تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

متن کامل سخنرانی رهبر جهاد و آزادی برادر حکمتیار در همایش بزرگ مردمی ولایت پروان

2018-05-10

 السلام علیکم ورحمت الله وبرکاته:
الحمد لله وكفى و سلام على عباده الذين اصطفى و بعد! 
فاعوذ بالله من الشیطان الرجیم. بسم الله الرحمن الرحيم
(یا ایها الذین امنوا تقوا الله و کونوا مع الصادقین )
من قبل از همه به شهدای مؤمن سرزمین مردخیز شمالی بزرگ دعا میکنم. سرزمین شهید پرور که در آغوش خود شخصیت های بزرگ و نامور را تربیه کرد و در راه خدا تقدیم نمود. شمالی بزرگ، شخصیت های بزرگی را شهید دادند. من اگر بخواهم نام عده ای از این شهدای بزرگ را نام بگیرم، باید همه این لیست طولانی را قرائت کنم. اگر بخواهم نام یکی را بگیرم باید نام های ده های دیگر همطراز آن را نیز بگیرم درین وقت کم که متأسفانه! ممکن نیست. شما در اینجا عکس های عده ای را می بینید. وقتی در برابر هریکی می ایستیم، بدون شک ستارۀ درخشان آسمان کشور خود را میابم. هر یکی آنها شخصیت های بزرگ، تاریخ سازو مردمی اند که از عظمتشان باید دشمن بترسد. از روس ها بپرسید که آنها از کدام مردم و از کدام منطقه شکایت داشتند. در کجا کاروان های شان بدون حمله مجاهدین عبور نمی توانستند. در همین شمالی بزرگ! خداوند شهادت آنها را قبول کند و آرمان های بزرگ شان را تحقق ببخشد.
آرمان بزرگ شان آزادی و استقلال افغانستان و یک حکومت اسلامی در افغانستان آزاد و مستقل بود. باور داریم که این آرمان حتماً و انشاءلله بزودی تحقق خواهد یافت.ما به پروردگار خود تعهد بسته ایم و به این عهد خود محکم ایستاده ایم که تا تحقق آرمان شهدا، آزادی و استقلال کشور و تأسیس حکومت اسلامی در افغانستان به مبارزه خود ادامه میدهیم تا روزیکه ببینیم پرچم سبز اسلام در همه کشور ما در اهتزاز است. من از استـقبال گرم تان در این اجتماع پرشکوه و تاریخی سپاس گزارم.
  حضار گرامی پروردگار متعال میفرماید: شما ای مومنان از خدا بترسید و با صادقان باشید. این رهنمود الهی است که میفرماید: جز خدا از کسی دیگری بیم وترس نداشته باشید، چون مالک رزق و روزی تان هم خداست و فیصله مرگ و زندگی تان هم در دست اوست. فیصله مرگ و زندگی و رزق و روزی تان از عرش صادر می شود نه از جای دیگری.پس جز از خدا از کسی دیگری بیم وباک نداشته باشید. با  نیروهای مغرور و بد مست شوروی سابق شما بدست خالی مقابله کردید، با هر نیروی اشغالگر و تجاوزگر شما مقابله کردید و از وسایل و تجهیزات ایشان ترس و بیم نداشتید. یا (ایها الذین امنوا اتقوا الله) ای مومنان از خدا بترسید، (وکونوا مع الصادقین) و با افراد صادق باشید. دوستی تان با افراد صادق بوده و در کنار آنها ایستاده شوید و از آنها حمایت کنید. من از شما میپرسم. این دستور پروردگار تان است، آیا  حاضر هستید که با این دو مفهوم یکبار دیگر با پروردگار تان تعهد کنید، که جزء خدا از دیگری نمیترسید و همواره در کنار افراد صادق و راست می ایستید. خدایا! تو شاهد باش که مردم سربلند شمالی در این مجمع بزرگ با من تعهد کردند که جز خدا از کسی دیگری نمیترسند و همواره در کنار افراد صادق می ایستند، از شما سپاسگزارم.
من به شما چند مطلب مهم دارم: مهمترین موضوع خاتمه جنگ و تأمین صلح پایدار در کشور است. ما خواهان صلح و امن در کشور خود هستیم. دست دوستی، آشتی، همدیگرپذیری را به سوی همه دراز کردیم. همه را به صلح دعوت کردیم. با شعار صلح به کابل آمدیم، به جائیکه حریف و رقیب ما در آن مسلط است و نمیتواند در کنار خود هموطن خود را تحمل کند! در حالی که ما با شعار صلح آمدیم نه با شعار جنگ؛ اما شما میدانید که عده ای حضور فعال ما را در کشور تحمل نمی کنند. ظرفیت این را ندارند، زیرا خود را در برابر حزب و عظمتش، کوچک فکر می کنند. گمان شان این است که در موجودیت حزب آنها ذوب می شوند. اعتماد شان را از دست میدهند و بساط شان برچیده می شود. در حالیکه ما با آنها اطمینان میدهیم که ما حریف و رقیب خود را می پذیریم و تحمل می کنیم.
شما شاهد بودید که اینها همواره مخالفت کردند، در جریان مذاکرات هم، بعد از امضای معاهده هم و تا به امروز هم؛ اما ما راهی را که انتخاب کردیم به پیش میرویم و خواهان صلح هستیم. با ور داریم قسمیکه در سنگرهای گرم دشمن، حریف ورقیب خود را شکست دادیم، در میدان صلح هم آنها را شکست میدهیم، باید واضح بگويم که ما فقط یک  دشمن داریم و او فقط دشمن ملت ما است، کسیکه دشمن اسلام است وکسی که با خدا دشمنی می کند. دشمن خدا دشمن ما است و دوست خدا دوست ما است.
به رقبای حزب اسلامی میگوئیم که از رقابت های ناسالم و تکرار تجارب تلخ  گذشته، دست بردارید. مثلى که در گذشته هم نتیجه خوب نداد ، پس از این هم نتیجه دلخواه بدست نخواهید آورد. شما تصور ميکرديد که شاید بساط حزب اسلامی جمع شود به همين خاطر با روسها کنار آمدید و حتی همراه آنها جبهه مشترک علیه حزب اسلامی ساختید، با دشمنان رنگا رنگ اسلام ائتلاف کردید، کنار آمدید و علیه حزب اسلامی جبهه مشترک ساختید.
اما ديديد که امروز حزب اسلامی زنده، پایدار، نیرومند و سربلند است، بیش از هر زمان دیگری از حمایت وسیع مردم برخوردار است. شما نتوانستید با  سیاست های ناکام تان حزب را تضعیف کنید و از نیرومند شدن روز افزون آن مانع شوید. 
بهتر است تجارب تلخ گذشته را دیگر تکرار نکنيد، تجارب توصل به کودتا ها، استمداد از اجنبی و به زور بازوی اجنبی به قدرت رسیدن، توسل به سلاح عاریتی؛ بیگانه ای که شما را علیه ملت و علیه ارزش های دینی و ملی استعمال کرد. بیائید تعهد کنیم که پس از این انتقال قدرت از یک دست به دست دیگری فقط صلح آمیز و از طریق انتخابات صورت بگیرد. پس از این باید بخاطر انتقال قدرت یک قطره خون هم به زمین نریزد، به اراده مردم احترام داشته باشیم و هر که مورد اعتماد اکثریت مردم قرار گرفت، برایش اجازه بدهید که حکومت آینده را بسازد. پس از این باید  انتقال قدرت از یک دست به دست دیگری، از یک حزب به حزب دیگری، از یک شخص به شخص دیگری، از یک رئیس جمهور به رئیس جمهور دیگری، فقط باید از طریق انتخابات صورت بگیرد. ارگ مانند گذشته باید گورستان روسای جمهور نباشد. به زمامداران حکومت وحدت ملی مشوره میدهم که اختلافات داخلی تان را حل کنید، صبر و تحمل مردم را بیش از این نه آزمائید. این وضعیت دیگر برای مردم ما قابل تحمل نیست. این وضعیت باید تغییر کند و عامل عمده مشکلات مردم ضعف و اختلاف شما است. مردم می بیند که شما از مسایل کوچک گرفته تا به مسایل بزرگ ملی، اختلاف دارید و رییس جمهور در یک وادی قدم میزند و رییس اجرائیه در وادی دیگر!! چنانچه یکی تذکره برقی میگیرد و دیگر مخالفت می کند! این حالات را پایان دهید مردم را مجبور نکنید که علیه شما دست به کار شوند، همین گونه اختلافات باعث شده که در خیلی از کشور ها انقلاب های خونین راه اندازی شود.
به ملت خود در مجموع ومردم عزیز وسربلند شمالی بزرگ به گونۀ خاص عرض می کنم، بیا یید از انتخابات آینده وسیلۀ برای حل بحران بسازیم، اگر ملت تصمیم بگيرد بدون شک می توانیم از ین انتخابات وسیلۀ برای حل بحران بسازیم، اگر شما هریک تان تعهد کنید که به این فرمودۀ الهی عمل می کنید که از افراد صادق حمایت می کنید، به افراد صالح، صادق، مخلص، مؤمن، متعهد به اسلام دارای سابقۀ روشن، خوشنام، خادم مردم، مجاهد، مردم دار، کسیکه که از حمایت اکثریت مردم خوب وصالح برخوردار است، حمایت می کنید ورأی ارزشمند وقیمتی تانرا فقط درصندوق آنها می اندازید ، خیلی ازمشکلات کشور ما به آسانی  حل خواهدشد. اگرشما تعهد کنید که به افراد بدنام، بد سابقه، ضمیر فروش، خاین، دزد، غارت گر، مفسد ظالم حمایت نمی کنید؛ آیا شما با من تعهد می کنید که از افراد صالح حمایت می کنید و به روی افراد خاین سیلی محکم میزنید، اگر این کار را بکنید، ۹۰ درصد مشکلات کشور ما حل می شود، یکی ازحرف های  اصلی من درین مجمع بزرگ واجتماع تاریخی همین است، خدارا سپاس گذار هستم که مردم شمالی بزرگ درین مورد بامن تعهد کردند، من مطمین هستم که انشاالله  از شمالی بزرگ وکلای شایستۀ را درپارلمان خواهیم داشت. وکلای که نه خود را می فروشند نه ضمیر شانرا نه کشور و نه هم   مردم شانرا نه کشور شانرا ، شما همه دسته جمعی وباصدای بلند به همۀ افراد ذیدخل درانتخابات چی داخلی چی خارجی، چی دولت مردان، سفرای کشورهای خارجی ذیدخل در قضایا به صدای بلند بگویید که ما انتخابات پر از تقلب، جعل، تزویر را هرگز نمی پذیریم. همه بشنوند که مردم ما همۀ ملت، شما تنها نماینده گان شمالی بزرگ نیستید، بلکه نماینده همۀ کشور هستید و نمایندۀ همه ملت افغانستان. این ها انتخابات به شکل قبلی را هرگز نمی پذیرند، ما مداخله نیروهای خارجی را در انتخابات قبول نداریم. به شما به طور صریح میگوییم، برخی از حلقه های داخل نظام همه و برخی از سفارت ها هم تلاش دارند و تاکید دارند که انتخابات آیندۀ ما هم مثل انتخابات گذشته باشد، پر از تقلب، پر از جعل و تزویر و نتیجه اش هم یک پارلمان شبیه به پارلمان قبلی. هر چند در پارلمان فعلی ما شخصیت های خوبی را هم داریم،  که  هميشه از ارزش ملی و دینی خود دفاع کرده اند. ولی بدون شک این پارلمان در مجموع یک پارلمان ضعیف است و قطعاً سزاوار ملت سربلند افغان نیست. این پارلمان نمایندۀ دو نیم ملیون و هفت صد هزار افغان است و از جمله 35 میلیون نفوذ افغانستان فقط دو ملیون و هفت صد هزار به وکلای پارلمان رأی دادند و در این پارلمان  ص۷
 که نماینده دو ملیون و هفت صد هزار افغان است، اگر احصائیه کمیسون به اصطلاح مستقل انتخابات را قبول کنیم و نگوییم که در آن مبالغه شده و قبول کنیم که هفت ملیون در انتخابات شرکت کرد و این پارلمان فعلی نماینده دو میلون و هفت صد هزار کسانى  است که به صندوق رأی ریختند در همین پارلمان هم 69 عضو پارلمان به اساس فیصله کمیسیون با صلاحیت که از سوی ریاست جمهوری و ارگ توظیف شده بود تا به شکایات رسیدگی کند، اعلان کرد که 69 وکیل از طریق تقلب و جعل و تزویر به پارلمان رسیده، باید عضویت شان در پارلمان لغو شود یعنی یک چهارم وکلای پارلمان فعلی هم به اساس فیصلۀ کمیسیون باصلاحیت بررسی از طریق جعل و تزویر به پارلمان راه یافته اند. 
ما به نماینده گی از ملت مؤمن و سربلند خود با صدای بلند و رسا می گوییم که پارلمان معتبر ، ممثل واقعی مردم شامل شخصیت های مؤمن و متعهد به اسلام را می خواهیم و در پای عهد خواسته خود محکم ایستاده ایم. با وجود این که عده یی حسود اند، حاضر نیستند در سیاسیت های گذشته شان تجدید نظر کنند خواستیم همه گروه ها و جناح های خرد و بزرگ را با هم جمع کنیم و در رابطه به مسایل مهم ملی موضع و موقف مشترک داشته باشیم. یک راه حل افغانی برای بحران کشور خود جستجو کنیم. عده یی با آن مخالفت کردند، این کار باید در روزهای اول آمدنم به کابل صورت می گرفت. تلاش کردیم دروازۀ هر کسی را دق الباب کردیم. شرایط شانرا پذیرفتیم، ولی حاضر نشدند، اما امروز الحمدلله 28 حزب کوچک و بزرگ در رابطه به انتخابات موضع و آجندای واحد اختیار کردند. طرح جامع ما اگر پذیرفته شود، شفافیت و عدم تقلب در انتخابات را تضمین می کند، پارلمان معتبر و ممثل ملت را تضمین کند، ما طرح خود را در برابر همۀ اطراف ذیدخل از ارگ گرفته تا کمیسیون انتخابات و همه اطراف خارجی ذیدخل در قضیۀ افغانستان گذاشتیم. از همه خواستیم که این موضع مشترک همۀ احزاب خرد و بزرگ است دلیلی وجود ندارد که با آن مخالفت صورت بگیرد. ما نه از شما مشارکت در اقتدار را می خواهیم و نه وزارت و ولایات و سفارت خانه ها را فقط یک چیزی را می خواهیم . انتخابات شفاف و عادلانه، دلیلی وجود ندارد که کسی با آن مخالفت کند. منتظر جواب نهایی هستیم. از شما می خواهیم که در همین مجمع بزرگ به نماینده گی از شمالی سربلند، اعلان کنیم که ما از طرح مشترک این احزاب با قاطعیت حمایت می کنیم، سربلند باشد. ما گفته ایم که هیچ افغان واجد شرایط باید از حق رأی دادن محروم نشوند، در انتخابات گذشته هشت میلیون مهاجر در داخل کشور و خارج از کشور و همۀ اهالی مناطق ناامن که از تسلط دولت خارج است و تعداد مناطق و ساحه شان هم خرد و کوچک نیست، اهالی مناطق ناامن اهم، در حدود بیش از ده میلون افغان از حق رأی محروم شدند.
اکثریت ملت ما درین احزاب جمع شده اند، این احزاب تقریباً از اکثریت قاطع ملت ما نماینده گی می کنند، اگر احزاب سیاسی از اشتراک در انتخابات محروم شوند و حضور شان در انتخابات نفی شود، این قطعاً قابل قبول نیست این کشور را همان بخش از ملت نجات داده اند که در صفوف احزاب جمع شده اند. این کشور متعلق به آنهاست. بازهم عرض می کنم که برخی از حلقات مرموز و وابسته به اجانب و برخی از سفارت ها تلاش می ورزند که از انتخابات آینده مثل انتخابات قبلی باشد و از سوی دیگری احزاب نفی شود و مهاجرین  و اهالی مناطق ناامن که اکثریت مناطق هم عمداً و قصداً به دلایل سیاسی ناامن شده اند، آنها از اشتراک در انتخابات محروم شوند. ولی ما نمی گذاریم، مطمئن باشید که ملت دیگر زیر فشار تهدیدها نمی روند، انتخابات عادلانه و شفاف می خواهند.
اجازه راکړئ!
د برقي تذکرو په ارتباط هم دلوى شمالي زړه ورو او سر لوړو ولسونو او مجاهدينو ته څو عرايض ولرم .
د برقي تذکرو اخيستل يوه مهمه ملي مسئله ده، دا نه په شخص پورې ارتباط لري، نه په حکومت پورې نه هم دحکومت په دې او هغې برخې پورې، نه واکمنو پورې، ملت پورې تړلې ، مهمه مسئله ده، دا تذکرې بايد وويشل شي، تر اوسه پورې دهغې ځنډول هم له ملت سره ستره جفا ده، دا کار بايد ډير پخوا ترسره شوى واى مونږ دحکومت ددې پرېکړې تر شا ولاړ يو، له ورونو نه هم غواړو چې تعهد وکړي چې مونږ ددې پرېکړې حمايت کوو او برقي تذکرې اخلو، خاصى کړۍ چې له بهره توظيف شوې، ملت کې د پښوځاى نه لري، جرړې ئې قطع شوي، بد امتحان ئې ورکړى ملت ئې نه مني، درواغ وائي، دپرديو له لورى گومارل شوي هغوئ تل په دغسي ملي مسائلو کې منفي موقف اختيار کړي، اوس هم هغوى دتذکرو له ويش سره مخالفت کوي، پرون ئې ويل چې، بايد دقوم يادونه وشي، دقوم يادونه وشوه، ويل ئې د افغان نوم بايد رانشي، د اسلام يادونه مي پکار نه ده دقوم تذکر ضروري نه دى، هغه چې د افغان له نامه سره حساسيت لري، دا دده خبره نه ده، له بهر نه ورته ويل شوى، دده په خوله کې دپردي ژبه ده، دا دهغه دخولې او زړه خبره نه ده بلکې دده په ژبه دپردي خبره کيږي، ټول افغانان د افغان په نامه باندې فخر کوي، زما او ستا پلار اوجد افغان وو، زه هغو حکامو او زمامدارانو ته چې مغرور دي او ملت ته اعتنا او التفات نه لري،هغوئ ته وايم دغه ده لويه او ستره غونډه دستر شمالي استازي ، دوى ټول په يو غږ وائي چې بايد برقي تذکرې وويشل شي،بايد په دې تذکرو کې دافغان کلمه هم ياده شي، د اسلام هم او دهرچا دقوم يادونه هم وشي.
بايد دا مطلب هم تاسو ته واضح کړم چې زمونږ ځينې گاونډيان په خاصه توگه ډير سپيره گاونډى، هغه ددې هڅه کوي چې زمونږ ملي وحدت متلاشي کړي، ورونه قومونه يو د بل په خلاف وجنگوي، ، هغوى يو قوم ته ويل چي تاسې په افغانستان کې دملت درېيمه برخه ياست، يعنى 33 سلنه او په اخبارونو کې به ئې هم ورته ليکل چې تاسې کولى شي په افغانستان باندې حکومت وکړئ، که څه هم چې اقليت ياست، سوريه کې يو وړوکى اقليت چې د سوريې د نفوس شپږ سلنه هم نه پوره کوي، حافظ الاسد هم حکومت کاوه، بشارالاسد هم حکومت کوى، تاسو هم کولى شئ په  افغانستان باندى حکومت وکړى او مونږ مو ترشا ولاړيو، په صريح الفاظو وايى، په داسى حال کې چې د ايران په څير يو ځواکمن، شتمن هېواد ستاسو ترشا ولاړ دى، ولې احساس دضعف او ناتواني کوئ او ددې تشويش کوي چې په افغانستان باندې حکومت نشي کولى، تاسو په افغانستان باندې حکومت کولى شي، گورى چې زمونږ مظلوم افغانان، عراق کې هم جنگيږي، په سوريه کې هم جنگيږي په يمن کې هم جنگيږي او هماغه ټولگى چې دوئ ئې په عراق او سوريه کې جنگولى نن ئې افغانستان ته را ليږلي، زه دا تاسو ته په واضح ډول وايم، دا چې د دداعش په نامه څه اورئ، داعش درې ډلې دي درې ډوله دئ، يو عراقي داعش، بل د طالبانو هغه پخواني ملگري چې له دوئ نه جدا شوى او اوس د داعش په نامه ياديږي، پخوانى بيرغ ئې سپين و او اوس ئې بيرغ تور دى د يو سنگر ملگري وو او بله ډله چې له ددې دواړونه ډيره خطرناکه ده په يونيفورم کې داعش، حکومتي او دولتي داعشيان له عراق نه داعش دلته نه شي راتلاى، نه د هوا له لارې راتلاى شي، نه دروسيې له لارې راتلاى شي، يوازې يوه لار لري چې هغه ايران دى، يوازې د ايران له لارې هغه داعشيان افغانستان ته راتلاى شي او زه باور لرم چې ايران هم همدا منسوبه لري چې په افغانستان کې هم د داعش له لوبې نه هماغه استفاده وکړي چې په عراق او سوريه کې ئې وکړه، تاسو که لږ دا رسنۍ تعقيب کړى نو و به گورى چې اکثراً مزدور، رسنۍ، مزدور ليکوال، مزدور شنونکى هغوى د داعش موضوع په همدې شدت سره بيانوى او پرون مو دا هم واورېده چې ددې هېواد سفير ويلى چې له مونږ ته د داعش په اړه ډير اسرار او معلومات په لاس راغلي  او له حکومت سره مو شريک کړى، داعش هسى يوه لوبه ده او يو آدرس دى، ډير کولى شى له دى ادرسه خبرې وکړي او ډېرهم کولى شي خپل په وينو لړلى لاسونه د هغوئ په لمن پاک کړى، حتماً به دې ته متوجه شوى ياست چې کله په نړيواله کچه د امريکا او دهغوئ درقيبانو ترمنځ سيالى لږ تشديد شي، رقابتونه تشديد شي، اختلاف رامنځته شي او په ښارونو کې انفجارات هم زيات شي دا ولى ؟ دليل ئې څرگند دى، ددې معنى داده چې ددې تر شاد امريکا د رقيبانو، سيالانو پټ او اوږد لاس دى، پرون دافغانستان په نيولو کې، ايران او روسيې د امريکا او ناټو مرسته وکړه او دناټو ټول اکمالات هم د روسيي له لارى وو او ايران تيار ځمکني سرتيرى او جنگيالى ورته برابر کړل او خپلو مزدورانو ته ئى وويل چې ولاړ شي او په افغانستان کې وجنگيږئ، دفترونه ئې ورته په ايران کې وتړل، پرون دوئ د افغانستان په ارتباط واحد موقف او دريځ درلود، په هرات، کندهار او هلمند باندې چې کله امريکائى جهازونو بمونه ورول، دا جهازونه د ايران له فضا را تيريدل هغه مهال له زه په تهران کې وم، دتهران او زاهدان ترمنځ هوائي سفرونه متوقف شوى وو  او هغه ددې لپاره چې امريکائي جهازونه په پوره اطمئنان او ډاډ سره د ايران له فضا تيرشي او په هرات او کندهار بمونه واوروي، نن دهغوى ترمنځ اختلاف دى، نن روسيه داسې احساس کوي چې کولى شي د امريکا مخې ته ودريږي په سوريه کې ودريدو او که وائي په سوريه کې امريکا په شا راغله، مبالغه ئې نه ده کړې، حقيقت همدا دى، امريکا شعار ورکولو چې بشارالاسد نه منو، خو نن بشارالاسد پاتې دى او روسيه وتوانيده چې خپله زړه اډه  په سوريه کې بيا فعاله کړي په پاى کې اجازه راکړئ يو ځل بيا عرض وکړم سر له اوسه ورته ځانونه چمتو کړئ، زمونږ علما بايد دا ولس دې ته تيار کړي او هر يوه ته ووايي چې په دې سنگر کې بايد دشر او فساد ځواکونو ته ماتې ورکړو، هماغسې ماتې لکه دجهاد په تودو سنگرونو کې مو چې ورته ماتې ورکړه، باور لرم چې که تاسې تصميم ونيسئ نو د شمالي سرلوړى ولس به دغو مفسدينو ته کلکه څپېړه پر مخ ورکوي.
هېله مې داده چې دا څپپړه ډيره کلکه وي، له همدا اوسه ملاوتړئ، له علماوونه مې هم همدا انتظار دى، له جهادي شخصيتونو هم او په ځانگړى ډول له ځوانانو هم ، ځوانان بايد ملا وتړي کور په کور دروازه وټکوي، له هغوى نه دا ژمنه او تعهد واخلي چې دخداى په خاطر دخپل رب د حکم اولارښوونو مطابق، دصادقانو، رښتينو مخلصو اشخاصو ملاتړ وکړئ مفسدينو ته رايه مه ورکوي او دهغوئ له حمايت نه ځان وساتئ، تذکرې واخلئ دولت دې هم دا واورې چې مونږ دبرقي تذکرو له ويش سره موافق يو او پردې تاکيد کوو، په دې کې دقومونو يادونه يوه لانجه حلوي،هغه دا چې ځينې وائي چې مونږ ډيريو له نورونه زياته برخه غواړو، که څه هم دا ډير او لږ نه په يو کور کې مطرح، دى نه په يو مؤمن اومسلمان ملت کې، مونږ ټول برابر ورونه يو ، پښتون، ازبک، تاجک او نور ټول ورونه دي، يو قوم دى يو ملت  دى، په رگونو کې ئې يوه وينه ده خداى ئې يو دى، قبله ئې يوه ده، پېغمبر ئې يو دى، مؤمن به کتاب قرآن ئې يو دى مونږ ټول مسلمانان يو، ورونه ورونه يو خو که په تذکرو کې دا يا دونه وشي چې دا پښتون دا عرب دا تاجک، دا سيد او دا ترکمن دى، په دې کې هېڅ مانع نشته، ښه ده، معلومه به شي چې په افغانستان کې څومره پښتانه دى، څومره تاجک دى، څومره ازبک دى، څومره ترکمن دى هېڅوک به هم له خپل حد نه اضافه نه غواړي، ځکه جگړې او لانجې، شخړې هغه مهال پيداکيږي چې څوک عدالت ته غاړه  نه ږدي، له خپل حق نه زيات وغواړي، که څوک غواړي چې سوله او امن راشي شخړې او جگړې نه وي، لار ئې همدا ده چې په ټولنه کې عدالت تامين شي، هيچا ته دا   حق نه ورکوو چې ووائي زه دپښتنو استازې يم او دپښتنو حق ماته راکړئ، هيچا ته دا   اجازه نه ورکوو چې ووائي زه دتاجکانو استازى يم دهغوى حق ماته راکړئ چې بيائې په خپل قوم او ټبر ووشي، ماته وواياست چې دپروان په اداره اونظام کې دحزب اسلامي تاجک غړي څومره دي، ولې نشته ولې محروم شوي، که ته واقعاً تاجکو دحقوقو مدافع ئي نو دحزب اسلامي تاجک غړى هم ستا ورور دى،  خو تا هغه وژلى، تا هغه ترور کړى، تا هغه له خپل کور اوسيمې شړلى، ته دهغه په خلاف دشوروي له ځواکونو سره هم يو ځاى شوى او د هر يرغلگر په څنگ کې ودريدلى ئې چې هغه وځپي، وشړي او ووژني. 
بيا تکراروم چې څو مسئلې مهمې دى، اول دا چې خپل ملي وحدت کلک وساتئ، هېچاته اجازه مه ورکوئ چې ورونه قومونه له يوبل نه بيل کړي او د دوئ ترمنځ منازعې او شخړې را ولاړې کړي مونږ ديو ملت غړي، ديو قوم افراد او ورونه يو.
انتخاباتو کې دبرخې اخيستو لپاره سر له همدا اوسه چمتو شئ، صالح نوماندان را وړاندې کړئ او دهغوي حمايت وکړئ، صالح ، وړ ، مؤمن اسلام ته ژمن که څه هم هغه دحزب غړي نه وي، په ټول صراحت سره وايم، که تاسو په خپله حوزه کې دوه نوماندان داسې ودرلودل چې يو په حزب پورې مربوط دى  خو ددى وړتيا نه لرى چې هغه د پارلمان غړى شي، بل مو وليد چې هيڅ په حزب پورې مربوط نه دى حتا دحزب له حريف او رقيب سره تړلى دى خو مؤمن دى او اسلام ته متعهد دى، دهغه حمايت وکړئ، دده پرځاى هغه ته رايه ورکړئ د اته ويشتو سياسي گوندونو دطرحې ملاتړ وکړئ، دومره چې حتا مجبوريدئ چې مدني حرکتونه وکړي هم ډډه ترې مه کوئ، که مونږ دې ته مجبور شولو چې دهېواد دننه او بهر ولسونه تنظيم کړو، مدني حرکتونو ته ئې چمتو کړو ترڅو هغوى خپل حق وغواړي چې انتخابات شفاف او عادلانه وي، هيڅ افغان دخپلې راي د ورکولو له حق نه محروم نه شي دسياسي گوندونو نظارت په انتخاباتو باندې له پيل ترپايه تضمين شي، که ددې غوښتنو لپاره مونږ مجبور شو چې مدني حرکتونه وکړو له دې نه ډډه نه کوو تاسو هم بايد دې ته چمتو اوسئ او برقي تذکرې واخلي، خداى مو مؤفق او سرلوړي لره او زمونږ دشهداوو ارمان دى الله تعالى په افغانستان کې ترسره کړى.
اقول قولى هذا استغفرالله لى ولکم والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاتهد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019