تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

متن بیانیه خواهر رومینا نوابی به مناسبت تجلیل از هفته نهضت تحت عنوان نهضت اسلامی و مسئولیت ما

.

2018-04-15

بیانیه رومینا نوابی,مدیر مسئول امور زنان حزب اسلامی ولایت کابل

به مناسبت تجلیل از هفته نهضت و تأسیس حزب اسلامی افغانستان:

نهضت اسلامی و مسئولیت ما

 

خواهران عزیز و حضار گرامی!

السلام علیکم ورحمة الله وبرکاة

محور صحبت بنده که درج صفحات شده و حضور شما قرائت می نمایم، موضوع تحت عنوان (نهضت اسلامی و مسئولیت ما) می باشد که مختصرأ خدمت تان عرض میدارم.

عزیزان شنونده!

در ۱۴ حمل ۱۳۴۸ هـ ش آنگاه که جوانانی چند، از محصلین پوهنتون کابل و پولی تخنیک برای تغییر اوضاع دینی، سیاسی و اجتماعی کشور علیه گروهک های ضد دینی به شمول احزاب خلق و پرچم، شعله جاوید و نیز نظام حاکم که حمایتگر کامل این گروهک های ضد دین بود، تشکلی را بنام جوانان مسلمان ایجاد نمودند.

 در دهه ۴۰ کشور ما تقریبأ هویت اسلامی و دینی خویش را از دست داده بود، در ان زمان عقائد و باورهای اسلامی و دینی مردم به مجموعه از خرافات تبدیل گردیده و شعائر اسلامی در بین مردم عام، تشریفات و مراسمی بود که در زیارت فلان ولی و یا در پیشگاه فلان پیر صاحب انجام می دادند، دین را ملوث با خرافات، جادو، تعویز و بدعت ها ساخته بودند و اسلام عزیز در گرداب این همه خرافات غرق و در هاله از گرد و غبار این چرندیات، پیچانیده شده بود که دقیقا این نوع برداشت ها و عملکرد ها مغایر با ارشادات الهی از جانب حکومت وقت نه تنها حمایت، بلکه تقویت نیز می شد.

حضار گرامی!

نظام اقتصاد حاکم در کشور در دهه ۴۰ نظام کاپیتالیستی یا سرمایداری بود، و سرمایه ها در تصرف چند فرد محدود در هر ولایت که آنها هم از گماشتگان رژیم بودند تراکم نموده بود و باقی عام مردم در فقر، گرسنگی و برهنگی به سر می بردند. معادن و سرمایه های زیر زمینی کشور از طرف بلوک های شرق و غرب به نوبت غارت می گردید، طوریکه انجنیر حبیب الرحمن شهید در یک سخنرانی خود، از حفر چاه های نفت توسط روس ها تذکر میدهد و یاد اور میشود که با دزدیدن ثروت های زیر زمینی این چاه ها، دست به حفر چاه های دیگر می زنند.

فرهنگ حاکم در کشور، یک فرهنگ تحمیلی و کاپی شده از اروپا بوده و این فرهنگ از عصر امان الله خان آغاز گردیده و با شتاب به سوی هر شهر و ده پیش می رفت و در دهه چهل که آن را دهه دموکراسی می نامند کار بجایی کشید که میزان مترقی و متمدن بودن زنان با میزان برهنگی آنان سنجیده می شد، مطبوعات هم در خدمت بیگانگان بوده و فرهنگ اجنبی و بیگانه را شب و روز ترویج می نمودند.

رژیم حاکم شاهی، یک رژیم گوش به فرمان اجانب بوده و در مزدوری خود میان بلوک های شرق و غرب دست به دست می گردید. دفاع از دین، جان، مال و نوامیس ملی که از مسئولیت های حکومت در یک کشور اسلامی است، خبری نبود. اسلام ستیزی و تشکیل احزاب مارکسیستی و کفری به شدت رو به افزون بود.

 

خواهران عزیز!

نظام حاکم آن وقت، در قبال مشکلات و قضایای جهان اسلام با بی تفاوتی برخورد می کرد. سقوط خلافت اسلامی عثمانی با توطئه صلیبی ها صورت گرفت و سرزمین های خلافت اسلامی که رمز وحدت امت اسلامی بود، مطابق میل دشمنان به کشورهای خرد و ریزه تقسیم گردید. کشور های آسیای میانه که روزی مهد تمدن اسلامی چون سمرقند و بخارا بودند به کام روسها سقوط کرد، شبه قاره هند که به فداکاری های مسلمانان از دست بریتانیا آزاد شده بود نیز به دو بخش هند و پاکستان تقسیم و سپس هم بخشی از پاکستان بنام بنگلادیش جدا گردید. در ان وقت یهودی ها، از هر نقطه جهان برای ایجاد سرزمین اسرائیل به قبله اول مسلمانان و سرزمین فلسطین هجوم اورده، کشوری را بنام اسرائیل ایجاد کردند.

همان بود که عده از جوانان مسلمان و با احساس در محیط تحصیلی پوهنتون کابل، گرد هم آمدند و در چهاردهم حمل ۱۳۴۸ هـ ش برای نجات کشور ازین حالت اسفبار، جنبشی را بنام (جوانان مسلمان) به رهبری شهید عبدالرحیم نیازی که برادر حکمتیار در جمع آنها بود، تأسیس نمودند که بعد ها نام حزب اسلامی را به خود گرفت.

جوانان مسلمان بعد از چند سال مبارزه و بعد از آغاز قیام مسلحانه علیه رژیم حاکم و بخاطر تطبيق این ارشاد الهی : "... الم تکن أرض الله واسعة فتهاجروا فیها ..." به پاکستان هجرت نمودند که دولت پاکستان نیز بنابر موضوع پشتونستان به حمایت جوانان مسلمان پرداخت.

حضار گرامی!

با هجوم ارتش سرخ شوروی برای حمایت نظام باند پرجم به رهبری ببرک کارمل که به اشاره روسها علیه حکومت باند خلق به سرکردگی نورمحمد ترکی کودتا کرد و منجر به سقوط ترکی و امدن ببرک کارمل از تاشکند شد و افغانستان توسط 150 هزار ارتش سرخ شوروی وقت اشغال گردید. تحرکات حزب اسلامی بیشتر گردید و فعالیت های چریکی افزونتر شد و در کنار آن مهاجرت ها به پاکستان هم بیشتر گردید که استخبارات بیگانه برای به انحصار کشی جنگ در افغانستان به نفع خود اقدام به ایجاد عده از گروه ها، بنام های مختلف در ایران و پاکستان نمودند.

آنچه قابل تذکر میدانم اینست که برای تقویت و حمایت نهضت اسلامی کشور، زنان مسلمان نیز جان فدایی کرده اند و در کنار برادران و فرزندان شان در دوره جهاد علیه اشغالگران و مزدوران داخلی آنها مقاومت کردند و نقش آفریدند.

خواهر ناهید در کنار دیگر زنان و دختران مسلمان کابل، در 29 ثور 1359، که ناهید در صف اول شیر دختران دانش آموز در کارته چهار قرار داشت، روسری یکی از همراهانش را گرفته بسوی افسران و سربازان حزب دموکراتیک خلق انداخته و گفت: شما در برابر روس ها از وطن دفاع نکرده، بلکه از آنها حمایت می‌کنید، پس بیایید چادرهای ما را شما به سر کنید و سلاح تان را به ما بسپارید تا از آزادی میهن خویش پاسداری کنیم؛ روس ها از ملک ما بیرون شوید، ورنه غرق دریای خون می شوید.

سربازان و افسران کمونیست از این شهامت و دلیری دختران مسلمان به خشم آمده بروی این دختران باعزت کابلی آتش گشودند. ناهید چون گل، بر روی زمین پرپر شد و کبوتر روحش به آسمان رستگاری بخاطر دفاع از اسلام وافغانستان عزیز، به پرواز درآمد.

خواهران و مادران افغان در هر کجای کشور در دوران جهاد علیه اشغالگران، از هیچ فداکاری دریغ نکردند، مجاهدان را جا دادند، نان و لباس آماده کرده و به سنگرهای داغ جهاد فرستادند، و نیز در بخش تعلیم و تربیه اطفال مجاهدین کوشیده اند.

حزب اسلامی افغانستان برای یک آرمان مقدس که عبارت از نجات کشور از بحران کفر، فقر و بیعدالتی ایجاد گردیده است، و اینک نیم قرن از عمر آن میگذرد و به کمک الهی و حمایت مردم مسلمان افغانستان توانست:

 فرائض و احکام اسلامی که قصدا از طرف نظام های حاکم به باد فراموش سپرده شده بود احیاء نماید.

 روحیه جهاد علیه اشغالگران را در بین مردمان کشور چی که به سطح جهان احیاء کرد.

افغانستان و جهان نه تنها از خطر امپراتوری سرخ شوروی وقت نجات یافتند بلکه برای همیشه اندیشه مارکسیستی نابود شد.

ولی اسفا، که دشمنان اسلام با توطئه چینی ها، نگذاشتند یک نظام مردمی و پایداری اسلامی در کشور ما ایجاد و تحکیم یابد و تا اکنون ما صاحب نظام سالم اسلامی نشده ایم.

حالا که حزب اسلامی بعد از صلح با دولت، برای اولین بار بعد از تاسیس، زمینه مناسبی را برای مبارزات سیاسی بدست اروده است، نقش زنان نهایت ارزشمند و موثر برای تقویت برنامه های کاری این حزب است. ما متعهدین حزبی بحیث زنان و دختران مسلمان وظیفه داریم تا به حد اعظمی برای براورده ساختن آرمان های برادران و خواهران شهید خود، بخصوص ناهید و وجیه شهید این دو ستاره درخشان نهضت اسلامی همت افزونتر کرده و با دیگر متعهدین، در مبارزات سیاسی حزب اسلامی نقش فعال ایفاء کنیم.

در پروسه انتخابات هم بحیث کاندیدا و هم رأی دهنده، سهم فعال گرفته و به کسانی رأی دهیم که میتوانند برای براوردن ساختن اهداف و ارمان های حزب اسلامی نقش مثبت داشته باشند که یقینا تحقق حقوق شرعی و قانونی زنان کشور را، ما در موفقیت حزب اسلامی و تحقق آرمانهای آن میدانیم .

در اخیر از بارگاه الله متعال ارزو میکنم که شهادت خواهران و برادران شهید ما را که برای نظام اسلامی و نابودی کفر و الحاد جان دادند، قبول کرده و درجات عالی نصیب شان گرداند، و مارا توفیق نصیب کند تا راه ایشان را تعقیب کنیم و بتوانیم نظام سالم اسلامی را مبتنی بر اراده مردم، درین کشور جنگ زده و مصیبت دیده مطابق حکم الله که (إِنِ الحُکمُ إلا لِله) حاکم گردانیم.

و من الله التوفیقد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019