ناروا از وقت گناه است، بهتر است برای  خود تقسیم اوقات داشته باشید و صبح وقت از خواب برخیزید و هر کاری را به وقت مناسبش انجام دهید .
بهتر است ساعات یکروز خودرا به سه قسمت منقسم سازید : ، 8 ساعت را برای عبادت و رفتن به مسجد ، صرف غذا، انجام کارهای خانه و معاشره با اهل و عیال و اطفال و باز دید از اقارب ، 8 ساعت را برای کار مشروع و درامد حلال ویا تحصیل و تعلیم، 6الی 8 ساعت رابرای خواب و استراحت تخصیص دهید.
خوشا بحال کسیکه در رابطه با عمر خویش حساس بوده از هر لحظهء آن در انجام اعمال نیکو و تحصیل و تعلیم و عبادت الهی استفاده مینماید. افسوس بحال کسیکه اوقات گرانبهای خودرا درلهو و لعب، عبث و گنهکاری هدر مسازد. مسجد ش قهوه خانه ، مسواکش سگرت، مصحفش مجله های مزخرف، تلاوتش سازو سرود و بی حیایی، سفرش کوچه گردی، جهادش اشتراک در ستاره افغان، مبارزه اش تعمیم فرهنگ مبتذل غربی، تفکرش ماده پرستی، کارو بار و تجارتش حرامخواری و رشوه ستانی و سود خواری و معاش در برابر جاسوسی به کفارو دزدی و چور و پپاول، و موقفش دشمنی های قومی وتعصبات جاهلی و غیبت و بهتان و سخن چینی و چغلی ، عیدش بی بندو باری و عیاشی و بد اخلاقی،  ...

 

عقربک آهسته پندت میدهــــــــــــد
پند شیرین تر ز قندت میدهـــــــــــد
تنبلی آرد به چشمان تو خــــــــواب
میشود آینده ات یک سر خـــــــراب
هر که او غافل ز آینده شـــــــــــــود
بر در آینده گان بنده شـــــــــــــــودد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

10th December, 2018