تفصیل | شهادت 

10th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

شیفتگی روانی بر نوجوانان و خطرتغییر کیمیاوی مغز در اثراعتیاد به انترنت

تحقیقات طبی

2018-01-07

مغز کسانی که بسیار زیاد از موبایل هوشمند یا انترنت استفاده می‌کنند دچار تغییرات کیمیایی می‌شود. این تغییرات کیمیایی در مغز ارتباط چشمگیری با اعتیاد، افسردگی و اضطراب دارد.

تیمی از محققان همراه با هیونگ سوک سیو، پروفیسور رادیولوژی در کوریای جنوبی موفق به کشف تغییرات در مغز آن نوجوانانی شده اند که از انترنت یا تیلفون‌های هوشمند به روش اعتیادگونه استفاده می‌کنند.

این دانشمندان در دانشگاه کوریا در سیول ۱۹ جوانی را که سن متوسط شان ۱۵،۵ سال بوده مورد آزمایش قرار داده اند. همه این جوانان از اعتیاد به انترنت یا موبایل‌های هوشمند رنج می‌برده اند. این داکتران شدت اعتیاد این جوانان را از طریق یک روش معیاری تشخیص داده اند، یعنی از آن‌ها راجع به میزان استفاده از انترنت و موبایل و تاثیری که این کار بر زندگی روزمره، زندگی اجتماعی، خلاقیت، خواب و احساسات شان می‌گذارد، از آن‌ها سوال کرده اند.

این محققان برای تحقیق مقایسوی ۱۹ جوان هم‌سن را نیز مورد آزمایش قرار داده اند که در آن‌ها نشانه‌های اعتیاد به انترنت یا موبایل هوشمند دیده نشده است.

داکتر سیو گفته است که جوانان معتاد به انترنت و موبایل هوشمند به صورت چشمگیری نسبت به دیگران دچار افسردگی، اضطراب، بی‌خوابی و یا حالت (impulsivity) می‌شوند که در آن تصمیمات عجولانه می‌گیرند، دوراندیشی ندارند و پشتکار خود را از دست می‌دهند.

داکتران با استفاده از طیف‌نگاری با تشدید مقناطیسی (ام آر اس) از مغز این جوانان تصویر سه بعدی گرفته اند. «ام آر اس» شبیه «ام آر آی» است، اما تفاوت‌اش در این است که در معاینه «ام آر اس» محتوای کیمیایی حجرات نیز مشخص می‌شود.

این پژوهشگران به خصوص علاقمند مطالعه گاما آمینوبوتیریک اسید (گابا) بوده اند که یک انتقال دهنده عصبی در مغز است و از سیگنال‌های مغزی ممانعت می‌کند و یا آن را آهسته می‌سازد. آن‌ها همچنین اسید گلوماتیک و گلوتامین را مورد آزمایش قرار داده اند که در تقابل با گاما آمینوبوتیریک اسید کار می‌کند و میزان هیجان برق‌آسای مغز را کنترول می‌کند.

گاما آمینوبوتیریک اسید (گابا) در مغز روی دیدگاه‌، کنترول‌های حرکی و تنظیم کارکردهای مختلف مغز مانند اضطراب و خواب‌آلودگی تاثیر و نفوذ دارد.

کیمیای مغز توازن خود را از دست می‌دهد

دانشمندان دریافتند که جوانان معتاد به انترنت و موبایل مقدار بیشتری «گابا» نسبت به نمک اسیدی گلوتامیک و گلوتامین در بخش سینگولیت کورتکس جلوی مغز شان دارند و به این ترتیب توازن مغزی خود را از دست می‌دهند.

این محققان یک ارتباط چشمگیری میان مقدار «گابا» و میزان اعتیاد، افسردگی و اضطراب را کشف کردند.

با وجود این، خبر خوشی هم وجود دارد. ۱۲ نفر از این جوانان معتاد به انترنت و موبایل در یک برنامه تداوی رفتاری شرکت کردند. بعد از تداوی ۹ ماهه، مقدار گاما آمینوبوتیریک اسید (گابا) و نمک‌های اسیدی گلوماتیک و گلوماتین در مغز آن‌ها به توازن عادی خود رسید.

کمیسر امور کودکان و نوجوانان انگلستان از مدارس این کشور خواست که برای مقابله با صدمات احساسی شبکه‌های اجتماعی برمتعلمین که از مقطع ابتدایی به مکاتب  می‌روند، نقش موثرتری داشته باشند.

آنی لانگفیلد، می‌گوید: "تعداد زیادی ازمتعلمین در این مقطع سنی دچار اضطراب و تزلزل هویت می‌شوند و شیفته لایک ها و نظرات تاییدکننده هستند."

تحقیقات او نشان می‌دهد که نوجوانان ۹ تا ۱۲ ساله به سختی می‌توانند با چنین تاثیری مقابله کنند.

او گفت که دولت در حال مذاکره با مدارس است تا به طور رسمی ایمنی در شبکه اینترنت آموزش داده شود.

گزارشی درباره تاثیرات شبکه‌های اجتماعی بر کودکان ۸ تا ۱۲ ساله نشان می‌دهد که بسیاری از کودکان به شدت وابسته به "لایک‌ها" و نظرات بقیه کاربران هستند و آن را نوعی تایید اجتماعی می‌دانند.

بر اساس این گزارش وقتی کودکان از مرحله به  می‌روند، در حقیقت انگار "به لبه یک صخره" می‌رسند و در این سن ناگهان شبکه‌های اجتماعی برایشان در زندگی مهمتر می‌شود.

در این گزارش نمونه حرف‌های ۳۲ متعلمین ۸ تا دوازده ساله آمده است. از جمله:

آیرون ۱۱ ساله می‌گوید: "اگر من ۱۵۰ تا لایک بگیرم خیلی باحال، این یعنی آنها من را دوست دارند."

آنی، ۱۱ ساله می‌گوید: "عکس‌هایم را ادیت می‌کنم تا مطمئن  خوشگل به نظر می‌رسم."

حسن ۸ ساله می‌گوید: "مادرم مدام از من با اسنپ چت عکس می‌گیرد، من این کار را دوست ندارم. حتما دوست ندارید که فامیل و دوستان‌تان از شما عکس بگیرند و منتشر کنند."

خانم لانگفیلد، ازمکاتب  و والدین خواست که کودکان را برای برخورد با "خطرات بارز" شبکه‌های اجتماعی در دوران متعلمی آماده کنند؛ بخصوص که در این مقطع سنی است که اغلب آنها گوشی موبایل دارند.

"کودکان و نوجوانان در این سن به دنبال جمع کردن لایک هستند، به دنبال تایید دیگران هستند و به شدت نگران و مضطرب بودن یا نبودن در اینترنت هستند و احساس می‌کنند که نمی‌توانند رابطه‌شان را با جریان شبکه‌های اجتماعی قطع کنند چون به حضور اجتماعی آنها ضربه می‌زند."

با وجود آن که اغلب شبکه‌های اجتماعی محدودیت سنی ۱۳ سال را برای استفاده کاربران تعیین کرده‌اند اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که سه چهارم کودکان ۱۰ تا ۱۲ ساله در این شبکه‌های اجتماعی حساب کاربری دارند.

به گفته خانم لانگفیلد، حضور در شبکه‌های اجتماعی در حالیکه مزایای بسیاری برای کودکان دارد اما همزمان می‌تواند آنها را از نظر احساسی به شدت در خطر قرار دهد.

مادر یک نوجوان ۱۵ ساله می‌گوید که پسر نوجوانش دوست دارد که از چیزهایی که می‌خرد، عکس بگیرد و عکس آن را برای دوستانش منتشر کند : "نگاه کنید من چی دارم، نگاه کنید من چه کار می‌توانم بکنم."

پدر یک نوجوان هم به استفاده خودش از شبکه های اجتماعی اشاره می‌کند و می‌گوید: "وقتی خودم از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنم، نمی‌توانم به آنها بگویم که استفاده نکنند."

یکی از مسئولان انجمن کودکان انگلستان، از پدر و مادرها خواست که با بچه‌هایشان درباره سایت‌ها و اپلیکیشن‌هایی که استفاده می‌کنند، رو در رو صحبت کنند.

"حتی می‌شود با هم فهرست دوستان آنها را با آنها مرور کنید و از آنها بپرسید که اشخاص مختلف را از چه راهی می‌شناسند."

رئیس بخش "امنیت کودکان در اینترنت" موسسه خیریه "ان‌اس‌پی‌سی‌سی" می‌گوید که حرف زدن با بچه‌ها درباره فعالیت‌های آنلاین آنها، باعث می‌شود که آنها احساس کنند در صورتی که مشکلی یا نگرانی دارند می‌توانند روی مادر و پدرشان حساب کنند.

او می‌گوید که لازم است به بچه‌هایمان یادآوری کنیم که اغلب افراد تصویر مطلوبتری از زندگی خود را در شبکه‌های اجتماعی به تصویر می‌کشند و آنها نباید برای دست یافتن به چنین زندگی کامل و بدون عیب و نقصی خود را تحت فشار بگذارند.

مسئول یک سازمان خیریه هم که در زمینه مسائل روانی کودکان فعالیت می‌کند، می‌گوید که این وظیفه پدر و مادرهاست که درباره شبکه های اجتماعی به بچه هایشان آموزش بدهند.

او می‌گوید: "ما باید به نسل جوان کمک کنیم که بفهمند که ارزش‌های آنها فراتر از لایک‌ها، پسندیده شدن و نظرات منتشر شده در شبکه های اجتماعی است."د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

10th December, 2018