تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

خامه موجز ازمصاحبه برادر حکمتیار امیر مجاهد ح ا ا و قائد ملی کشور

راپور

2018-02-11

 برادر حکمتیار بعد از حمد و ثنا به سوالات ژورنالیست با کمال متانت و حکمت ایمانی به پاسخ  پرداختند:

_ ما هر عمل را که در آن بیگناهان به شهادت برسد تحت هر عنوان و پوشش  جنایات جنگی میدانیم،  خواه آن عمل توسط طیار ات جنگی ... و یا انتحاری باشد زیرا آن عمل از دیدگاه قرآن کاملا حرام است ، در مورد فتح مکه معظمه را که به منظور ممانعت از کشتار حتی یک بی گناه چه مسلمان و چه غیر مسلمان  ،غیر محارب،  بدون جنگ امر شده بود و بر مبنای هدایات رسول مقبول ص چون اسوه تاریخی به عمل رسیده بود... مثال اورد.”

_ حملاتی  از هر راهی زیر هر پوششی که فعالیت میکند،  ودر نتیجه آن انسان های بیگناه کشته میشود، غیرمحارب، کسیکه سلاح نداشته بر او صدمه میرسد، حرام است. اسلام رد میکند و ما با شدیدترین الفاظ محکوم میکنیم.
 _متاسفانه از اداره آمریکا سخن ها و از امنیت اش تحلیلات  و سخن واحد متفق  نمیشنویم.ستراتیژی آمریکا همان ستراتیژی سابقه شان است و من حیران که چه طور تعدادی ابراز ستراتیژی جدید را مینمایند ...
 _این جنگ برنده و راه حل نداشته   این جنگ را نه آمریکا نه دولت نه طالبان  و نه هم در میدان جنگ  خواهند برد و این پالیسی هفده ساله با همه قوای علنی با یونیفارم و غیر علنی بالاتر از سه لک که ده فیصد آن باقی نیست به ناکامی با همه عوارض جانبی آن مواجه  شده وخواهد شد
_ دولت کابل نیز نتوانست جنگ را مهار و امنیت را تامین و حتی درین زمستان نیز به آتش جنگ آب ریخته و آرامی اورد.
_ جنگ بدون ا کمالات خار جی  در داخل و چه در خارج امکان پذیریر نیست و نخواهد بود ایران نیز بالاتر از همه همسایگان بالای جنگ سرمایه گذاری کرده است.
 _پاکستان دوست قدیمی و ستراتیزیک امریکا بوده ودر همه عملیات ها ، الی سپاریدن هزاران طالبان به امریکا ، استقرار هفتادو پنج هزار قوای مسلح شان در خط دیورند .... از هیچ نوع همکاری دریغ نورزیده اند.
_پاکستان نیز یکجا با ائتلاف دولت زمان ربانی و طالبان بر ضد جبهات حزب توافق جهت حکومت داشتند و با همه قوت آنرا عملی نمودند .... ....
_ داعش نه از آسمان پایین شده و نه از خارج وارد افغانستان شده اند بلکه تعداد از طالبان آزرده شده این بیرق را بالا کردند که دست ایران درین پروژه دخیل است چون لشکر فاطمیان از فقر و مظلومیت تعداد از افعانان الی سی هزار تن استفاده سو نمودند چون جنگ عراق و سوریه و همان بازی ها.....
_ آمریکا میخواهد طالبان را بکوبد و ایشان بر ضد امریکائیان میجنگند
_تعداد داعشیان شاید حد اکثر سه هزار تن،  آن تعداد نیست که روس ها از آن ناحیه در خود هراس به جا دهند .
_ متاسفانه اکثرا میبینیم که در داخل نظام اختلافات  اضافه میگردد که بر علاوه موارد بیشمار  اختلافات, موازی با تضعیف نظام ,انفجارات نیز اضافه میگردد واین به معنی انست که نیروها و حلقه هایی نیرومند در داخل نظام وجود دارند که مخالفین را الی اهداف انفجاری شان انتقال میدهند و بدون این همکاری امکان چنین حمایت اخیر ، چنین انفجارات نا ممکن بوده است .نظام به یک تجدید نطر عمیق  ضرورت دارد.حکومت ناکام است ، وضعیت امنیتی بد تر از هر زمان است.
 _ما به خاطر تامین امنیت صلح  با توکل بر خدا جهت ختم بساط جنگ با دولت فعلی وشناخت از ایشان اعتمادکردیم.دیگر مجاهدین ما با دولت نمی جنگند چون خواهان تامین صلح اند.
 
_علت اینکه که چرا جنگ فروکش نکرده است اینست که نظام همان نظام با همه تشکیلات سابقه اش است و از امکانات بالقوه ح ا ا هیچ استفاده صورت نگرفته است .
 ح ا ا به تعداد سی هزار مجاهد  در چند ولایات با اسم و نمره سلاح شان که به دولت معرفی گرفته بودند اگربه سه هزار آن اکتفا میگردید  وضعیت حالت دیگری میبود. 

_دولت که خود یکدیگر را به شکستن دندان یکدیگر تهدید مینمایند گناه ح ا ا درین محرکه شان چه خواهد بود این سوال را خود شان از خود نمایند چون مسیولیت به اوشان بر میگردد...
 _ما با یک برنامه واضح و روشن ... معاهده را با دولت .. امضا کردیم در حالیکه رقیب ما بر آن حاکم بود به کابل آمدیم به امید اینکه مشترکا برای حل بحران کشور کار نماییم.
_ما طرح مجموعه تفاهم ملی را با دق الباب دروازه همه احزاب موثر ، جهت دریافت راه حل بین الافغاني پیشنهاد کردیم ...بعضی ها به جای آن با ائتلافات و شعار های جنگ طلبانه در صدد سبوتاژبر آمدند ....
_ما سخن واضح برای ملت ما که همانا انتخابات است با پالیسی  مشخص داریم و میخواهیم همه را به آن وادار و هیچ بهانه را در مورد نمی پذیریم. 
_به ریس جمهور پیشنهاد دارم که این افتخار تاریخی را به عهده گیرند،از روسای هر حزب که در پارلمان اکنون  پنج نماینده  دارند دعوت نمایند تا جهت ختم همه مشکلات وطن راه حل جستجو نماییم،به ریس جمهور این را  گفته ام و خواهم گفت و منتظر جواب میباشم ...و  از اغاز تا اخیر اماده استم که ناظر آن باشم
_مردم قضاوت خویشرا دارند و همه را خوب میشناسند و میدانند که کی ها در مقابل اشغالگران جنگیده اند و چه کسانی و گروه هایی در کنار  این اشغالگران ملت را کوبیدند و چهار دهه  تحمیل شدند و وقایع اخیر محک پشتیبانی بیدریغ ملت در همه ایالات وصالت محبوبیت ح ا آ در میان ملت است ،گفته میتوانم که ریس جمهور آینده کشور بدون تایید ح ا ا  انتخاب نخواهد شود و به ملتم نیز پیامم اینست که از افراد  صالح مومن کسانی که در دزدی غارت،.....کشور شریک نباشند پشتیبانی و انتخاب نمایند ...ومتاسفم که کشور را درین حالت میبینیم،ولی ما باصراحت گفته ایم که برای افعانان مایه شرم است که انتخابات شانرا با سرمایه بیرونی به راه میاندازند .

 _راه حل ساده و بدون مصارف گزاف انتخابات اینست که همه احزاب سیاسی با هم بنشینند و تفاهم نمایند اینکه:
*ازین انتخابات وسیله و راه حل برای  بحران بدست میدهند.
*تعهدنمایند که انتخابات شفاف ،عادلانه وبدون دخالت خارجی ها به انجام میرسد
* توان نظارت همه احزاب از ابتدا تا انتهای انتخابات تظمین گردیده و نتایجش نیز برای همه قابل قبول باشد
*هر افغان واجدشرایط حق داشته باشد که انتخاب خویش را خودش و یا وکیلش درصندوق رای اندازد
*هیچ افغان چه مقیم کشور و یا مهاجر در بیرون کشور و یا هم در مناطق نا امنی که عمدا به همین منظور نا امن ساخته شده اند، از حقوق رای دهی شان محروم نگردند.
*هر حوزه دارای یک وکیل در پارلمان باشد تا مردم بدانند که وکیل مورد اعتماد شان برای رای دهی کیست.
*نظارت احزاب بر پروسه انتخاباتی پذیرفته شود 
*برای هر رای دهنده شرایط مساعد گردد تا در همه کشور ویا درهر قسمت از جهان بتواند تکلیف رای دهی را به سر رساند و دولت این مکلفیت را برای اتباع میهن مساعد نماید.

 _الحمد لله ملت خوشحال اند که ما در کنار شان استیم و عده هم نزدیک است در حسادت از حضورما ، از غم بترکند.
_ما همیشه گفته ایم که حضور نیرو های خارجی را در کشور نمی پذیریم و امروز قوای ناتو چون دیروز قوای وارسا عامل جنگ بودند و همه پالیسی  ما در مورد انسحاب کامل و بدون قید و شرط قوای خارجی باتقسیم الاوقات لازم و معقول از کشور استیم.
_در پانزده سال جنگ قبلی با قوای بیرونی تاکید ما بر عدم حمله بالای نیروهای افعانی الی دفاع بوده است ....

_ما در سابق مانع و مخالف حملات انتحاری بودیم اما حملات استشهادی که مجاهد صد در صد به خاطر اهداف وافکار علیای شان میفهمد شهید میشود اجازه داده بودیم اما مشروط بر آینکه  بر هیچ فرد ملکی و بی گناه غیر محارب چه مسلمان و یا غیر مسلمان صدمه نرسد.

و من الله توفیق 

ح مد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019