تفصیل | شهادت 

21st October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

موج انتقادات از سخنان توهین آمیز ترامپ : «کثافت‌خانه»درباره کشورهای آفریقا

تحلیل

2018-01-14

سفرای گروه کشورهای آفریقایی در سازمان ملل در بیانیه ای شدید اللحن ضمن محکوم کردن سخنان نژاد پرستانه «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا درباره مهاجران آفریقایی، خواستار عذرخواهی وی شدند.

گروه متشکل از 54 نماینده کشورهای آفریقایی در سازمان ملل روز جمعه ضمن ابراز اینکه از اظهارات دونالد ترامپ شوکه شده اند، این اظهارات را نژاد پرستانه و یک رسوایی توصیف کردند و عذر خواهی رئیس جمهور آمریکارا خواستار شدند.

گروه کشورهای آفریقایی همچنین از تداوم موضع نژاد پرستانه دولت آمریکا در قبال مهاجران آفریقایی و رنگین پوست ابراز نگرانی کرد.

سفرای کشورهای آفریقایی در سازمان ملل با ملت هائیتی و سایر کشورهایی که مورد اهانت رییس جمهور آمریکا قرار گرفته اند، ابراز همبستگی کرده و از همه شهروندان آمریکایی که این اظهارات را محکوم کرده اند، قدردانی نمودند.

منابع دیپلماتیک اعلام کردند که متن بیانیه گروه کشورهای آفریقایی در سازمان ملل به شکل بی سابقه ای تند است.

همچنین هائیتی در واکنش به سخنان ترامپ علیه مردم این کشور، سفیر آمریکا را به وزارت امور خارجه فراخواند. 

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز روز جمعه اظهارات توهین آمیز ترامپ را«نژادپرستانه» دانست.

«دونالد ترامپ» روز پنجشنبه در اظهاراتی توهین‌آمیز با «کثافت‌خانه» نامیدن هاییتی، السالوادور و برخی کشور‌های آفریقایی، توقف پذیرش مهاجران این کشور‌ها را خواستار شد.

کوبا اظهارات نژاد پرستانه دونالد ترامپ را به شدت محکوم کرد

«برونو رودریگز» وزیر امور خارجه کوبا هم در برنامه ای تلویزیونی اظهارات نژادپرستانه و تحقیر آمیز رئیس جمهور آمریکا را در خصوص کشورهای هائیتی، السالوادور، کشورهای آفریقایی و دیگر قاره ها به شدت محکوم کرد.

رودریگز با بیان این که اظهارات پر از نفرت و تحقیرکننده دونالد ترامپ خشم مردم کوبا را بر انگیخته است، بر اهمیت نقش مردم آفریقا و هائیتی در تاریخ کوبا تاکید کرد.

سیاست های ترامپ، از جمله ممنوعیت سفر شهروندان برخی کشورهای عمدتا مسلمان به آمریکا، لغو برنامه «داکا» یا برنامه حمایتی مهاجران که از دوران کودکی به آمریکا آمده بودند و عقب نشینی از پیمان جهانی مهاجرت با انتقادات فراوانی از سوی آمریکایی ها مواجه شد.

......................

این نخستین بار نیست که اظهارات نژاد پرستانه ترامپ علیه مهاجران، جنجال آفرین شده است.

وی از زمان روی کار آمدن با این گونه موضع گیری ها علیه مهاجران، رنگین پوستان و مسلمانان، تنش های بسیاری را در جامعه آمریکا و خارج از این کشور به وجود آورده است.

«پاتریک گاتارا» مفسر سیاسی سرشناس کنیایی در این باره گفت: این قبیل اظهارات دولت نژادپرست و جاهل آمریکا چیز جدیدی نیست.

پیش تر نیز ترامپ در تصمیمی جنجالی، ورود اتباع هفت کشور اسلامی از جمله سه کشور آفریقایی را به آمریکا ممنوع کرد. اقدامات ترامپ در حالی است که مقامات واشنگتن همواره در صحنه های بین المللی با شعارهایی به حمایت از حقوق بشرو تنوع نژادها و ادیان تظاهر کرده اند.

اکنون در حالی ترامپ این چنین علیه کشورهای آفریقایی موضع گیری کرده است که اوضاع کنونی بسیاری از این کشورها و فقر و نابسامانی های سیاسی و اقتصادی آنها ناشی از رویکردها و سیاست های مداخله جویانه واشنگتن در این قاره طی سال های متمادی است.

همچنین بسیاری از شهروندان کشورهای آفریقا در حالی به عنوان مهاجر در آمریکا زندگی می کنند که در پیشرفت این کشور نقش داشته و دارند.

بسیاری از مهاجران و پناه جویان جدید نیز به دلیل سیاست های پنهان واشنگتن در آفریقا از جمله حمایت از گروه های افراطی و تروریستی با هدف بر هم زدن ثبات و امینت و فقر و شرایط نامساعد زندگی نااشی از این بی ثباتی، مجبور به مهاجرت به آمریکا شده اند.

سخنان کنونی ترامپ موجی از نگرانی ها را در میان مقامات کشورهای آفریقایی به بار آورده است. این گونه سخنان تحریک آمیز می تواند خطر جدی برای بسیاری از اتباع کشورهای مختلف آفریقایی باشد که در آمریکا زندگی می کنند.

از این رو این اظهارات اکنون موجی از انزجار مقامات آفریقایی بر انگیخته است به طوری که موضع گیری هماهنگ  54 کشور آفریقا به این سخنان، کم سابقه است. راس مبارک، یک قانون گذار در غنا در این باره گفت، کشورها باید پیام قاطعی به ترامپ بفرستند؛ مبنی بر این که جهان علیه چنین سیاست‌های متعصبانه، تفرقه‌آمیز و ناسالم، به صورت متحد عمل می‌کند.

اگرچه واکنش های تند جهانی و منطقه ای سبب انکار ترامپ درباره به کار بردن این لفظ شد، اما مقامات آفریقا به نمایندگی از مردم این قاره عذرخواهی رسمی وی را خواهانند.

نویسنده: آتوسا دینیاریان

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

21st October, 2018