تفصیل | شهادت 

20th November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

احتمال خروج امریکا از پیمان موشکی ۱۹۸۷ با روسیه و واکنش مقامات روس

محمدفایق هشام

2018-10-22

پیمان منع موشک‌های هسته‌یی میان‌برد (آی‌ان‌اف) در سال ۱۹۸۷ در واشنگتن میان رهبران ایالات متحده امریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد امضاء شد و رونالد ریگان، رئیس جمهوری امریکا و میخائیل گوباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضاء کرده‌اند.

امریکا سال‌هاست که روسیه را به نقض این معاهده متهم می‌کند. اتهامی که مسکو آن را رد می‌کند. این معاهده دو کشور را از تولید و آزمایش موشک‌های میان‌برد منع می‌کرد.

آقای ترمپ اخیراً گفته است که روسیه این پیمان را با آزمایش نسل جدید موشک‌های خود نقض کرده است. این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد.

این ادعا را باراک اوباما، رئیس‌جمهور قبلی امریکا هم تکرار کرده بود اما به اصرار متحدان اروپایی کشورش که از به راه افتادن یک جنگ تسلیحاتی نگران بودند از آن خارج نشده بود.

اما آقای ترمپ روز شنبه (۲۰ اکتوبر) گفت امریکا به روسیه اجازه نمی‌دهد  که فعالیت تسلیحاتی خودش را انجام دهد در حالی که ما خودمان را منع می‌کنیم. من نمی‌دانم چرا رئیس جمهور  اوباما از این باره مذاکره نکرده بود یا از آن خارج نشده بود... آن ها سال‌هاست که این پیمان را نقض می‌کنند.

واشنگتن می‌گوید موشک‌های نسل جدید کوتاه‌برد و میان‌برد مسکو به این کشور قدرت حملات هسته‌یی سریع به کشورهای ناتو را فراهم می‌کند.

روسیه درباره نسل جدید موشک‌هایش اطلاعات اندکی فاش کرده اما اصرار دارد که پیمانش با امریکا را زیرپا نگذاشته است.

با وجود این، تحلیل‌گران می‌گویند این موشک‌های جدید گزینه ارزان‌تری برای تسلیحات متعارف فعلی است.

روزنامه نیویارک‌تایمز، روز گذشته (جمعه ۱۹ اکتوبر) گزارش داده بود که امریکا تصمیم دارد این پیمان را ترک کند چرا که التزام به آن را مانعی بر سر مقابله با گسترش حضور نظامی چین در شرق آسیا می‌داند.

چین متعهد به پیمانی نظیر آنچه مسکو و واشنگتن در سال ۱۹۸۷ امضا کردند نیست و می‌تواند بدون قید و شرط در زمینه تولید و گسترش موشک‌های میان برد خود فعالیت کند.

آن طور که گفته شده قرار است جان بولتون، مشاور امنیت ملی آقای ترمپ تصمیم کشورش برای خروج از این پیمان را در خلال دیدارش با مقام‌های روسیه در مسکو به آن ها اعلام کند.

آخرین باری که امریکا یک پیمان نظامی را ترک کرد به سال ۲۰۰۲ و دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش باز می‌گردد. در آن سال آقای بوش امریکا را از معاهده منع تولید تجهیزات ضدبالستیک خارج کرد؛ چرا که تصمیم داشت سیستم سپر ضدموشک بالستیک در اروپا و در تقابل با روسیه احداث کند.

طرحی که در سال ۲۰۰۹ از سوی باراک اوباما متوقف شد و چند سال بعد (۲۰۱۶) دولت آقای اوباما آن را با یک سیستم دفاعی جدیدتر جایگزین کرد. اما واکنش مقامات روس در این رابطه خیلی حساسیت انگیز است. این مقامات می گویند که امریکا به آرزوی بازگشت به جهان تک قطبی نخواهد رسید.

در همین حال سناتورهای روسی در پی تصمیم دونالد ترمپ برای خروج از پیمان موشکی تأکید کردند: واشنگتن قصد دارد مسکو را به‌سمت مسابقه تسلیحاتی سوق دهد و سال‌هاست از هر توافقی که اصل منحصربه‌فردی امریکا را نپذیرد، خارج شده ‌است. پیش از این دونالد ترمپ رئیس جمهور امریکا اعلام کرد که امریکا از پیمان موشکی با روسیه که‌ در سال 1987 منعقد شده، خارج خواهد شد، چرا که به‌عقیده او، مسکو این توافقنامه دوجانبه را نقض کرده است.

این دیپلومات روس که نامش فاش نشده، در تفسیر این سخنان گفت: روسیه بارها به‌طور علنی اقدامات امریکا در مغایرت با پیمان نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط را نام برده است. واشنگتن سال‌های زیادی است که در این مسیر حرکت می‌کند و قصد دارد گام به گام پایه و اساس این توافقنامه را از بین ببرد. وی افزود: این تصمیم‌گیری در راستای خروج ایالات متحده از توافقات بین المللی و حقوقی است که این کشور را در برابر تعهدات مساوی با شرکای خود قرار داده و بدین ترتیب به مفهوم منحصر به فرد بودن امریکاآسیب رسانده است. به‌گفته وی، مهمترین انگیزه برای این اقدامات هم آرزوی بازگشت به جهان تک‌قطبی است که هرگز تحقق نخواهد یافت.

الکسی پوشکوف رئیس کمیسیون سیاست اطلاعاتی شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز روز (یکشنبه) در صفحه تویتر خود نوشته است: خروج واشنگتن از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط، دومین ضربه را به ثبات راهبردی در جهان وارد خواهد کرد. اولین ضربه خروج امریکا از پیمان مربوط به دفاع ضدموشکی در سال 2001 بود و این بار نیز مبتکر این اقدام طرف امریکایی است. فرانتس کلینتسویچ عضو ارشد کمیته امور دفاعی و امنیت شورای فدراسیون (سنای) روسیه نیز در پی تصمیم سخنان ترمپ تأکید کرد، امریکا هیچ دلیلی برای اثبات نقض‌ پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط از سوی روسیه ندارد و در واقع تنها مایل است تا مسکو را به‌سمت مسابقه تسلیحاتی جدیدی سوق دهد.

این سناتور افزوده است: این تصمیم‌گیری اصلاً برای ما غیرمنتظره نیست. واضح است که هیچ دلیل و مدرکی درباره نقض این پیمان از سوی روسیه وجود ندارد. این تصمیم‌گیری بدون در نظر گرفتن منافع متحدین اروپایی واشنگتن و به‌طور مستقیم در راستای همان راهکاری است که امریکا طی سال‌های اخیر در عرصه بین المللی دنبال کرده است.

این مقام پارلمانی با تأکید بر اینکه زبان تهدید و زورگویی نتیجه‌یی نخواهد داشت،  افزود: آن ها می‌خواهند مانند دوران اتحاد جماهیر شوروی روسیه را به‌سمت مسابقه تسلیحاتی سوق دهند، ولی این مسأله رخ نخواهد داد. من تردیدی ندارم که کشور ما می‌تواند در هر شرایطی تأمین امنیت خود را به‌طور کامل تضمین کند.

در حالی که تحولات سوریه و افغانستان و برخی دیگر کشورها، رقابت شدید این دو قدرت را در خود تجربه می کند، خروج ایالات متحده از این پیمان به وخامت و شدت بحران های کشورهایی که این دو کشور در آن ها میان هم به رقابت پرداخته اند، خواهد انجامید.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th November, 2018