تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

دست های مرموز استخبارات منطقه و مافیای داخلی در انفجارات دو ماه اخیر کشور

سید غلام فاروق وحدتیار

2018-05-21

عصر روز چهار شنبه 19 ثور تمام  وسایل جمعی و  رسانه های خبری از چند انفجار در دو نقطۀ شهر کابل گزارش دادند. انفجار اولی در حوزۀ سیزدهم امنیتی واقع دشت برچی صورت گرفت. یکتن بواسطۀ راکت یک دیوار حوزه را منهدم نمود که راه برای داخل شدن افراد دیگر دهشت افگنان باز شود. درین حادثه یک پولیس کشته و دو تن دیگر زخمی شدند. این حادثه حوالی ساعت یازده قبل از ظهر رخ داد.
اندکی بعدتر ساعت دو بعد از ظهر  چندین انفجار نزدیک حوزۀ دهم امنیتی واقع شهرنو کابل صورت گرفت. گروه طالبان مسوولیت این حمله را بدوش گرفته اند بقول سخنگوی طالبان افراد آنها بالای یک دفتر معلومات استخباراتی حمله نمودند. درین حمله پنج نفر اشتراک داشتند که در یک ساختمان جابجا شده بودند. درگیری تا ناوقت شام ادامه داشت سرانجام هر پنج نفر حمله کننده کشته شدند. ناگفته نماند که مسوولیت حملۀ اول را گروه داعش به عهده گرفته است. سخن گوی طالبان اظهار میدارد که این حمله در راستای عملیان جنگ خندق براه افتاده است.
مقامات حکومتی گروه داعش، شبکۀ حقانی و لشکر طیبه را درین حملات متهم می نمایند. این حملات را هرکی انجام داده باشد، سوال درین است که چه کسانی این افراد را درین نقاط می رسانند، مهمات و ابزار جنگی آن ها را چه کسانی چگونه انتقال میدهند اگر دست های مافیای داخلی و استخبارات منطقه درین حوادث کارفرما نباشد چگونه ممکن است که این افراد با این پیمانه مهمات جنگی که بواسطه آن ساعت ها با اردو و پولیس درگیری می نمایند، به این نقاط شهر خود را برسانند. فاعتبروا اولی الابصار
قبل از این از طریق رسانه های مختلف شنیدیم که روز دوشنبه تاریخ دهم ثور سال جاری ساعت هشت صبح دو انفجار شدید در منطقه شش درک کابل صورت گرفت که در نتیجۀ آن یک تعداد کشته و تعداد زیاد دیگر زخمی شدند وزارت داخله تعداد کشته شده گان را 29 نفر و زخمیان را 49 نفر گزارش داد. مطابق گزارش رسانه ها نخست یک نفر که سوار موترسایکل بود خود را در میان مردم درین منطقه منفجر می نماید که در نتیجۀ آن تعدادی کشته و تعدادی زخمی شدند. بعد از گذشت زمانی که یک تعداد زیادی از خبرنگاران و ژورنالیستان و مردم در محل واقعه جمع شدند تا گزارش واقعه را ترتیب دهند یک نفر دیگر مجهز با کمره و وسایل خبرنگاری که بظاهر ژورنالیست و خبرنگار جلو ه میداد خود را در میان جمعی از خبرنگاران و مردم که آنجا جمع شده بودند منفجر می کند که در نتیجۀ آن 9 نفر از ژورنالیستان کشته شدند.
هرچند مسوولیت این انفجارات را گروه داعش و طالبان بدوش گرفته اند. لاکن اگر اندکی عمیق شویم چنان می نماید که در عقب این حوادث دست های مرموز استخبارات منطقه و مافیای داخلی که یک حلقۀ آن در پست های عالی حکومت قرار دارند، کار فرمایی دارد. افراد مذکور می خواهند با براه انداختن همچو حملات از یکطرف پروسۀ صلح حکومت با طالبان را سبوتاژ کنند و از طرف دیگر از انتخابات آینده که اکنون نام نویسی آن جریان دارد جلوگیری نمایند و به این ترتیب مهره ها و افراد دلخواه خود را در نظام کنونی حاکم و پابرجا نگهمیدارند.
رسانه های خبری دست استخبارات منطقه را درین خوادث دخیل میدانند، این حوادث بخشی از جنگ های استخباراتی اند که در افغانستان از طرف کشورهای منطقه براه می افتد.
جنگ استخباراتی در افغانستان با آغاز تجاوز روس ها بر این کشور شدت گرفت و تا اکنون به همان شدت خود ادامه دارد.
استخبارات پاکستان، ایران، هند، روسیه، امریکا کشورهای ناتو  و بعضی کشورهای عربی برای بدست آوردن اهداف خود در کشورما از دیر زمان باهم کشمکش دارند این کشورها هر کدام در نظام سیاسی کشور مهره ها و افراد دلخواه دارند که برای شان کار می کنند.
درین رابطه یک قرینۀ واضح گزارشی است که تلویزیون شمشاد قبل از ظهر پنجشنبه 20 ثور انتشار نمود. در این گزارش آمده که خلیل زاد سفیر پیشین امریکا در افغانستان اظهارا داشت که بزودی وکلایی را افشا خواهد کرد که در پارلمان افغانستان عضویت دارند و دهشت افگنان و مهمات نظامی شان را در موترهای شیشه سیاه خود به نقاط مورد نظر انتقال می دهند.
برگزاری انتخابات و تغییر نظام و پایان جنگ و خون ریزی این وضعیت را تغییر می دهد، از این رو استخبارات منطقه و مافیای داخلی تلاش می ورزند که پروسۀ صلح و انتخابات را سبوتاژ نمایند.
شاید بیاد داشته باشید که چندی قبل در قلعۀ ناظر نزدیک دشت برچی که یک منطقه شیعه نشین است انفجار شدیدی بوقوع پیوست که باعث قتل و زخمی شدن تعداد زیادی از افراد بی گناه ملکی گردید. این مردم بخاطر اخذ تذکره در مقابل دفتر توزیع تذکره صف بسته بودند. این حادثه باعث انزجار و نفرت مردم تشیع شد اصلاً هدف از این انفجار هم همین بود که مردم این منطقه به قهر و غضب آمده اشتراک در انتخابات آینده را تحریم نمایند. همین طور هم شد. چنانچه رسانه ها بعد از این انفجار گزارش دادند که مردم اهل تشیع کابل در انتخابات آینده اشتراک نمی ورزند و از تمام مردم خواستند که انتخابات پیشرو را تحریم کنند.
حادثۀ بمباردمان بالای یک مدرسۀ ولایت کندز  را که چندی قبل رخ داد هم می توان با انفجارات اخیر یکجا کرد. در این حمله تعداد زیادی از کودکان و افراد ملکی که آنجا گرد آمده بودند کشته و زخمی شدند. 
چنین می نماید که یک حلقۀ خاص در حکومت بواسطه اردو دست به این اقدام زده است تا افراد غیر نظامی و کودکان کشته شوند و گروه طالبان با آسیب دیدن حامیان شان بر افروخته شده پروسۀ صلح با حکومت را کنار بگذارند.
چنانچه در این تازه گی ها از طریق رسانه های خبری گزارش یوناما در رابطه به حادثۀ مدرسه دشت ارچی به نشر رسید. مطابق این گزارش در این حمله که با راکت ها و ماشیندارهای ثقیل صورت گرفت 107 غیر نظامی کشته و زخمی شدند. اکثریت این افراد را کودکان و افراد ملکی تشکیل می دهند.
این گزارش بر اساس بیش از 90 مصاحبه با قربانیان، شاهدان عینی، مقامات دولتی و کارمندان صحی و سه اجتماع بزرگ مشورتی در شهر کندز تهیه شده است. هدف از این حمله بظاهر از بین بردن سران طالبان بود لاکن واقعیت چیز دیگری است، اصلاً مافیای داخلی با براه انداختن این حمله طالبان را بر افروخته نمود تا از صلح و کنار آمدن با حکومت دوری جویند، زیرا اگر حکومت قصد داشت که سران طالبان را نابود کند آیا یگانه راه آن بمباردمان بالای مدرسه و قتل و کشتار کودکان و افراد بی گناه بود؟ آیا راه های دیگر وجود نداشت؟ آیا حکومت نمی توانست با سوق دادن نیروهای نظامی این منطقه را محاصره کند و سران طالبان را که در این جا گرد آمده بودند دستگیر نماید؟  اگر گرفتاری آن ها ممکن نبود با آنها جنگ کند.
این حوادث و انفجارات که در جریان دو ماه اخیر بوقوع پیوست همه با هم در یک رشته گره می خورند و تمام آن ها بخاطر تحقق یک هدف پی ریزی شده به نظر می آیند و آن این است که از یکطرف پروسۀ صلح با طالبان سبوتاژ گردد و از طرف دیگر جلو انتخابات آینده موانع ایجاد گردد. تا به این ترتیب مهره ها و افراد دلخواه کشورهای منطقه و فرامنطقه در نظام کنونی پابرجا باقی بمانند.
 

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019