تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

«الله اکبر»؛ قیام مردم کابل علیه تجاوز شوروی :

2018-02-21

مردم کابل در «سوم حوت» ۱۳۵۸ پس از دو روز اعتصاب سراسری در این شهر به خیابانها آمدند و قیام خود را علیه حکومت کمونیستی و ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی آغاز کردند.

 واقعه سوم حوت  1358 هجری شمسی که به نام شب «الله اکبر» شناخته می‌شود، به قیام مردم شهر کابل بر ضد دولت جمهوری دموکراتیک خلق افغانستان در زمان «ببرک کارمل» که تحت حمایت مستقیم اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت مربوط می‌شود.

مردم کابل با رفتن بر روی بامها و فریاد «الله اکبر» در شب 3 حوت این قیام را آغاز کردند که حدود 2 ماه پس از تجاوز شوروی به خاک افغانستان انجام شد، بخاطر استقلال این کشور و خروج نیروهای متجاوز شوروی و ظلم حکومت کمونیستی از سوی مردم شهر کابل صورت گرفت که با کشتار عده زیادی از مردم که تاکنون تعداد دقیق آن مشخص نشده پایان یافت.

این واقعه از سوی بسیاری به عنوان یکی از مهمترین همبستگی‌های ملی افغانستان به حساب می‌آید که در آن تمامی مذاهب و اقوام این کشور حضور فعال و پرشوری داشته‌اند.

علی‌رغم اینکه در کابل شبها حکومت نظامی بود تعداد زیادی از مردم پس از دو روز اعتصاب سراسری در روزهای اول و دوم حوت به خیابانها آمدند و شعارهای ضد حکومت کمونیستی و ارتش شوروی سردادند.

در ساعات اولیه اعتراضات مردمی، نیروهای امنیتی حکومت کمونیستی علیه مردم اقدام کردند و عده زیادی را به قتل رساندند.

با رسیدن به اواسط روز سوم حوت و بالا گرفتن آتش اعترضات مردمی و افزایش خشونت حکومت کمونیستی، نیروهای ارتش سرخ اتحاد جماهیر شوروی نیز به حمایت از حکومت وارد عمل شد.

اقدام به کشتار نظامیان شوروی به حمایت از حکومت کمونیستی منجر به خاک و خون کشیده شدن عده بسیاری از مردم کابل شد که هنوز هم آمار دقیقی از میزان تلفات زیادی که وارد شده بود در دست نیست.

پس از آن نیروهای امنیتی و نظامی حکومت کمونیستی بازرسی خانه به خانه در شهر کابل برای یافتن و شناسایی معترضان، کشته‌ها و زخمی‌ها و خانواده‌های آنها را آغاز کرد.

حکومت کمونیستی و ارتش متجاوز شوروی پس از دو ماه درگیری با مردم کابل در مناطق و شهرهای مختلف آن عده زیادی از مردم را کشتند و تعداد بی‌شماری را نیز ربودند که تاهنوز هیچ اثری از آن افراد نیست.

تاهنوز هم گورهای دسته جمعی از کسانی که به دست حکومت کمونیستی و تجاوزگران شوروی در افغانستان کشف می‌شود که بیانگر فاجعه و جنایت گسترده‌ای علیه مردم مسلمان این کشور است.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019