تفصیل | شهادت 

20th November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

سفر هیأت رژیم صهیونیستی به عمان و اظهارات وزیر خارجۀ این کشور

محمدفایق هشام

2018-10-29

عمان که یکی از کشورهای حوزۀ خلیج فارس است و روابط خوبی با ایالات متحده و تهران دارد، روز پنجشنبه 25 اکتوبر میزبان هیأتی از رژیم صهیونیستی بوده است. این کشور که روابط دیپلوماتیک با رژیم صهیونیستی ندارد، همواره به عنوان یکی از کشورهایی میانجی در بسا از تحولات خاورمیانه نقش بارزی را ایفا نموده است.

در این سفر، نخست وزیر رژیم صهیونیستی با همسرش، رئیس سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی موسوم به موساد، مقام هایی از وزارت خارجه و مشاور امنیت ملی این رژیم از مسقط دیدن کردند و در این دیدار روی تامین صلح در خاورمیانه و تحولات منطقه بحث صورت گرفته است. در بیانیۀ منتشر شده از سوی دفتر نخست وزیر رژیم صهیونیستی آمده است که قبل از این دیدار، تماس های تیلفونی میان نخست وزیر رژیم صهیونیستی و سلطان قابوس صورت گرفته و این سفر به دعوت سلطان قابوس صورت گرفته است. با استناد به خبرِ منتشره از سوی آسوشیتدپرس، نخست وزیر رژیم صهیونیستی این دیدار را تاریخ ساز توصیف کرده است!

در بیانیۀ منتشر شده از سوی حرکت مقاومت اسلامی یا حماس، سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان مورد نکوهش قرار گرفته و اقدام مسقط برای سفر هیأت رژیم صهیونیستی و دیدار با آنان را به مثابۀ وارد کردن خنجر از پشت به فلسطینیان، خوانده است.

یوسف بن علوی، وزیر امور خارجۀ عمان به فاصلۀ چند ساعت از انتشار خبر سفر محرمانه نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان و دیدارش با سلطان قابوس، در گفت‌وگو با شبکۀ الجزیره گفته است: نتانیاهو تمایل داشت که به پادشاهی عمان سفر کند و سلطان قابوس را در جریان دیدگاهش در رابطه با آنچه که به اصلاح وضعیت خاورمیانه به ویژه اختلافات بین فلسطینی‌ها و صهیونیست‌ها منجر می‌شود، بگذارد.

او در پاسخ به این سؤال که چرا نتانیاهو به عمان سفر کرد، افزود: آیا این مسأله برای عمان ممنوع است؟ رژیم صهیونیستی یکی از دولت‌های خاورمیانه است. نتانیاهو خواست نظرات خود در ارتباط با این اختلافات را مطرح کند و جناب سلطان قابوس از آن استقبال کرد.

وزیر خارجۀ عمان همچنان گفته است که فرآیند سازش بین فلسطینیان و صهیونیست‌ها «بسته» نیست و دو طرف فلسطینی و صهیونیستی تمایل به حل اختلافات بین خود دارند.

روز شنبه 26 اکتوبر، خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از خبرگزاری فارس، خبر دیدار نتانیاهو را با تیتر درشت ”عمان رسماً رژیم صهیونیستی را به رسمیت شناخت“ منتشر نمود. در این خبر وزیر امور خارجه عمان با بیان این که «رژیم صهیونیستی کشوری موجود در منطقه است مدعی شد تا منازعۀ فلسطینی - صهیونیستی حل نشود، مشکل فعالیت نظامی رژیم صهیونیستی در دیگر نقاط حل نخواهد شد. همین قسمت اظهارات وزیر خارجۀ عمان را خبرگزاری نامبرده، به عنوان به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی، خوانده است.

در گزارش اسپوتنیک مشعر است که یوسف بن علوی یک روز پس از میزبانی از بنیامین نتیانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی در مسقط، روز شنبه در کنفرانس امنیتی زیرنام گفتگوی منامه، با حضور مقام های ارشد ایالات متحده و عربستان، منامه با بیان این که رژیم صهیونیستی امکاناتی دارد که به آن امکان استفاده و بهره‌برداری می‌دهد و نه تنها فلسطینی‌ها و عرب‌ها بلکه یهودی‌های دنیا هم از این رژیم آسیب دیده‌اند، گفت: اما این مطلوب نیست. در چنین فضایی، می‌توان اموری را محقق کرد که منافع فلسطینی‌ها در آن محقق شود و خاورمیانه باثبات گردد.

اسپوتنیک از قول وزیر امور خارجه عمان نقل می کند: فعالیت امنیتی و نظامی رژیم صهیونیستی در غزه و دیگر مناطق به پایان نمی‌رسد، مادامی که اختلاف صهیونیستی - فلسطینی حل نشود.

خبرگزاری مذکور می افزاید که بن علوی گفت: رژیم صیهونیستی کشوری موجود در منطقه است و ما همه این را می‌فهمیم… تاریخ می‌گوید که تورات در خاورمیانه پا به جهان گذاشته و یهودیان در این منطقه از جهان زندگی می‌کرده‌اند.

بن علوی در پاسخ به سوالی درباره این که آیا سفر نتانیاهو به عمان در حقیقت، به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی بوده است، گفت: این موضوع تاریخش گذشته است. دیگر ارزشی ندارد. بعد از آن که توافقنامه‌های صلح با رژیم صهیونیستی امضا شده است. ما از گذشته صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه نگاه مان به آینده است. رژیم صهیونیستی یکی از کشورهای منطقه است و زمان تعامل با آن فرا رسیده است. این آینده است. در نتیجه همان طور که بد‌بین‌ها را دعوت کرده‌ایم که امید داشته باشند، قدرت پذیرش این را داشته باشند.

علوی در این کنفرانس افزود: عمان در این مسیر به دانالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا و تلاش‌های او برای رسیدن به توافق قرن تکیه دارد.

دانالد ترمپ، رئیس‌جمهور امریکا  صبح روز شنبه از سفر مخفیانۀ نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به عمان استقبال کرده است و جیسون گرینبلات، فرستادۀ ویژۀ ایالات متحده در طرح صلح خاورمیانه در پیوند به این سفر گفته است: ما از گرم شدن روابط میان دوستان مان در منطقه و گسترش همکاری‌های آن ها استقبال می‌کنیم. این گامی سازنده برای پیشبرد تلاش‌های ما در زمینۀ صلح است و برای ایجاد فضای مبتنی بر ثبات، امنیت و رفاه بین صهیونیست ها، فلسطینی‌ها و همسایه‌گان آن ها ضروری است. منتظریم بیشتر شاهد دیدارهایی مانند این باشیم.

در همین حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که از آغاز دوران رياست جمهوری دانالد ترمپ لابی صهيونيستی در قصر سفيد و دولت امريكا بيش از پيش در جهت منافع غير مشروع رژيم صهيونيستی و فشار بر کشورهای اسلامی برای عادی سازی مناسبات ديپلوماتيک با غاصبان قبلۀ اول مسلمین فعال شده‌اند.

طرح صلح خاورمیانه که یکی از ارکان آن به رسمیت شناختن رژیم صهیونیستی به عنوان کشور مستقل است، تلاش واشنگتن و رژیم صهیونیستی در جهت عادی سازی روابط کشورهای عرب مخالف این رژیم، تلاش و تقلای وسیعی روی ایجاد ائتلافی مرکب از کشورهای عربی و رژیم صهیونیستی علیه اقدامات و سیاست های ایران، که از سوی این کشورها خصمانه خوانده می شود، احتمال می رود که در این موارد میان هیأت رژیم صهیونیستی و سلطان قابوس بحث و تبادل نظر صورت گرفته باشد.

عمان و دیگر کشورهای عربی حوزۀ خلیج فارس، هیچ گونه روابط دیپلوماتیک با رژیم اشغالگر صهیونیستی ندارند؛ اما دیدارهای پنهانی و همکاری های اطلاعاتی پیرامون بسی از مسایل خاورمیانه میان رژیم صهیونیستی و سعودی و امارات قبلاً صورت گرفته است. این اولین سفر یک نخست وزیر رژیم صهیونیستی به عمان از سال ۱۹۹۶ است.

این دیدار در حالی صورت گرفته است که همین هفته محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین هم به عمان سفر کرده بود و یکی از مقامات ایرانی نیز نزدیک به دو هفته پیش با سفر به عمان با یوسف بن علوی، وزیر مشاور در امور خارجی عمان دیدار کرد.

عمان و رژیم صهیونیستی در جنوری سال 1996 توافق نامه یی را به منظور عادی‌سازی روابط و باز کردن دفاتر نماینده‌گی امضا کردند اما با آغاز انتفاضۀ دوم فلسطینی‌ها در اکتوبر سال 2000 میلادی، روند عادی‌سازی روابط متوقف و در نهایت توافق‌نامه به حالت تعلیق در آمد.

عمان در چند دهه اخیر میان ایران و سایر کشورها میانجیگری کرده است که از آن جمله می‌توان به میانجیگری میان ایران و عراق در زمان جنگ هشت ساله، میانجیگری برای از سرگیری روابط ایران با عربستان سعودی و بریتانیا، وساطت عمان در ماجرای رهایی ملوانان بریتانیایی از ایران در سال ۲۰۰۷، آزادی سه جوان امریکایی متهم به جاسوسی از زندان اوین در سال‌های ۱۳۸۹ و۱۳۹۰و در نهایت میانجیگری مخفیانه در پرونده هسته‌یی ایران اشاره کرد.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th November, 2018