تفصیل | شهادت 

16th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

صوفی پاینده که اسیران شوروی ، محافظین او شدند !

استاد عبدالخالق صارم

2018-02-01

مرحوم صوفى پاینده کسی بود که در سال های اشغال کشور توسط قشون شوروی ، چنان در میدان جهاد ومبارزه درخشید و با شمشیر خود چنان بر فرق روس ها کوبید که نام وی از اوکراین تا تاجکستان و از مسکو تا اوزبکستان ، سر زبان ها گردید ، أو با سربازان مجاهد خود در دامنه کوه های سر به فلک کشیده هندوکش، سنگر گرفته بود و از همین بیشه شیران، همیشه بر قطار تانک های غول پیکر شوروی حمله می کرد ، او تعدادی از سربازان شوروی را در دل کوه پایه های هندوکش به اسارت گرفت و مسلمان نمود و برای شان نام های اسلامی انتخاب نمود .

یکی ازین سربازان شوروی که نام نصرالله برایش انتخاب شده بود ، قصه مسلمان شدن خود را چنین حکایت کرده است : 
من توسط صوفی پاینده اسیر شدم و لی نمی خواستم مسلمان شوم ، یکی از پسران صوفی پاینده به نام اشرف که الگوی از تقوا و جهاد بود ، و بعد ها شهید شد ، همیشه و هر روز و با بسیار شیرین زبانی، بر من پا فشاری می کرد تا کلمه توحید را بخوانم و مسلمان شوم ، تا اینکه جرقه های ایمان در دلم درخشید و من مسلمان شدم .
آنچه که باعث خستگی مجاهدین می شود اینست که این قهرمانان ما که ابر قدرت شوروی را متلاشی ساختند و جغرافیایی زمین را تغییر دادند ، به فراموشی سپرده شده اند و دستاورد های جهاد ، مبارزه و انقلاب اسلامی این راد مردان را گروهی از غرب زدگان که از واشنگتن و لندن و برلین و تورنتو و ... بسوی ما صادر شدند ، غارت می کنند .
صوفی پاینده فقیرانه زندگی کرد و فقیرانه وفات نمود ، أو که روزی از شنیدن نامش ، سربازان شوروی به لرزه می افتیدند ، در سال های اخیر زندگی اش ، یک رأس گاو شیری نگاه داشت که با فروش شیر و ماست وی ، امرار حیات کند.
امروز ساعت سه بعد از ظهر همراه با تعدادی از برادران ، رفتیم به خانه فقیرانه صوفی پاینده تا آخرین دیدار را با وی داشته باشیم .
خانه او در یک گوشه دور افتاده شهر پلخمری بود ، داخل حویلی شدیم ، دیدیم مجاهدین و همسنگرانش در اطراف پیکر بی جان او ایستاده اند و اشک می ریزند ، ما هم به نوبه خود ، آخرین نگاه های خودرا به چهره نورانی اش انداختم و بیرون شدیم .د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

16th December, 2018