تفصیل | شهادت 

17th December, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

26 دلو روز پیروزی خون بر پولاد

سید روضت الله "مجید"

2018-02-14

معجزه قرن بیست لطف خدا را ببین

لشکر روس لعین رو به قفا را ببین
فتح نمایان ما نیست اگر باورت 
بر لب آمو برو آب و هوا را ببین

هرچند ششم جدی 1358 خورشیدی در تاریخ کشور ما یک روز سیاه و تاریک محسوب میشود. اما بیست و ششم دلو 1367 خورشیدی روزیست که هر افغان مبارز و وطن دوست به آن میبالد و افتخار میکند، زیرا در این روز نعره "الله اکبر" بر "هورا" غالب گشت و خون بر پولاد چیره شد، غرور روسها و طلسم کمونیزم جهان خوار درهم شکست. و جهان از شر این غول پلید رهایی یافت.

در آوان هجوم سپاهیان سرخ بر افغانستان، شیاطین کریملن نشین از باده پیروزی های شان در جهان چنان مغرور گشته بودند که پس از اشغال کشور ما، "لیونید ایلچ برژنف" زمامدار سفاک شوروی، طی سفری که به هندوستان داشت، در دهلی خطاب به خبرنگاران گفت که: ما در جریان دو ماه تمام عناصر ضد انقلاب را در افغانستان نیست و نابود کرده و حاکمیت حزب دیموکراتیک خلق افغانستان را بر تمام حدود و ثغور افغانستان تحکیم میبخشیم. اما نمیدانست که افغانستان به گورستان کمونیزم مبدل میگردد.

ایالات متحده آمریکا از پیشروی روسها و روی کار آمدن رژیم های طرفدار شوروی در نقاط مختلف جهان هراسناک گشته و توان مقابله با هیولای سرخ را از دست داده بود. بعد از اینکه روسها کشور ما را اشغال کردند، آمریکا اعلام داشت که آن کشور تحمل آنرا ندارد که روسها از افغانستان به طرف پاکستان گام بردارند. معنی این سخن "جیمی کارتر" رئیس جمهور آنوقت آمریکا این بود که آمریکا اشغال افغانستان را توسط شوروی قبول کرده بود .

نهضت اسلامی افغانستان (جوانان مسلمان) که از سالیان پیش پلان شوم روسها را میدانست، آرام ننشسته بود و پرچم سبز مبارزه را بر افراشته، در مقابل مزدوران روس یعنی گروهک های خلق و پرچم قرار گرفته بود، حتی در زمان حکومت ظاهر شاهی، در دانشگاه پولی تخنیک و دانشگاه کابل پوزه خلقی ها،پرچمی ها و حتی شعله یی ها را به خاک مذلت مالیده بود. نهضت اسلامی افغانستان پس از کودتای شوم 1357 خورشیدی و به قدرت رسیدن گروهک های کمونیستی خلق و پرچم، افتخار راه اندازی جهاد بر ضد ملحدین را کمایی کرد و سنگر های کمونیست ها را یکی پی دیگر در هم کوبید تا اینکه روسها مستقیما بر کشور ما هجوم آوردند.

مجاهدان سر بکف و سلحشور کشور با تجاوز مستقیم روسها بر میهن مان بیش از پیش مصمم گشتند و در دفاع از اسلام،استقلال ملی، و تمامیت ارضی کشور از هیچ نوع ایثار و فداکاری دریغ نورزیدند. وجب وجب خاک پاک مان سنگر گاه مجاهدان گردید و به خون شهیدان رنگین گشت.
اما برهنه پایان کفر شکن و نبرد آزمایان قهرمان به جهانیان ثابت ساختند که "ملت بت شکنی در دل کهساری هست".
مجاهدان خواب را بر چشمان خرس های قطبی حرام ساختند و آنها را به زانو درآوردند.

روسها به حیله و نیرنگ متوسل شدند و خواستند برخی عناصر ضعیف النفس را با پول، اسلحه و امکانات ناچیز از جنگ بازدارند، اما با تمام سعی و کوششی که در این راستا انجام دادند به جز یک فرمانده از دره های شمال،هیچ کس دیگری این بی ننگی را نپذیرفت و از مبارزه و جهاد باز نایستاد. زمامداران کریملن "برژنف، اندروپوف و چرنینکو" آرمان پیروزی در این جنگ را به گور بردند و شکست روسها در این نبرد نا برابر حتمی گشت. جهانیان شاهد ذلت و زبونی نیروهای روسی در میدان های نبرد بودند.

"رونالد ریگن" رئیس جمهور آنوقت آمریکا از مجاهدین افغانستان به عنوان قهرمانان آزادی جهان نام برد. سر انجام روسها با کمال ذلت و شرمساری از افغانستان رانده شدند. 
همزمان با اخراج قوای روسی از افغانستان کشور های تحت استعمار روس با الهام گیری از مجاهدان سرزمین مان، پرچم آزادی خواهی را بر افراشتند تا اینکه دیوار برلین منهدم گردید و آلمان شرق و غرب یکی گشت. کشورهای اروپای شرقی به آزادی نائل آمدند و کشور پهناور شوروی اشغالگر به پانزده جمهوریت پارچه گشت و چند سال بعد حکومت دست نشانده روسها به زانو درآمد. اما متأسفانه برخی از معامله گران، در تبانی با دشمنان مردم افغانستان نگذاشتند که آرمان مجاهدان که همانا استقرار یک حکومت واقعا اسلامی در کشور بود، تحقق یابد. اما إن شاءالله آنروز دور نیست که به یمن و نصرت الهی، جهانیان شاهد یک افغانستان آزاد ،متحد و یکپارچه باشند. 
به امید فرا رسیدن چنین روزی

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

17th December, 2018