تفصیل | شهادت 

20th November, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

تحریم های سنگین ایالات متحده بر ایران و واکنش مقامات ایرانی

محمدفایق هشام

2018-11-05

دانالد ترمپ هنگام کارزارهای انتخاباتی اش بارها از توافق اتمی میان ایران و شش قدرت جهان، به زشتی یاد کرده بود و حتی در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، از پاره کردن این توافق سخن می گفت. آقای ترمپ پس از پیروزی بر نامزد دمکراتان در این کشور، با این که بحران های عدیده یی او را احاطه کرده بود، علیه این مسألۀ مطروحه چندان کاری نکرد. مسألۀ دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری این کشور، بحران پناهجویان کشورهایی که منبع تروریسم خوانده می شدند، مشکلات داخلی در این کشور، او را از پرداختن به این مسأله بازداشته بود. اما آقای ترمپ بارها از پاره کردن آن خبر داد. در این میان علی خامنه یی رهبر مذهبی ایران هم گفته بود که اگر ترمپ این عمل را انجام دهد، جانب ایران آن را آتش خواهد زد. اما مقامات سیاسی ایران می گفتند که آنان به حفظ این توافق متعهدند. در برابر اتحادیه اروپا هم بر حفظ این توافق که در ایران برجام خوانده می شود، اصرار می ورزیدند. بالاخره ترمپ از این توافقنامه به تاریخ 18 ثور سال روان خارج گردید و وعید بازگشت تحریم های برداشته شده هنگام تصدی اوباما بر ریاست جمهوری این کشور، داد. این عمل ترمپ حساسیت هایی را در میان مقامات پیشین ریاست جمهوری این کشور برانگیخت و اوباما از آن انتقاد کرد و جان کری، وزیر خارجۀ دورۀ اوباما آن را موجب تنش بیشتر در خاورمیانه خواند.

ترمپ برخی از تحریم ها را علیه مقامات ایرانی وضع نمود و در این میان با مقاومت اتحادیۀ اروپا مواجه شد. همچنان امریکا در این اواخر چند مقام سپاه پاسداران ایران را به دلیل همکاری با گروه طالبان در افغانستان مورد تحریم قرار داد. امریکا نقش ایران در بحران های خاورمیانه را بارها بی ثبات کننده خوانده و پیشرفت تسلیحاتی ایران را از دیگر عوامل خارج شدن این کشور از توافق نامه هسته یی خوانده است.

نقش ایران در سوریه و شرکت کردن افسران سپاه پاسداران در این کشور و فرستادن لشکر فاطمیون را در سوریه، حمایت تسلیحاتی و مالی از جنبش انصارالله یمن معروف به حوثی ها، نقش ایران در جنگ افغانستان و به عنوان یکی از حامیان طالبان در جنگ افغانستان و نیز نقش ایران در حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های ضد صهیونیستی - فلسطینی، موجبات رنجش امریکا را برانگیخته است.

تحریم هایی که علیه ایران وضع می شود، تنها هند و کوریای جنوبی توانسته اند با متقاعد ساختن مقامات ایالات متحده، به واردات نفت به کشور شان ادامه بدهند؛ اما مشروط به این که این کشورها واردات نفت از ایران را به گونۀ تدریجی کاهش بدهند.

ترمپ چند روز قبل در گفتگو با خبرنگاران در ویرجینیا گفت که تحریم‌های امریکا ضربه بسیار بزرگی به ایران خواهد زد و ایران از زمانی که امریکا از توافقنامه هسته یی خارج شد دیگر آن کشور سابق نیست. همچنان ترمپ جمعه شب در کمپاین انتخاباتی حزب جمهوری‌خواه، در ایالت ایندیانا، ضمن انتقاد از باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین امریکا، توافق هسته‌یی موسوم به برجام را که در دوران او حاصل شد بسیار بد و مسخره توصیف کرد. او تاکید کرد که شدیدترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال خواهد کرد: مقامات ایران بالاخره هوش به خرج خواهند داد و برای معامله یی که به آن ها اجازه خواهد داد بار دیگر شکوفا شوند به میز مذاکره باز می گردند. ما خواهان شکوفایی آن ها هستیم. ترمپ در این سخنرانی خود افزود: من ایالات متحده را از توافق هسته‌یی یک‌جانبۀ وحشتناک با ایران خارج کردم. همین امروز اعلام کردیم که ما همه تحریم‌هایی را که بعد از آن توافق مسخره لغو شده بود، مجدداً اعمال می کنیم، تحریم‌هایی که اصلا نباید لغو می شد. ترمپ افزود:سنگین ترین تحریم‌هایی را که تاکنون هرگز وجود نداشته علیه رژیم خشن ایران وضع کرده ایم.

به روز شنبه 3 نومبر مقامات وزارت دفاع ایران از ساخت جنگنده های نظامی پیشرفتۀ این کشور به عنوان واکنش در برابر تحریم هایی که یک روز بعد از این تاریخ اعلام شد، رونمایی کردند. در همین حال به روز 3 نومبر علی خامنه‌یی رهبر مذهبی ایران در یک سخنرانی در آستانۀ بازگشت تحریم های نفتی امریکا علیه این کشور، از ایالات متحده و دانالد ترمپ انتقاد کرده  گفت که امریکا رو به افول و ایران در مسیر استقلال سیاسی و استقلال صنعتی است. خامنه یی افزود: هدف امریکا از تحریم، فلج کردن و عقب نگه داشتن اقتصاد کشور (ایران) بود. نتیجه این شده که حرکت به سمت خودکفایی در کشور گسترش پیدا کند. ملت ایران در طول سال‌های متمادی عادت کرده بود که همه‌چیز را وارد کند، اما حالا عادت کرده که برود سراغ تولید کردن همه‌چیز. ما امروز شاهد یک حرکت جدی به سمت استقلال سیاسی و استقلال صنعتی در کشور هستیم. خامنه یی با بی نقش خواندن امریکا در داخل ایران افزود: امروز تنها کشوری که امریکا کوچکترین نقشی در تصمیم های آن ندارد، جمهوری اسلامی ایران است و این، به معنای شکست امریکا است. در کنار اظهارات آقای خامنه یی، وزارت امور خارجه ایران نیز به فاصله یک روز تا اجرایی شدن تحریم های نفتی امریکا، بیانیه یی صادر کرده و دولت امریکا را رژیم ترمپ خطاب کرده گفته است.

 اظهارات آقای خامنه یی یک روز قبل از 13 عقرب که روز اشغال سفارت امریکا در ایران است، ابراز می شود. همچنان برگشت تحریم های امریکا علیه ایران همزمان با بازگشت اشغال سفارت این کشور از سوی ایران است.

برخی از چهره های سیاسی ایران از ضرورت این تماس دفاع کرده اند و برخی دیگر با توجه به عدم پایبندی امریکا به توافق هسته یی، مذاکره با دولت ترمپ را مضر خوانده اند.آقای  خامنه یی بارها در سخنرانی های شش ماه اخیر خود مذاکره با امریکا را رد و حتی از پذیرش توافق هسته یی هم ابراز ناخرسندی کرده است.

زمستان سال گذشته از زمانی که دانالد ترمپ درباره باقی ماندن در توافق هسته یی ایران با شش کشور قدرت مند جهان ابراز تردید جدی کرده بود، نرخ دالر امریکا در برابر ریال ایرانی افزایش یافته و با خروج ایالات متحده از این توافق، شماری از شرکت های حاضر در ایران، به کار خود در این کشور خاتمه دادند. از جمله توتال فرانسه که بزرگترین قرارداد اقتصادی ایران پس از برجام را امضا کرده بود، از پروژه توسعه میدان انرژی پارس جنوبی کنار کشید.

در برابر آن، اتحادیه اروپا گفته است که با هدف تشویق ایران به باقی ماندن در توافق هسته یی، در صدد است یک کانال مالی مشخص را با هدف تضمین تجارت مشروع با ایران افتتاح کند. قرار است این کانال مالی پول حاصل از صادرات نفت ایران به مقاصد اروپایی را ممکن کند و در برابر خریدهای ایران از کشورهای اروپایی از محل آن تامین شود. دیپلومات های اروپایی گفته اند که تعیین مقر اداری این دفتر یکی از چالش های پیش رو است و هیچ کدام از کشورهای اروپایی تمایلی به میزبانی آن هنوز نشان نداده اند. امریکا از طرح ایجاد این کانال مالی انتقاد کرده و آن را به شدت غیرسازنده خوانده است.

این تحریم ها، موجب تضعیف قدرت ایران نخواهد شد؛ زیرا این تحریم ها تاثیر بزرگی را که بر مردم ایران دارد، بر نظام این کشور چندان تاثیر این چنینی نخواهد داشت. اما شاید ایران در برخی از سیاست های خارجی اش در خاورمیانه تجدید نظر کند، اما ایران به هیچ وجه از نفوذی که در خاورمیانه پیدا کرده و این نفوذ برای این کشور حیاتی است و کمربند جنگی را که قرار بود در مرزهای این کشور افراز می شد، این کمربند را ایران از مرزهایش صدها و هزاران کیلومتر عقب زده است. سؤال مهم این است که به فرض اگر ایران از مثلاً از سوریه نیروهایش را بیرون کند، جای این نیروها را کی پرخواهد کرد و آیا روس ها و رژیم اسد مارکسیست به این مسأله تن خواهند داد؟ همچنان حرف های آقای خامنه یی، واقعبینانه نیست و این حرف ها بیشتر ایده آل است. زیرا هیچ کشوری نمی تواند به تنهایی خود، مایحتاج خود را خود تامین کند و بی نیاز از بازارهای بیرون باشد. وابسته گی متقابل، این است که بزرگترین و قدرت مند ترین کشورها به کوچکترین کشورها نیازمند می باشند و در نظام حاکم بین الملل، هیچ کشوری نمی تواند با تأمین نیازهای خود از درون کشور، بی نیاز از بازارهای خارج از مرزهای خویش باشد.د لیکوال لیکني
پخواني لیکني

واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th November, 2018