تفصیل | شهادت 

18th February, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

صيام ، انقلاب عظيم در ساختار فرد و جامعه

عبيدى

2018-06-04

یکی از خصوصیات عمده و اساسی عبادات در اسلام اینست که مسلمان متعهد همواره باید با بکارگیری نیروها و ارزشهای مادی و معنوی، برای کسب رضامندی خداوند متعال، اعلای کلمه الله و انفاذ حدود و قوانین الهی در روی کرۀ خاکی زمین جهد و تلاش نماید. برای نیل به این مأمول مقدس لازمست تا عبادات وضع شده بصورت بسیار عملی و دقیق و متکی بر مفاهیم و اهداف اصلی و حقیقی آن ادا گردد. 
جامعه شناسان و فقهای متأخر، عبادات را تداوم انقلاب نفسی توصیف نموده اظهار میدارند که ادای آنها نه تنها در جهت اصلاح و ادای مسؤولیت و مکلفیت های مسلمان مطرح میشود، بلکه در جهت جلوگیری از نفوذ شیطان و نیروهای سد کنندۀ تاریخ در حلقۀ ایمان و عقیده نیز حایز اهمیت بسرائی است.
ادای نمازهای پنجگانه در جریان یک روز در واقعیت پنج بار پیروزی انقلاب نفسی است که نیرو های طاغوتی را به عقب می راند و مومن واقعی را در مسیر تدابیر الهی برای نیل به آخرین آرمانها و مکلفیت های او یاری می رساند و بدون شک رخنه شیطان در حلقه ایمان مسدود میگردد.
ماه صیام همچنان در سال سی روز تداوم یک انقلاب عظیم است که در پهلوی نماز وسایر عبادات در جهت تصفیه و تزکیه نفس از لوث و آلودگی فرد جلوگیری نموده و او را بسوی تأمین و تطبیق مسولیتهای خلافت یاری میرساند. مسلمان در جریان روزه با عزم و استقامت متین در جهت سرکوب تمام شهوات نفسی تلاش می ورزد و این نیروها را مهار میکند، اعمال ناشایسته چون بخل، ریا، تکبر، دروغ و سایر معاصی را ترک نموده و به فلاح تزکیه نفس و عمل دست می یابد. این عمل را نباید ساده انگاشت، بلکه جریان فردسازی از درون سینه و قلب تحقق می یابد و قلب و ذهن با آب ایدیولوژی و عقیده شستشو میگردد و روزه دار را برای سایر خدمات اجتماعی عیار میگرداند. وقتی فرد اصلاح شده و مسلح با سلاح ایمان، اراده، تقوی و شایق خدمت به اسلام و جامعۀ امتی داخل میشود، میتواند سایر مفاسد اجتماعی را بزداید و در اصلاح کلی جامعه سهم بارزی داشته باشد. درینصورت افراد ساخته شده و آراسته با نیروی ایمان میتوانند متفقاً جامعه مطلوب اسلامی را بسازند و تداوم انقلاب نفسی از نفوذ هر نیرو و قدرت طاغوتی جلوگیری مینماید. چنانکه ارزش های ایمانی فرد را از درون میسازد، صیام نیز یکماه تمام برضد همه نیروهای انحرافی و سد کنندۀ تاریخ مبارزه مینماید و با تحمل گرسنگی، تشنگی، بی خوابی و کثرت عبادات بر تمام مشکلات فایق می آید و گویا مسلمان برای هرگونه جهاد و مبارزه آماده، میگردد. اینجاست که پیامبر اکرم (ص) برای غلبه برناگواریها و مصایب، همواره روزه میگرفتند و امت خود را نیز به تابعیت از آن سنت توصیه میفرمودند. ماه صیام عیناً در آستانه عزوۀ بدر در مدینه منوره شرف نزول و فرضیت حاصل نمود تا غازیان معرکۀ بدر با رشادت و استقامت خارق العاده دشمن را منهزم ساخته و بر لشکر سه چند اضافه از خود پیروز شوند و چهرۀ سیاسی نخستین حکومت اسلامی برای جهان بر ملا گردید. با این تذکر وقتی یک مسلمان در تحمل یکماه مشقت وانصراف از لذایذ و شهوات پیروز میگردد، واقعاً مستوجب انعام و پاداش است. اجر مسلمان به پیشگاه الله متعال، رحمت فراوان، تزئید رزق و نجات از آتش دوزخ خواهد بود. ای خوشا بحال آنانیکه این ماه پر میمنت و برکت را با شهامت و ارادۀ متین گرامی میدارند و با مراعات تمام شرایط و حدود، روزه میگیرند. لهذا هر ماه صیام به میلیون ها فرد متعهد، انقلابی و آراسته با مواصفات ایمانی را به جامعه امتی اسلامی تقدیم میدارد.
اینجاست که پس از انقضای یکماه روزه سه روز ایام پیروزی انقلاب اعلام میگردد. مسلمانان با شعار و تسبیحات لازم، مارش کنان به عیدگاه ها می شتابند و یکی بدیگر پیام موفقیت و پیروزی میدهند. پس ازین ایام دروازه های ادای خدمات اجتماعی بالوسیله افراد مومن باز میگردد. عرصۀ وسیع خدمات اجتماعی با تلاش افراد انقلابی شگوفان تر میگردد و اهداف عظیم اجتماعی تحقق می یابد.
قابل ذکرست که هر فرد مسلمان باید به ادای جمیع عبادات و فرایض اسلامی با ایمان و علایق خاص مبادرت ورزد، از این طریق سبب تکامل شخصی خود و اجتماع خود شوند و اصالت جامعه اسلامی را حفظ نماید. بایست روزه را بعنوان یک انقلاب متداوم و مثمر در زندگی احترام کرد و برای حلول هر ماه رمضان با ذوق و تصمیم راسخ انتظار کشید. رمضان طغیان
 عقیده و آمادگی خاص برای مبارزه علیه نیروهای شریر و انحرافیست که مومن معتقد را از گزند وسلطۀ شیطان در امان نگهداشته و برای تحفظ جامعه امتی یاری میرساند.

 د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

18th February, 2019