تفصیل | شهادت 

20th November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

متن کامل خطبه نماز جمعه محترم حکمتیار مؤرخ ۱۹ اسد ۱۳۹۷: «ما اجازه نمی دهیم که سرنوشت ملت ما را خارجی ها تعیین نمایند»

2018-08-13

الحمدلله و کفیٰ والسلام علی عباده الذین اصطفیٰ وبعد!

فأعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمٰن الرحیم

وَلَا تُفْسِدُوا فِي الْأَرْضِ بَعْدَ إِصْلَاحِهَا وَادْعُوهُ خَوْفًا وَطَمَعًا ۚ إِنَّ رَحْمَتَ اللَّهِ قَرِيبٌ مِّنَ الْمُحْسِنِينَ (۵۶) سورت الأعراف

خداوند جل شانه می فرماید که در زمین بعد از اصلاحش فساد نکنید و خداوند را در حالت خوف و طمع به کمک بطلبید، یقیناً که رحمت خداوند به نیکوکاران قریب و نزدیک است. یعنی هدایات الٰهی این است که از فساد مخصوصاً در زمانى که وضع زمین به اصلاح گرائیده؛ اجتناب و خوداری کنید. کاری نکنید که فضای امن نا امن شود و مرتکب فساد شوید، و خدا را به نحوى بپرستید که از او هم طمع دارید و هم خوف. يعنى هم از خدا بترسید و هم به او امیدوار باشید و طمع داشته باشید. نه بی باک و بی اعتناء باشید، و نه جریر و جسور در معامله با خدا؛ بلکه باید خوف و ترس و بیم داشته باشید. چون مالک مرگ و زندگی تان، مالک رزق و روزی تان، عامل عزت و ذلت تان خداوند است، واقعأ اگر شما به الله  به این معنی ایمان و یقین دارید که مالک مرگ تان هم است و فیصله زندگی تان هم از سوی او صادر شده، عزت و ذلت و رزق و روزی تان هم در دست و قدرت اوست، اگر شما خدا را به این معنیٰ بشناسید؛ حتماً از او میترسید. کاری نمی کنید که انگیزه اش، عدم خوف از خدا باشد. وقتیکه دعا میکنید باید این را در نظر داشته باشید که این دعا از ترس و بیم و خوف تان از خدا نشأت کرده و وقتیکه از خداوند استعانت میجویید، باید طمع هم داشته باشید که خدا دعای تان را میپذیرد. هیچگاهی از خدا مأیوس نشوید! هیچگاه! در هیچ نوع ظروف و شرایط! حتیٰ اگر گناه بزرگ را هم مرتکب شده باشید و تصور کنید که دَر توبه به روی تان باز نمی شود، گناهى را کردید که با خدا نمی توانید رو برو شوید و نمی توانید دست دعا به بارگاهش بلند کنید، با وجود این هم باید به خدا طمع و امید داشته باشید. )لَا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ(هیچگاهی از رحمت خدا مأیوس نشوید! از بارگاه رحمت الٰهی فقط کافر مأیوس میشود. جز کافر کسی دیگری از خدا مأیوس نمی شود. ولی مطمئن باشید که میان رحمت خدا و افراد نیکوکار و محسن فاصله خیلی کم است، یعنی دعاى محسن و نیکوکار به زودی به خدا میرسد  و به زودی اجابت میشود. پس اگر می خواهید الله عزوجل دعای تان را بپذیرد نیکوکار باشید! اگر می خواهید فاصله تان را با خدا کوتاه کنید، نیکوکار باشید! نیکوکاری باعث میشود که شما به سوی خدا قریب شويد و دعای تان هم زودتر اجابت شود.

اجازه بدهید با استفاده از این فرصت در رابطه به انتخابات جنجال برانگیز ، که همه از این ناحیه تشویش دارند و باعث تشویش سرتاسری بین ملت شده؛ عرایضى خدمت دوستان و برادران داشته باشم:

احساس میکنیم که عده ای مصمم اندکه به هر قیمتى، بدون اعتنأ به نتایجش، انتخابات برگزار شود که پُر از تقلب و جعل و تزویر باشند، و عده ای هم منتظر اند که این انتخابات پُر از تقلب و منتج به تشنج سرتاسری در کشورشود تا استفادهء خود را ببرد. حلقه های خارجی و داخلی خواهان

 برگزاری انتخابات پُر از تقلب اند و میدانند که اگر انتخابات به همان شیوه ای قبلی اش، باهمه ای تقلب و شرم آور ش برگزار شد، متعاقب اش ما شاهد بغاوتها، قیام های سرتاسری و عکسل العمل جدی مردم می باشیم، . به همین خاطر ترجیح میدهند که انتخابات پُر از تقلب برگزار شود.

متأسفانه میبینیم که کمیسیون انتخابات هم وقتیکه با احزاب جلسه میگزارد، در محضر رسانه ها اعتراف میکند و میگویند که هر توافقى که بین دولت و احزاب صورت گرفت، کمیسیون انتخابات هیچ مشکل تخنیکی با ایشان ندارد. اگر دولت با طرح مشترک احزاب توافق کند، ما مانعى در آن نمی بینیم و مشکل تخنیکی هم وجود ندارد، ما فیصله مشترک دولت و احزاب سیاسی را عملی میکنیم،  اما بعد میشنویم که از طریق رسانه ها در بحث های تلویزیونی حرف های دیگری میزنند چنانکه  میگویند که طرح احزاب ایجاب وقت بیشتر را میکنند، که اين ادعای بی جاست. طرح احزاب نه باعث تأخیر در انتخابات میشود و نه هم ایجاب وقت بیشتر را میکنند. نه تنها احزاب این را تضمین میکنند، بلکه یک کمپنی معتبر خارجی هم در محضر همه، در دو جلسه بزرگ، در وزارت خارجه و در دفتر یوناما که در این جلسات نمایندهای احزاب، هیئت دولت به شمول مسؤلين کمیسیون انتخابات و سفرای برخی از کشورها و اعضای جامعه مدنی هم در آن حضور داشتند، در اجتماع بزرگ به تفصیل این کمپنی طرح خود را ارائه کرد و تضمین کرد که در ظرف دو نیم ماه انتخابات را برگزار میکند که کاملاً عادلانه و شفاف باشد و هیچ کس نتواند که دو بار راى خود را به صندوق بریزد. ما گمان کردیم که دیگر در اجتماع کسی نبود اعتراض کنند ويا سوال داشته باشد که به جوابش پرداخته نشده باشد و قناعت اش فراهم نشده باشد. ولی متأسفانه دیدیم که آنها عکس حرفهای را که در جلسات مشترک داشتند، در میزهای گرد گفتند.

کمیسیون انتخابات باید متوجه باشد که وظیفه اش فقط برگزاری انتخابات است، نه اظهار رأی و تصمیم در باره چگونگی انتخابات. انتخابات موضوع کوچک نیست که به چند نفر و یک کمیسیون گذاشته شود، این یک مسئله بزرگ ملی است، در این بار باید اجماع صورت بگیرد، اجماع احزاب سیاسی. این موضوعى است مربوط به احزاب سیاسی که در انتخابات شرکت میکنند. همه ای احزاب سیاسی، بلا استثناء، فعلاً با طرح انتخابات که کمیسیون نامستقل انتخابات روی دست دارد، همه احزاب سیاسی موافق نیستند.!

در این رابطه بین همه ای احزاب سیاسی اجماع صورت گرفته که سیسیتم انتخابات باید تغییر کند، و رأی دهی در روز انتخابات باید بایومیتریک شود، به نحوى که نشان انگشت گرفته میشود، عکس گرفته میشود و هیچ کس مجال و فرصت به دست نمی آورد که دو بار به صندوق رأی بریزد.

ما به همه توصیه میکنیم که راه تشنج، تصادم و تقابل را انتخاب نکنید، این به نفع کشور نیست و به نفع خودشان هم نیست. به دولت هم توصیه میکنیم که راه تقابل با احزاب را ترک بگویند. به کمیسیون انتخابات هم توصیه میکنیم و سفارش میکنیم که راه تصادم با احزاب را اختیار نکنند. توافق همه احزاب سیاسی در رابطه با انتخابات، چگونکی اش، وقت اش، موعد اش، زمان اش، کارت های رای دهی، ثبت نام و محلات رای دهی. این مربوط است به توافق احزاب. امیدواریم که دولت هم به این تمکین کند، کمیسیون انتخابات هم، جامعه ای به اصطلاح بین المللی و کشورهای ذیدخل در قضایای افغانستان هم، همه به این تمکین کنند و به تصمیم افغان ها باید احترام داشته باشند. رای خود را بر افغان ها تحمیل نکنند. 

"ما اجازه نمی دهیم که سرنوشت افغان ها و سرنوشت انتخابات از سوی نیروهای خارجی تعیین شود، این مسئله ایست مربوط به افغان ها، تصمیم آخری را هم باید افغان ها بگیرند."

ما راه تفاهم را در پیش گرفتیم، اما متأسفانه عده ای بجای تفاهم راه تصادم، زورگویی و تقابل را ترجیح میدهند. گفتیم بیایید در باره تمامی موضوعات مربوط به انتخابات مشترکاً و از طریق هیئت مشترک، کمیسیون مشترک، شامل نماینده های احزاب سیاسی، هیئت دولت به شمول کمیسیون انتخابات به بحث بنشینیم و تصمیم نهایی در همان جا گرفته شود. در همین هیئت مشترک هم در مورد چگونگی انتخابات، نقش احزاب سیاسی در این انتخابات، اقدامات که شفافیت انتخابات را تضمین میکنند و در رابطه به کمپنی که استخدام میشود تا مسؤولیت بایومتریک ساختن انتخابات به او سپرده شود، در مورد همه ای مسایل در یک کمیسیون مشترک و هیئت مشترک تصمیم نهایی گرفته شود. ولی متأسفانه ما شاهد اقدامات، تصرفات و اظهاراتی هستیم که نشان میدهند عده ای خواهان برگزاری انتخابات پُر از تقلب و جعل و تزویر هستند. نه به رای احزاب تمکین میکنند و نه به شکایات وسیع مردم اعتناء  در رابطه به انتخابات و شواهد تقلب بی سابقه و شرم آور، توزیع تذکره ها، استیکرها و ثبت نام و غیره ، به هیچ کدام این ها اعتناء و التفات ندارند. تذکره جدید و نصب استیکرها بر آن فقط و فقط برای این بوده که همین حلقه های معین تقلب کار تصمیم نهایی را بگیرند که به چی کسی تذکره بدهند و چی کسی را از تذکره محروم کنند. این تصمیم را هم آنها بايد بگیرند که چی کسی در رای گیری شرکت کند و چی کسی ميکند به کسی که آنها تذکره دادند و تذکره اش استیکر خورده، اینها مجال رای دهی را  مى يابند و دیگران محروم میشوند. توزیع تذکره و ستیکر هم به نحوى که بوجی بست فرستاده و تصمیم گرفتند که این حوزه مربوط به هواخواهان ما است، به آنها به پیمانه وسیع، بیش از حق اش و چندین برابر به سکنهء منطقه تذکره توزیع کردند. اما دیگر منطقه ايکه به رقیب قومی و سیاسی اش مربوط است و اگر آنها مجال سهم گیری در رای دهی را به دست بیاورند؛ به حریف و رقیب او رای می دهند، آنها را محروم کردند، به آنها نه تذکره فرستادند و نه هم ستیکر. کارت در دوران قبلی انتخابات هم فقط به این خاطر بود و توزیع تذکره و ستیکر هم در این مرحله به همین خاطر است. که تصمیم را  آنها بگیرند که چی کسانی در انتخابات شرکت کند و چی کسانی نه. اصل تقلب در این است، اگر هدف این نبود هر کس با هر تذکره میتوانیست که بیاید با هر سند رسمى که ثابت کنند که افغان است، واجدالشرایط است و حق رای دادن را دارند، با توجه به سندش می رفت در رای گیری شرکت میکرد، کارت رای دهی را به دست می آوردند و در صندوق می ریختند. چرا به خاطر انتخابات این ها تذکره های جدید توزیع کردند و این را هم مشروط کردند به ستیکری که هژده میلیون چاپ کردند و به اساس ادعای شان نو میلیون هم توزیع کردند. اما مبالغه بدون سند و ادعای کاملاً بدون سند! هنوز آنها ارقام دقیق ندارند. کمیسیون انتخابات ارقام دقیق ندارد که چی قدر تذکره توزیع شده و چی قدر هم ستیکر؟! ارقام دقیق ندارند. دیتا سنتر را هنوز فعال نه کرده اند و ادعا میکنند که نُه میلیون تذکره توزیع شده است از کجا؟! اینها به چه استناد میکنند؟! شما به هر کوچه و هر قریه ای که بروید از تقلب وسیع و شرم آور حکایت میکنند. از هر کس همین را میشنوید!

ما همه را یک بار دیگر به این دعوت میکنیم که بیایید تجارب تلخ گذشته را تکرار نکنیم، انتخابات پُر از تقلب به جای این که مشکل کشور ما را حل کند، به مشکلات کشور ما هم می افزاید. دولت هم باید شوق تقلب را نکند. من میترسم اگر انتخابات به همین شکل که فعلاً کارش جریان دارد، برگزار شود؛ شاید فردای روز انتخابات ما شاهد کشمکش ها، جنجال ها، حتیٰ بغاوت های بالاتر از تصور انتظار خود باشیم. نتایج این انتخابات را هیچ کس نخواهد پذیرفت و به آسانی هم به آن تن نخواهد داد. بیایید جلو این حوادث را بگیریم، بگزارید این انتخابات شفاف و عادلانه باشد و ما را در جهت حل بحران کمک کند.

وَمَا ذَٰلِكَ عَلَى اللَّهِ بِعَزِيزٍد لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th November, 2018