تفصیل | شهادت 

26th March, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

پروژه تاپی و ؟!

تبصره

2018-02-22

تمهیدات و آمادگی ها برای برگزاری مراسم آغازین بزرگترین پروژه اقتصادی افغانستان در چنددهه اخیر یعنی خط لوله انتقال گاز ترکمنستان از طریق افغانستان به پاکستان و هند، به شدت در هرات جریان دارد.

از مردم و مقام های دولتی تا اقشار مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی، درگیر برنامه های مرتبط با این تحول عظیم هستند.
به احتمال قوی، چند روز پیش از برگزاری رسمی مراسم که با حضور مقام‌های بلندپایه چهار کشور شریک این پروژه بزرگ در هرات انجام خواهد شد، این شهر، برای تأمین امنیت بیشتر، تعطیل می شود و مقررات سختگیرانه آمد و شد شهروندان به اجرا گذاشته خواهد شد.
در تحولی مهم، روز دوشنبه این هفته، یک شاخه منشعب شده گروه طالبان که از سوی مولوی عبدالرسول، رهبری می شود، حمایت خود را از این پروژه اعلام کرد.
این می تواند یک نکته امیدبخش در عرصه امنیت روز برگزاری مراسم افتتاحیه باشد؛ اما مسأله این است که تاپی یک پروژه درازمدت و راهبردی است که بقا و دوام و انتفاع و بهره وری از آن، نیازمند امنیتی پایدار و مطمئن است.
اینکه تاکنون گروه اصلی طالبان به رهبری ملا هبت الله آخندزاده و یا دیگر جریان های تروریستی مانند  داعش و سازمان های زیرمجموعه آن، به ویژه گروه های تروریستی منسوب به آسیای میانه که در بخش هایی از مناطق شمال و شمال شرق افغانستان، حضوری فعال دارند، در باره امنیت این پروژه، تعهدی رسمی نداده اند، خود می تواند مایه نگرانی بزرگ برای کسانی باشد که انتظار دارند آغاز به کار آن، افغانستان را وارد چرخه اقتصاد منطقه کند و زمینه ساز فرصت های بی بدیل و تاریخی برای رشد و شکوفایی و توسعه و تعالی اقتصادی کشور و مردم ما شود.
بنابراین، مشکل اصلی در مسیر امنیت پروژه تاپی، همچنان به قوت خود باقی است.
آنچه تاکنون از اقدامات اداره محلی هرات برمی آید، نشانگر آن است که تمام توان و توجه آن معطوف به روز برگزاری مراسم افتتاحیه است و پس از آن، تمهیدی جدی و مؤثر به منظور تأمین امنیت پایدار خط لوله انتقال گاز، در نظر گرفته نشده است.
با توجه به این مسأله، بسیاری از ناظران می گویند که صرف نظر از اقدامات تبلیغتای که در آستانه افتتاح این پروژه، صورت می گیرد، یک علامت سؤال بزرگ همچنان در برابر آینده این برنامه وجود دارد و آن، امنیت پایدار مورد نیاز موفقیت آن است.
اگرچه در این میان، گروهی از آگاهان باور دارند که با توجه به اینکه تاپی یک پروژه منطقه ای است که کشورهایی مانند پاکستان نیز در آن، ذینفع هستند، احتمال آنکه در مسیر موفقیت آن، از سوی گروه های تروریستی مورد حمایت پاکستان، اخلال ایجاد شود، بسیار کم است.
با این حال، شماری از کارشناسان می گویند که در میان گروه های تروریستی فعال در افغانستان، گروه هایی نیز هستند که بر ضد منافع پاکستان می جنگند و یا به پروژه های اقتصادی و توسعه ای افغانستان نیز به مثابه هدف های جنگی نگاه می کنند. بنابراین، از دید آنها، این برداشت بسیار خوش بینانه به نظر می رسد و لزوما از دولت افغانستان در زمینه تأمین امنیت این پروژه در درازمدت، سلب مسؤولیت نمی ‌کند.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

26th March, 2019