تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

د اسلامي نهضت د پیروۍ مدعیانو ته څو سپارښتنې!!

لاروی

2018-05-15

گذشت حوادث گوارا و یاناگوار اثراتی در خاطره ها و ذهنیت ها بجا می گذارد. بصورت خاص انسان ها در جستجوی رفاه و آسایش خود زحمات زیادی را بدوش می کشند. نیل به این آرمان، مستلزم تعهد و همکاری های همه جانبۀ دستگاه حکومت و اشتراک افراد با احساس خواهد بود. حکومت بعنوان نیروی اجرائیوی و امنیتی و همشهریان بحیث  حامیان و همکاران حکومت دست بدست هم داده به این ترتیب اهداف والای اجتماعی بوجه احسن بدست می آید.
اغماض و غفلت، چه از جانب حکومت و چه از جانب رعایا ممکن است تأمین اهداف را به بن بست مواجه گرداند و ملت نتواند در مسیر ترقی و تعالی گام بگذارد.
اقدامات حکومت وحدت ملی در خصوص انتخابات دورۀ هفدهم ولسی جرگه آنهم بدون درنظرداشت تحلیل اوضاع و امکانات مادی و علی الخصوص امنیتی در قدم اول نتایج و پیروزی این انتخابات را زیر سوال برده است. شاید این سؤال به ذهن خطور نماید که چنین قضاوت قبل از وقت است و به احتمالی شاید جریانات بعدی موفقیت انتخابات را به ارمغان بیاورد، با آنهم درین مورد سطوری راه به خوانندگان گرامی این مقاله تقدیم مینمایم. 
1- از ناکامی و جریان پر از جعل و تزویر انتخابات قبلی ولسی جرگه باید انتباه منطقی، اصلاحی و موثر گرفته می شد. بدون تردید به استثنای چند وکیل انگشت شمار باقی همۀ وکلا با نیرنگ و تقلب بکرسی های ولسی جرگه تکیه زدند. تصویب قوانین خلاف شریعت اسلامی، معامله گری ها در خصوص تأیید و تردید و اجرای تصویبات غیر قانونی در بدل پولهای گزاف، اشتراک در کار و بار مواد مخدر و ... خاطرات تلخی است که ولسی جرگه موجوده را فاقد ارزش و ماهیت جلوه میدهد. به استاد از مصاحبه های وکلای برحال در شبکه های تلویزیونی عدۀ زیاد وکلا در صدد تجارت و معامله گری های شخصی برآمده و به منافع ملت و قدسیت و عظمت شوری وقعی نمی گذارند. نخست لازم است تا افراد واجد اهلیت، لیاقت، تقوای سیاسی، تحصیلات عالی و سابقه روشن و مطلوب در کارزار انتخابات، وکلای خود از ایمانداری و امانتداری کامل تابعیت نمایند. رأی خود را که در واقعیت امانت الهی است به کسانی اختصاص بدهند واقعاً از دیدگاه اسلام و اصول و مقررات شرعی واجد و شایسته آن باشند.
2- تا جایی که ملاحظه می شود تا اکنون کمیسیون مستقل انتخابات در بین خود شان هم از نگاه تشکیلاتی و هم سلیقه های مختلف و متنوع و داشتن کدرهای مجرب و کار آزموده، مشکلات فراوان دارند که تا هنوز مرفوع نگردیده و بیم آن می رود که کمیسیون انتخابات خود نقطۀ مشکل آفرین برای انتخابات شود.
3- فقدان امنیت و نظم برای نام نويسي رأی دهندگان واجد شرایط در تمام واحدهای اداری افغانستان اعم از ولایات، ولسوالی ها و علاقداری ها. طبق گزارشات تأیید ناشده(126) ولسوالی بصورت مکمل از تسلط دولت خارج و در تصرف مخالفین مسلح قرار دادند. البته انتخابات در آن ولسوالی ها قطعاً ناممکن می باشد. درینصورت حدود سی در صد نفوس افغانستان از حق رأی دهی در انتخاب وکلای مورد نظر شان محروم خواهند شد. قابل تذکرست که مناطق وسیع دیگر نیز بصورت غیر مستقیم در تصرف مخالفین دولت قرار داشته که برگزاری انتخابات در آن محلات خواب و خیالی بیش نخواهد بود.
4- اگر تصور نماییم که مناطق کمتر ویا زیادتر افغانستان از تسلط مخالفین پاکسازی شده باشد، باز هم تهدیدات مکرر طالبان مبنی بر قطع اعضای بدن رأی دهندگان هوشدار خطرناکیست که شاید عده یی بسیار اندک و قلیل حاضر شوند در پروسۀ انتخابات اشتراک نمایند و آنانی که آرزوی انتخاب وکلای منتخب خود را دارند خواه ناخواه محروم می شوند. درینصورت انتخاب به مفهوم حقیقی آن هرگز تحقق نخواهد یافت و باعث اتلاف حقوق افغان ها خواهد گردید.
5- عدم توجه مقامات دولتی و ارگان های امنیتی و برخورد غیر مسولانه آنها نسبت به انتخابات. خوب نگاه کنید آنعدۀ از هموطنان ما که در مرکز شهر کابل برای اخذ تذکره های جدید ویا نامنویسی در لست رأی دهی صف می بندند از انفجارات و اخلال مخالفین در امان نیستند و می هراسند. پس از انفجار در ناحیۀ 6 دشت برچی که کشته و زخمی های بیشمار بجا گذاشت اهالی آن منطقه طی اعلامیه یی انتخابات جاری را تحریم نموده و از تمام ملت خواستند تا جانهای شانرا بخطر نینداخته و در انتخابات اشتراک ننمایند. مصیب دیدگان ناحیۀ 6 از مرگ عزیزان شان متألم گردیده و تاکنون به مراکز ثبت نام رأی دهی اشتراک نورزیده اند. اکنون نشانه هایی در دست است که عدۀ زیادی از هموطنان ما که آرزوی اشتراک در انتخابات را داشتند با ایجاد هراس جاری شاید از رأی دهی منصرف گردند.
بادرنظرداشت موانعی که در بالا ذکر شد به جرأت می توانیم بگوییم که شاید انتخابات وعده شده ازجانب دولت عملی نشود و مردم افغانستان منتظر بوجود آمدن یک شورای منتخب نباشند.
تا جایی که می توانیم حدس بزرنیم دولت باید به هر شکل و نحوی که باشد به مصداق ضرب المثل عوام در مورد انتخابات باید بینی خمیری درست کند و خود را از ملامتی عوام رهایی بخشد. بدنبال این مقاله، با ملاحظه جریانات بعدی سطوری خدمت خوانندگان عزیز تقدیم خواهیم نمود.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019