تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

سالى که نيکوست از بهارش پيداست - بهار ميمون و خجسته

غلام فاروق وحدتيار

2018-05-15

بهار فصل طراوت و شادابی زمین است. بهار فصل پر برکتی است که در آن دشت و صحرا، کوه و دمن هرجا سرسبز و شاداب می گردد، بهار زنده گی بخش است که زمین های خشک و مرده را زنده می کند. چنانچه قرآن مجید هم از زنده شدن اراضی مرده بواسطۀ بارش به زنده گی آخرت استدلال می کند. یعنی همانگونه که زمین خشک و بی گیاه با بارش قطرات باران بر آن به اهتزاز و حرکت می آید و زنده و سرسبز می گردد همین طور انسان ها هم بعد از مردن و خاک شدن یک روز دو باره زنده و بحضور الله تعالی برای حساب اعمـال ایستـاده می شـوند و آن روز بــه اصطلاح قـرآن مجیـد معـاد یـا قیـامت نامیـده می شود.
امسال بهار سال را در حالی استقبال می کنیم که حزب اسلامی افغانستان که در گذشته با حکومت و نظام در جنگ و کشمکش بود در عرصۀ سیاسی کشور حضور فعال دارد و با نظام و حکومت صلح نموده است و از آن یکسال می گذرد. امروز نه تنها حزب اسلامی با حکومت و نظام جنگ ندارد بلکه در جهت صلح تلاش های خستگی ناپذیر می کند تا سایر گروه هایی که به جنگ و مبارزه مسلحانه تأکید می نمایند به صلح روی آرند و از جنگ و مبارزه مسلحانه دست بکشند و در آینده کوشش نمایند که اهداف و مقاصد خود را از طریق سیاسی برآورده کنند. تا به این ترتیب صلح و آرامش سرتاسری درین کشور جنگ زده و بلاکشیدۀ ما برقرار شود. و آرمان پاک و مقدس شهداء، معولین، مهاجرین، مجاهدین و سایر اقشار و طبقات ملت که چندین دهه برای تحقق حکومت اسلامی قربانی داده اند برآورده شود.
با رسیدن این بهار یک امیدواری دیگری هم داریم که امید است در آینده نزدیک شاهد تحقق آن باشیم و آن عبارت است از تمایل و آماده گی گروه طالبان به صلح با حکومت و نظام. چنانچه رسانه های گوناگون خبری را به نشر سپرده اند که”طالبان از سه هفته به اینسو بستۀ پیشنهادی رئیس جمهور اشرف غنی را تحت غور و بررسی قرار داده اند و انتظار می رود که درین رابطه توافق نشان دهند. یک منبع مؤثق حزب اسلامی با تأیید این مطلب بیان می دارد که پشتیبانی حزب اسلامی از پروسۀ صلح و تفاهم با حکومت باعث گردیده است تا در پالیسی حکومت و طالبان تغییرات مثبت رونما گردد و گام هایی ازطرف طالبان برداشته شود که تا کنون برداشته نشده است.
منبع می افزاید که پیشنهاد حزب اسلامی مبنی بر ایجاد ساحۀ امن بحاطر شروع مذاکرات با طالبان و قطع فوری جنگ طرح مناسب و عملی را به طرف های جنگ تقدیم می کند زیرا این دو طرف تا حال کلاً از داعیۀ صلح پشتیبانی نموده اند لاکن یک برنامۀ عملی را برای آن پیشکش نکرده اند. شاید طرح حزب اسلامی یک اقدام عملی ثابت گردد تا با استفاده از آن طرف حکومت و جناح طالبان به یک صلح پایدار نایل گردند.“ این خبر که درست با آغاز فصل بهار امسال انتشار می یابد روزنه یی از امیدها را بطرف صلح و آرامش در کشور باز می کند. قبل از این هم خبرهایی مبنی بر اینکه جنگ کنونی افغانستان برنده ندارد و جنگ حلال معضلۀ کنونی این کشور نیست از طرف بعضی ماموران ارشد امریکا و ناتو به نشر رسیده بود که این همه اوضاع جاری این کشور جنگ زده رابطرف صلح نزدیک می کرد. همانگونه که امریکا و کشورهای پیمان ناتو از جنگ خسته شده اند و چنین اظهارات را انتشار می دهند که جنگ کنونی برنده ندارد و نباید دیگر روی جنگ بخاطر حل بحران کنونی افغانستان پافشاری نمود. شاید طرف طالبان هم درک نموده باشند که دیگر نمی توانند با جنگ و مبارزه مسلحانه مشکلات کنونی کشور را حل نمایند و باید روی موارد دیگر هم غور نمایند.
شاید  طالبان به این نتیجه رسیده باشند که هر قدر جنگ طولانی شود سرانجام بخاطر حل مسایل و بحران باید دور میز مذاکرات نشست و اختلاف خود با حکومت را از طریق گفتگو و مذاکرات حل و فصل نمود. واضح است که مذاکرات و گفتگو زمانی ممکن و میسر می گردد که طرفین جنگ روی یک برنامه صلح توافق نمایند و از جنگ دست بکشند. آن زمان ممکن خواهد بود که نماینده گان طرفین دور میز گرد آمده به مذاکره بپردازند.
تا زمانی که روی یک برنامۀ صلح و آشتی ملی توافق  صورت نگیرد و جنگ از دو طرف خاموش نشود مذاکرات عملی و ممکن نخواهد بود. طالبان باید بدانند که طرح پیشنهادی حزب اسلامی برای صلح مبنی بر این که یک منطقۀ امن بوجود بیاید که طالبان و طرف حکومت در یک فضای آرام و خالی از جنگ در آن با هم مذاکره کنند، یک طرح خوب و عملی است و بهترین فرصت است برای این که گروه طالبان جنگ را توقف بدهند، سلاح خود را به زمین بگذارند و روی یک برنامۀ صلح با حکومت مذاکره نمایند.
اگر طالبان این فرصت طلایی را از دست بدهند شاید در آینده نتوانند به آن دست یابند درینصورت از یک طرف توان جنگ و مبارزه مسلحانه را هم از دست می دهند و از طرف دیگر حکومت هم چون حریف را ناتوان ببیند به صلح و آشتی حاضر نخواهد شد. طالبان باید اوضاع حساس کنونی را درک کنند، زیرا از یکطرف مردم از جنگ خسته شده اند و نمی خواهند دیگر خون مردم بی گناه بریزد، چنانچه امروز می بینیم که در یک تعداد از ولایات جنوب و جنوب غرب مردم خیمه های صلح قایم نموده و در آن گرد هم آمده از طرفین درگیر می خواهند که به جنگ و خون ریزی پایان دهند و روی یک برنامۀ صلح توافق نموده به مذاکرات با هم بپردازند و مسایل و مشکلات و اختلافات خود را از طریق مسالمت آمیز و گفتگو حل و فصل کنند و دیگر خون مردم بی گناه و بی دفاع رابه ناحق نریزانند.
پس این بهترین فرصت است برای صلح و آشتی ملی که طالبان باید آن را از دست ندهند زیرا از یک طرف مردم از جنگ و کشتار ناحق خسته شده اند و از طالبان و حکومت می خواهند که جنگ و خون ریزی را توقف داده به صلح و آرامش روی آرند و اختلافات سیاسی خویش را از طریق گفتگو و مذاکراه حل و فصل نمایند. از جانب دیگر امریکا و ناتو هم تمایل دارند به اینکه جنگ پایان یابد و اخلافات سیاسی از طریق مسالمت آمیز حل وفصل گردد و خود طالبان هم شاید درک کرده باشند که هر قدر جنگ ادامه یابد سرانجام باید اختلافات خود را از طریق مذاکره و گفتگو حل و فصل کنند. زیرا پایان هر جنگ صلح است. با جنگ نمی توان مسایل  و اختلاف را پایان داد. بلکه ناگزیر باید پشت میز مذاکره نشست.
خدا کند که بهار سال جاری که در آن امیدواری صلح و آشتی ملی در میان حکومت و گروه طالبان به میان آمده است. همچنان که بعد مادی وطن ما را سبز و شادات و زنده می نماید و اراضی خشک و مرده را طراوت می بخشد. در بعد معنوی هم کشور ما را شاداب و پرطراوت نموده صلح و آرامش سرتاسری را به کشور جنگ زده و بلاکشیدۀ ما به ارمغان آرد و این خطه را از باران صلح و آرامش سیراب کند و فضای پر از کدورت، کینه توزی، جنگ و خون ریزی را که چون ابرهای تیره و تار آسمان کشور ما را پوشانیده است بزداید و عوض آن فضای صلح و آرامش را در آسمان کشور ما به گردش درآورد. تا ملت و کشور با استفاده از این فضای صلح و آرامش بطرف ترقی و شگوفایی براه افتد و در زمرۀ کشورهای مترقی و پیشرفته قرار گیرد. به امید تحقق این آرمان مقدس.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019