تفصیل | شهادت 

15th October, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

روسیه پاکستان و چین در فصل سرد روابط اسلام آباد واشنگتن ,

تبصره

2018-03-10

روسیه با کاهش نفوذ آمریکا در پاکستان، در حال گسترش روابط نظامی، سیاسی و اقتصادی خود با پاکستان است و این امر می تواند ائتلاف های تاریخی را در منطقه به وجود آورد و بازار رو به گسترش گاز را بر روی شرکت های انرژی روسی بگشاید.

نزدیکی روسیه به پاکستان زمانی انجام می گیرد که روابط میان آمریکا و متحد تاریخی آن بر سر جنگ افغانستان رو به افول است.
پیش از این نیز در ، نشست تلاش برای «راه‌های گسترش روابط روسیه و پاکستان»در اسلام آباد برگزار شد و دو کشور در زمینه‌های مختلف به توافق رسیدند.
بر اساس اخبار منتشر شده، در آن نشست «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه به نمایندگی از این کشور و «تسنیم اسلم» نماینده ویژه پاکستان در امور اقتصادی شرکت کردند.
همکاری برای ارائه نظر مشترک در مجامع بین المللی، جلوگیری از گسترش سلاح‌های خطرناک و تبادل نظر درباره جلوگیری از گسترش سلاح هسته‌ای در جهان از محورهای نشست مشترک روسیه و پاکستان بود.
هدف اصلی نشست‌ها که دوازدهمین دور آن برگزار ‌شد، تبادل نظر درباره اوضاع جهان و یافتن راه‌های مناسب برای همکاری با توجه به شرایط پیش آمده بود.
البته اگرچه گسترش روابط مسکو و اسلام آباد در مراحل آغازین است و کشور همسایه چین خلاء به وجود آمده از سوی آمریکا در پاکستان را پر می کند.
روابط دیپلماتیک با روسیه تاکنون به افغانستان متمرکز بوده که روسیه در آنجا با طالبان افغان در حال مبارزه علیه نیروهای آمریکایی است و روسیه و پاکستان در خصوص حضور داعش در افغانستان نیز نگران هستند.
در سفر خواجه آصف وزیر امور خارجه پاکستان به مسکو در ماه گذشته، دو کشور بر طرح خود در خصوص تشکیل کمیسیون همکاری نظامی برای مبارزه با تهدید داعش در منطقه توافق کردند.
خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه پاکستان همچنین در دیدار 'الکسی میلر' مدیرعامل گاز پروم روسیه در سن پترزبورگ بر گسترش همکاری های دوجانبه به ویژه در بخش انرژی تاکید کردند.
دو طرف در آن دیدار، درباره ادامه مانورهای نظامی آموزشی مشترک که از سال 2016 میلادی آغاز شده نیز توافق کردند که به دنبال آن فروش بالگردهای روسیه به پاکستان و همچنین خرید موتورهای جنگنده های جی اف17 از سوی نیروی هوایی پاکستان از روسیه انجام شد.
همچنین بر اساس برخی اخبار، پاکستان و روسیه سال گذشته برای نخستین بار رزمایش نظامی مشترک انجام دادند و دو طرف همچنان به ادامه همکاری در این زمینه علاقه‌مند هستند و در این راستا گام برمی‌دارند.
چندی پیش پاکستان برای خرید جنگنده‌های سوخو و بالگردهای ام آی 35 به توافقاتی با روسیه دست یافت و چند نمونه از بالگردهای روسی به دولت ایالتی بلوچستان تحویل داده شد.
روابط روسیه و پاکستان در دو سال اخیر نیز رو به توسعه بوده است و دو کشور در عرصه های مهمی همچون امنیتی، مبارزه با تروریسم و نظامی همکاری می کنند.
پاکستان بتازگی پس از حمایت چین و روسیه به عضویت سازمان همکاری شانگهای در آمد و روسیه در چارچوب این سازمان منطقه ای با اسلام آباد همکاری می کند.
این کشورها در بعد نظامی نیز سابقه برگزاری رزمایش مشترک دارند که آخرین آن  در جمهوری کاراچایوو چرکسیا در منطقه قفقاز شمالی روسیه برگزار شد که به عقیده بسیاری از ناظران سیاسیف با سرد شدن روابط اسلام آباد و واشنگتن، بی ارتباط نیست.

در همین حال   «دنیل کائوتس» رئیس سرویس امنیت ملی آمریکا روسیه را به فشار آوردن بر روی رهبران کشورهای منطقه آسیای مرکزی به منظور کاهش ارتباطات آنان با «کاخ سفید» متهم کرد.

وی ضمن ارائه شواهد کتبی به کنگره آمریکا گفت: روسیه به رهبران کشورهای آسیای مرکزی فشار وارد می‌کند تا آنان ارتباطات خود با «واشنگتن» را کاهش و از ابتکارات «کرملین» در حوزه اقتصاد و امنیت حمایت کنند.

این مقام امنیتی آمریکا ادامه داد: با این حال نگرانی روسیه از حضور داعش در افغانستان مسکو را به سمت تقویت مواضع خود در حوزه امنیت در منطقه می‌کشاند.

کائوتس افزود: مدیریت نامطلوب دولت و اقتصادهای ضعیف را باعث افزایش تهدیدات امنیتی در روسیه و دیگر کشورها عنوان کرد.

وی تصریح کرد: این امر تهدیدی برای کشورهای آسیای مرکزی، روسیه و غرب خواهد بود.

رئیس سرویس امنیت ملی آمریکا افزود: چین همچنان در تلاش برای گسترش نفوذ خود در آسیای مرکزی است اما موضوعات امنیتی و سیاسی را به روسیه واگذار خواهد کرد.

کائوتس ادامه داد: «پکن» از این نگران است که بی‌ثباتی منطقه‌ای می‌تواند منافع اقتصادی را تضعیف و شرایط مناسبی برای فعالیت افراط‌گرایان ایجاد کند که در نوبه خود می‌تواند فرصت انجام اقدامات تروریستی در چین از سوی شبه نظامیان «اویغور» را فراهم کند.ک

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th October, 2018