تفصیل | شهادت 

19th June, 2019


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

کشمکش تازه امریکا و روسیه در افغانستان

سید غلام فاروق وحدتیار

2018-09-10

اگر به تاریخ جهاد و مبارزات مسلحانه ملت بر ضد روسیۀ متجاوز نظر اندازیم، معلوم می شود که به مجرد یورش نظامی آن کشور بر افغانستان امریکا اوضاع این کشور را به دقت نظارت می کرد. در آغاز که هنوز امریکا فکر نمی کرد مجاهدین توان مقاومت بر ضد ارتش سرخ را دارند و چنان تصور می کرد که افغانستان بکام قشون سرخ سقوط کرد و بعد از این باید جلو این نیروها را در خلیج فارس گرفت. اما باگذشت زمان که مجاهدین با قربانی های زیاد از خود مقاومت نشان دادند و امریکا اطمینان حاصل کرد که اگر با مجاهدین کمک نظامی صورت گیرد ممکن است جلو قشون سرخ در افغانستان گرفته شود، کمک های نظامی خود را به مجاهدین پیشکش کرد. مجاهدین هم از این رقابت دو نیروی بزرگ استفاده کرده به کمک های نظامی امریکا لبیک گفتند، گرچه مجاهدین یک مقدار سلاح و مهمات نظامی را از اردوی آن وقت کشور و از قشون سرخ بطور غنیمت بدست آورده بودند. اما این مقدار برای مقاومت در برابر قشون سرخ کفایت نمی کرد.

سرازیر شدن وسایل و مهمات نظامی امریکا وغرب باعث آن شد که مجاهدین بیشتر از گذشته در برابر نیروهای روسیه مقاومت نشان دهند.

تا قبل از جنگ های مجاهدین عموماً به شکل چریکی و حمله و گریز صورت می گرفت اما بعد از بدست آوردن کمک های نظامی مجاهدین توان رویارویی مستقیم با قوای روسی را پیدا کردند و علاوه بر جنگ های چریکی با روس ها به جنک رو به رو پرداختند و هم بعضی از مناطق کشور را از تصرف نیروهای دشمن آزاد کردند و آن را در تصرف خود نگهداشتند.

رفته رفته مجاهدین بحدی نیرومند شدند که بتوانند از مناطق آزاد شده دفاع نمایند و آن را در تصرف خود نگهدارند.

این یک مقطعی بود که کشمکش روس و امریکا در آن بسیار واضح و روشن دیده می شد. بالاخره امریکا توانست تمام دنیا را چه اسلامی و چه غیر اسلامی برضد روسیه با هم متحد کند همان بود که روس ها مجبور به خروج از افغانستان شدند و بظاهر امریکا در این کشمکش برنده شد. تلاش های  امریکا به همین جا پایان نیافت بلکه این کشور اوضاع افغانستان را بعد از پیروزی مجاهدین کاملاً نظارت می کرد. زمانی که اختلافات ذات البینی مجاهدین به حدی رسید که با هم به جنگ و کشمکش آغاز کردند و نتوانستند و حدتی را که در زمان جهاد برضد روس ها داشتند حفظ کنند و روی یک نظام سیاسی با هم توافق نمایند، امریکا از این اوضاع استفاده نموده به کمک استخبارات پاکستان گروه طالبان را رویکار نمود و به استخبارات پاکستان هدایت داد که دوسیه احزاب مجاهدین را بسته کند و این گروهک را در افغانستان مسلط نماید.

پاکستان که نمی خواست ملت مجاهدین افغان با آن همه سلاح هایی که بدست آورده بود ملسح بماند از این گروهک بسیار زیاد استفاده کرد. از یک طرف به کمک آن مجاهدین را خلع سلاح نمود، نیروهای شان را خورد و خمیر کرد از طرف دیگر تمام سلاح و مهمات نظامی را از افغانستان جمع کرد، یک مقدار آن را به خاک خود انتقال داد و مقدار دیگر را به بهانه های گوناگون منفجر نموده از بین برده امریکا به مجردی که اهداف سیاسی خود را بواسطه گروهک طالبان بدست آورد برای برچیدن گلیم آن به تلاش آغاز کرد. چنانچه طیارات خود را در میدان های هوایی پاکستان جابجا نمود و به بهاه تسلیم نکردن اسامه بن لادن که امریکا او را طراح حمله بر مرکز تجارت خود میدانست، بالای نیروهای طالبان بمباردمان نمود و از طرف دیگر نیروهای جبهه شمال را کمک کرد که برضد طالبان جنگ نمایند و به این ترتیب حکومت طالبان را پایان بخشید و بعوض آن حکومت دلخواه خود را که در کنفرانس بن توسط احزاب سیاسی مجاهدین تصویب نمود به قدرت رسانید.

روسیه رقیب سرسخت امریکا که اوضاع افغانستان را از نزدیک نظارت می کرد از هر فرصت استفاده می کرد تا جلو نفوذ امریکا و ناتو را در منطقه بگیرد. زیرا حضور نظامی امریکا و ناتو در افغانستان برای اعاده صلح و آرامش در این کشور نبود بلکه نظارت روسیه چین و ایران. امریکا می خواهد به بهانه صلح و آرامش در افغانستان حضور نظامی خود را در این خطه حفظ کند تا فعالیت های روسیه و چین و ایران را در منطقه نظارت کرده بتواند.

اکنون وضعیت در افغانستان چنان است که کشمکش روسیه و امریکا در این سرز مین بسیار روشن به نظر می آید، حتی کار بجایی رسیده است که روس ها در عقب طالبان و امریکا در عقب گروه داعش قرار گرفته است . روس ها گروه طالبان رااز نظر نظامی تجهیز می کنند، برای شان سلاح و امکانات نظامی و پول می دهند تا بر ضد امریکا بجنگند، آن را تشویق می کنند که نه تنها برضد اردوی افغانستان و نیروهای خارجی و ناتو جنگ نمایند بلکه با گروه داعش هم جنگ نمایند.

امریکا که می بیند گروه طالبان از طرف روسیه جذب شده است، در مقابل آن از گروه داعش حمایت می کند. کنفرانس صلح که به رهبری و میزبانی روسیه عنوان گردیده و در آن علاوه بر چین، ایران و پاکستان به گروه طالبان هم دعوت داده شده است که در آن اشتراک نمایند دلیل روشنی است بر این که این گروه از طرف روسیه جذب شده است.

حملات طیارات روسی بر ولسوالی درقد ولایت تخار را هم می توان یک مثال روشن کشمکش روس و امریکا به حساب آورد، روسیه امریکا را متهم می کند به این که گروه داعش را در سرحدات این کشور تقویه می کند.

به همین ترتیب تصرف ولسوالی غورماچ ولایت فاریات از طرف گروه طالبان که در این روز ها صورت گرفته هم نمایانگر کمک های نظامی روسیه با طالبان است گفته می شود که طالبان بعد از تصرف ولسوالی تمام مهمات نظامی آن را با خود برده اند و نیروهای امنیتی هنگام فرار با کمین طالبان رو به رو شده اند که در نتیجه آن 25 تن  آن ها کشته و 16 تن دیگر ربوده شده اند.

چندی قبل شاهد حلمه طالبان بالای ولایت غزنی بودیم. گفته می شود که بعد از این که طالبان شهر غزنی را تصرف کردند، یک تعداد زیادی در این شهر جمع شده بودند که در میان شان نظامیان پاکستانی هم حضور داشتند.

طیارات ناتو و امریکا بالای آن ها بمباردمان نمودند که در اثر آن حدود سه تا چهار هزار طالب داخلی و خا رجی کشته شده اند.

در حقیقت حمله بالای شهر غزنی برنامه امریکا بود که در آن یک تعداد زیادی از این گروه را از بین برد. نیروهای امریکا از سه طرف راه را برخ طالبان بسته بودند. و فقط یک راه را باز گذاشته بودند تا از آن طالبان هنگام عقب نشینی استفاده نمایند، زمانی که نیروهای هوایی امریکا و ناتو بالای غزنی بمباردمان نمودند طالبان از همین راه عقب نشینی کردند که از طرف نیروهای امریکا و ناتو مورد حمله قرار گرفتند و به این ترتیب یک تعداد زیادی از این گروه کشته و زخمی شدند. این واکنش شدید امریکا در برابر روسیه بود که به طالبان کمک های نظامی می کند.

این یک روند تازه رویارویی و کشمکش روس  وامریکا است که در افغانستان مشاهده می شود، که روس ها از طالبان و امریکا از گروه داعش حمایت می کند و به این ترتیب شاید در آینده جنگ و کشمکش های زیادی در میان این دو گروه آغاز شود که امریکا شاید گروه طالبان را سرکوب نماید و روسیه به سرکوبی گروه داعش همت بگمارد.

حکومت افغانستان باید دست به کار شود و از این کشمکش طالب و داعش جلوگیری نماید و گروه طالبان را به صلح دعوت دهد و در این راستا تلاش ناید که به هر قیمتی که ممکن باشد طالبان را به صلح و آشتی آماده نماید. تا به این ترتیب امکانات تصادم و کشمکش میان امریکا و روسیه از بین برد و افغانستان میدان جنگ و کشمکش این دو نیرو نگردد.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

19th June, 2019