تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

مشکلات شيفتگان شهرت عديده

فریدون افراسیابی

2018-05-10

هفته گذشته یگ راننده تونس که سه قطعه عکس کدام کاندید احتمالی را، در شیشه عقبی خود زده بود به شخص دیگری خنده کنان میگفت: انتخابات در راه است، مفت که عکس کسی را نمیزنیم. خدا نگیره وکیل صاحبان را – بازارشان گرم است!
با توجه به ازدحام، کشش کاندیدها که تفکیک خوب و ناخوب آنها برای مردم مشکل میشود؛ دریافت واجدان اصلی وکالت از شیفتگان شهرت و گریزپایان خدمت دشوار میگردد، خطر بکارگیری از انتخابات به عنوان افزار استخباراتی نیز بالا میرود و منزل دسترسی به یک انتخابات شفاف بسی دور و دورتر میگردد.
در تبصره زیر میخواهم به این نکات اشاره داشته باشیم که با برگزاری و سامان دادن انتخابات غیر شفاف، چه ضربه یی به مردم میرسد، احزاب چه وظیفه دارند، و چگونه میشود جلو افراد جاه طلب و بی توجه به مصالح و منافع عامه را گرفت، تا در دام بازیهای استخباراتی قرار نگیرند و درد سرهای تازه یی برای ملت خود درست نکنند.
مصارف هنگفت 
رادیو آزادی در گزارش 8ثور امسال یادآور شد که مصارف برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولایتی انتخابات طور تخمین 220میلیون تعیین شده است، کمیسیون گفته است که اگر این پول به وقت در دسترس قرار نگیرد، آنها نمیتوانند انتخاباتی برگزار نمایند.
کلام »تخمین« حکایت از آن دارد که امور این کمسیون چگونه عاریتی و بسته به سنجش های غیر موثق و غیر مستند میباشد. ازین گذشته دادن امتیازات و معاشات هنگفت و دالری و خریداری های پرهزینه باعث میشود که مسابقه فساد برای گرفتن امتیازات در داخل کمیسیون گرم شود و توانمندی و توجه کمیسیون را از دیده بانی، مدیریت و تدارک کار انتخابات به تحلیل برود. در چند نوبتی که پیش ازین، کمیسیون های انتخاباتی تجربه برگزاری انتخابات را سپری نموده اند هزاران مورد تخلف و شکایت های مردم مسکوت گذاشته شده است و حتی یک نفر هم ازمیان کارکنان این کمیسیون به عنوان تخلف و غبن در امور کاری شان روانه زندان نشده است. 
بی انتظامی و شیوع فساد در داخل کمیسیون زمینه ساز آن میشود که لشکری از حریصان غیر مستحق شانس واجدان مستحق را پامال و برای رسیدن به پارلمان و شوراهای ولایتی بسوی انتخابات رخ نمایند.
زیاد تر کاندیدان غیر مستحق و فسادپیشه، پیروز شدن وکلای فاقد اهلیت مانند تورم پولی که ارزش پول را پایین میرود، ارزشهای نهادهای دولتی بخصوص انتخاباتی را پایین میآورد و مردم را گرفتار ارادۀ افراد مافیایی میسازد. تا مجبور شوند برای پیشبرد کارهای شان پشت دروازۀ آنها مراجعه نمایند.
کارهای انجام شده احزاب
پس از ورود حزب اسلامی به جریان تفاهم اولین باری است که صحبت از نشست های رهبران احزاب پیرامون مسایل انتخاباتی میشود. در ماه حمل امسال این دیدارها دو سه نوبت صورت گرفت و یکبار رهبران و نمایندگان بیست و هفت حزب در نشستی که با رئس جمهور داشتند نقطه نظرات مشترکی را به آقای غنی ابراز نمودند. روزنامه شهادت در شماره قبلی خود گزارش داد که بیست و هفت حزب به شش حزب وظیفه سپردند که خواست های همگانی این احزاب را نهایی نمایند.
شش حزب که در رأس قرار گرفته اند شامل احزاب حزب اسلامی، جمعیت اسلامی، حزب اتحاداسلامی، حزب محاذ اسلامی، حزب وحدت اسلامی به رهبری خلیلی، حزب وحدت اسلامی به رهبری محقق و حزب افغان ملت میباشند. در پیشنهادی که این احزاب تحویل دولت داده اند به اضافه دیگر پیشنهادات و اصلاحات مهم، روی تشکیل اتاق نظارت احزاب که بر تمامی مراحل انتخابات در مرکز و ولایات دیدبانی نمایند تأکید بعمل آمده است، همچنان خواسته شده تا رأی آنها قابل انتقال باشد. آقای خواصی که در یکی از نشست ها از حزب نمایندگی میکرد به طلوع نیوز گفته است که اشکالات در کار کمیسیون زیاد است، کمیسیونی که هنوز نتوانسته مسایل داخلی خود را برطرف نماید چگونه خواهد توانست یک انتخابات کلان را در سراسر مملکت رهبری نماید. 
انتظامات داخلی احزاب
کارپیشگیرانه و اصلاحی احزاب تنها در قالب پیشنهاد و مذاکرات با حکومت تمام نمیشود، تدابیر عمده در این راستا به اقدامات خود احزاب برمیگردد. احزاب کمال دقت را به خرج دهند تا افراد اهل، راهی مجلس شوند و شیفتگان شهرت و گریز پایان خدمت از حریم احزاب و هویت احزاب استفادۀ غیر مجاز بعمل نیاورند. 
جلو یکتعداد افرادی گرفته شود که قبل از اعلام تصمیم احزاب و برنامه انتخاباتی، خودسرانه و بگونه غیرقانونی وارد کارزار و کمپاین انتخاباتی شده اند، در نشست احزاب با حکومت و رئیس جمهور، از ائتلاف احزاب در دوران کمپاین و رایگیری نیز حمایت بعمل آمده است. مرام اینکه احزاب به نفع کاندیدهای بهتر یکدیگر شان را با عملیه انتقال آرا، تقویت نمایند. افرادی که بنام احزاب و بدون اطاعت و اذن احزاب کمپاین میکنند، میتوانند مانع بزرگی برای خود همان حزب قرار بگیرند و دوران این ائتلاف ها، رأی احزاب را ضایع نمایند. 
حزب اسلامی برای آمادگی های بهتر و پیگیری اصلاحات انتخاباتی با جمعیت نیز بگونه خاص مذاکراتی داشته است و تا حدود زیادی مواضع و دیدگاههای هر دو حزب مطرح و مهم بهم نزدیک شده است. انتخابات حاضر از جهات زیادی مواجه با مشکلات و مزاحمت ها است و در رأس اراده حکومت برای انجام عادلانه این پروسه تاهنوز جدی نیست. اگر قرار باشد حکومت صمیمانه با احزاب برخورد داشته باشد نقش گیری احزاب و در رأس حزب و جمعیت یک تحول تازه میباشد. 
بعنوان نتیجه گیری بحث ذکر این مطلب ضروری است که دسترسی به یک انتخابات شفاف بدون دخالت مسولانه احزاب ناممکن مینماید. اگر احزاب در حریم صلاحیت شان برای اصلاحات دست بکار نشوند از کارفرمایان کنونی انتظار بهبودی امری بس سنگین و بعید خواهد بود. د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019