تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

«اشپیگل» :خروج شک برانگیز سفیر آمریکا از هتل «اینترکانتیننتال» پیش از حمله مهاجمان انتحاری

تبصره

2018-01-23

مجله مشهور آلمانی به نقل از منابع محلی نوشت که سفیر آمریکا در افغانستان در اقدامی شک برانگیز درست پیش از حمله مهاجمان انتحاری به هتل بین‌المللی اینترکانتیننتال در کابل این مکان را ترک کرده است.

 در حالی که اخیرا دولت آمریکا به شهروندان خود در کابل هشدار داده بود این گمانه‌زنی‌ها افزایش یافته که آیا آمریکا از احتمال وقوع حمله تروریستی به هتل بین‌المللی اینترکانتیننتال در کابل اطلاع داشته است؟

مجله «اشپیگل» در گزارشی از حمله تروریستی به هتل بین‌المللی در کابل به نقل از یک شاهد عینی نوشت که سفیر جدید آمریکا در کابل درست لحظاتی پیش از حمله مهاجمان انتحاری این هتل را ترک کرده است.

اما این مجله حضور سفیر آمریکا در این هتل را تایید نکرده است.

نشریه آمریکایی «آتلانتیک»  نیز با اشاره به حضور احتمالی سفیر آمریکا در این هتل نوشت: احتمالا اشاره مجله آلمانی اشپیگل به این موضوع است که مهاجمان انتحاری منتظر مانده بودند تا پس از خروج سفیر آمریکا حملات خود به این هتل را آغاز کنند.

همچنین شبکه خبری «ان‌بی‌سی‌» به نقل از مقامات آمریکایی تصریح کرد احتمالا هیچ شهروند آمریکایی در این هتل حضور نداشته است. ممکن است این به دلیل هشدارهای مکرر امنیتی سفارت آمریکا در کابل به شهروندان آمریکایی بوده باشد.

سال گذشته نیز برخی از رسانه‌ها گزارش دادند که سازمان اطلاعات آلمان از حمله مرگبار «چهارراهی زنبق» در منطقه دیپلمات نشین کابل اطلاع داشته است.

در این حمله حدود 700 نفر کشته و زخمی شدند اما مقامات آلمانی این اطلاعات را در اختیار نیروهای امنیتی افغان قرار نداده بودند.

حمله مهاجمان انتحاری به هتل اینترکانتیننتال کابل  پس از 14 ساعت پایان یافته است اگرچه وزارت کشور تعداد تلفات را 8 نفر اعلام کرده اما منابع محلی از کشته شدن دستکم 30 نفر خبر می‌دهند.

به گزارش  فرمانده گارنیزیون کابل می‌گوید که مسؤولیت تامین امنیت هوتل اینترکانتیننتال بدون اطلاع این نهاد، به یک شرکت خصوصی امنیتی سپرده شده‌ است.
افضل امان می‌گوید:"در حد مقامات بالا این کار صورت گرفته. ما در جریان این گپ نبودیم. فقط بالاخره اطلاع یافتیم که یک شرکت خصوصی دو سه هفته پیش تدابیر این ساحات را گرفته بود."
افضل امان همچنین می‌گوید که از حمله بر اینترکانتیننتال به گارنیزیون کابل، از هیچ نهاد کشفی و استخباراتی، اطلاع قبلی داده نشده بود.
این در حالی است که اخیرا سفارت امریکا در کابل، به شهروندان امریکایی در مورد سفر به کابل و اقامت در هوتل های بین المللی این شهر به دلیل احتمال وقوع حمله تروریستی، هشدار داده بود.
این سفارت به طور مشخص، به یکی از هوتل ‌های بین المللی در نزدیکی فرودگاه کابل، اشاره کرده بود.
با این حساب، این پرسش مطرح می ‌شود که سفارت امریکا از کجا این اطلاعات را به دست آورده و چرا نهاد مهمی مانند گارنیزیون کابل که مسؤول امنیت پایتخت است از این امر، بی اطلاع گذاشته شده بود؟
پرسش مهم دیگر، چرایی و چگونگی انتقال مسؤولیت امنیتی این هوتل به یک «شرکت خصوصی» است. این اقدام سه هفته پیش از وقوع حمله انجام شده بود؛ آنهم به گونه ای که حتی گارنیزیون کابل هم از آن خبر نداشت.
دلیل این انتقال چه بود؟ «شرکت خصوصی» مورد ادعا وابسته به کجاست و چطور نخواست یا نتوانست از نفوذ شش تروریست انتحاری به یکی از محافظت‌‌ شده ترین هوتل های بین المللی پایتخت، جلوگیری کند؟
پاسخ این پرسش های سنگین اما چندان دشوار نیست. امنیت افغانستان هم مانند سیاست و اقتصاد و مدیریت آن، مافیایی است. قدرت های بزرگی در این سازوکار عظیم، دست دارند. شبکه های پیچیده ای در کار اند. تروریست ها هم بخشی از بازیگران این سناریو هستند. در مواقع لزوم از آنها استفاده می شود.
اینکه اشرف غنی و عبدالله، پس از هر حمله ای، فقط بیانیه محکومیت صادر می کنند و از لزوم تحقیق و بررسی جدی ابعاد واقعی و عوامل دخیل در وقوع آن، سخن می گویند نیز بخشی از سناریو است. آنها به همین اندازه، مجاز به ایفای نقش اند.
شش سال پیش هم به اینترکانتیننتال حمله شد. حدود 
۲۰ نفر کشته شدند. در آن زمان نیز مقام های دولتی، واکنشی کمابیش مشابهی نشان دادند: محکومیت، وعده تحقیق و متهم کردن حامیان برون مرزی تروریزم.
اما همه چیز به مرور زمان، فراموش شد. این همان چیزی است که پرده از ماهیت مافیایی امنیت افغانستان برمی دارد.
طالبان، مسؤولیت حمله اینترکانتیننتال را بر عهده گرفته اند؛ وزارت داخله اما می گوید کار شبکه حقانی است! 
پرسش های زیادی هستند که باید پاسخ داده شوند. چرا سفارت امریکا از این حمله خبر داشت و چرا علیرغم این آگاهی، نهادهای کشفی و استخباراتی افغانستان، در جریان جزئیات آن قرار نگرفتند و برای پیشگیری از آن، کاری نکردند؟
چرا مسؤولیت امنیتی هوتل، اندکی پیش از وقوع حمله، به یک «شرکت خصوصی» منتقل شد؟ این تصمیم با حمایت کدام مقام های عالیرتبه دولتی یا خارجی، عملیاتی شد؟ میان آن شرکت و مقامات و تروریست ها، چه نسبتی وجود دارد؟
پاسخ این پرسش ها هرگز مشخص نخواهند شد؛ زیرا مافیای بین المللی حاکم بر مقدرات امنیت و سیاست افغانستان، اجازه چنین اتفاقی را نخواهد داد.
به همین دلیل است که این رویداد نیز به سان هزاران رویداد خونبار «تروریستی» دیگر در طول سال های حضور امریکا در افغانستان، فراموش خواهد شد.

کاپی
بازیگران این سناریوی خونین اما صحنه را ترک نمی کنند. چند روز بعد، فاجعه تازه ای خلق می شود، شمار دیگری کشته می شوند و بازهم بیانیه های محکومیت سران منفعل حکومت وحدت ملی و عکس های شیک درجه داران نظامی، تیتر یک رسانه ها را پر خواهند کرد.
با این وصف، حقیقت حمله اینترکانتیننتال با آتش و دود و خاکستر ناشی از درگیری، مکتوم خواهد ماند؛ اما در این میان، یک نکته را هیچکس از یاد نخواهد برد و آن اینکه در هوتل پنج ستاره و نامدار کابل در منطقه خوش آب و هوای باغ بالا، فقط خارجی ها، دولتی ها و البته تروریست ها، امکان رفت و آمد آسان را دارند. دیگران باید از هفت خوان رستم بگذرند تا به دروازه ورودی آن برسند.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019