تفصیل | شهادت 

22nd April, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

افغانستان: تنش میان آمریکا و روسیه

2017-04-15

 نیوزویک در گزارشی نوشت: تنش بین آمریکا و روسیه در خاورمیانه این بار نه بخاطر سوریه یا سلاح های شیمیایی، بلکه در مورد قرداد صلح احتمالی که می‌تواند پایانی بر جنگ 16 ساله افغانستان باشد،‌ تشدید شده است.

هفته نامه آمریکایی نیوزویک نوشت:‌ کرملین در حال برنامه ریزی برای برگزاری نشستی در مسکو با هدف کمک برای حل مشکل میان دولت افغانستان و طالبان است. واشنگتن با رد حضور در این نشست، روسیه را متهم به مسلح کردن طالبان و تضعیف تلاشهای ناتو برای صلح و امنیت در منطقه می‌داند.

رابطه روسیه با طالبان به نگرانی عمده واشنگتن تبدیل شده است

 این کنفرانس سومین جلسه‌ای بود که در مسکو برگذار شد در جلسه اول مسکو تنها از چین و پاکستان برای حضور دعوت کرده که این اقدام باعث عصبانیت کابل و واشنگتن شد، در جلسه دوم افغانستان دعوت شد،‌اما باز هم آمریکا کنار گذاشته شد.

در حالی که روسیه موضوع اعطای سلاح به طالبان را انکار می‌کند،‌ اعتراف کرده که با این گروه در راستای تلاش برای انعقاد قرارداد صلح در ارتباط است. همچنین روسیه درخواست کرده که تحریم ها علیه رهبران طالبان برداشته شود.

در ادامه این گزارش آمده است:‌بعنوان یک کاندیدای ریاست جمهوری، ترامپ قول داد که روابطش را با پوتین بهبود ببخشد، اما کاخ سفید با اعلام حفظ تحریم‌ها علیه روسیه که زمان الحاق کریمه به خاک مسکو وضع شده بود و همچنین بمباران سوریه به بهانه استفاده از سلاح‌های شیمیایی، مسکو را عصبانی کرده است.

این بمباران اولین اقدام نظامی علیه بشار اسد متحد نزدیک روسیه به حساب می‌آید. روسیه این حملات را اقدام تهاجمی عنوان کرد.

این اقدامات باعث شد که کرملین،‌ که زمانی به رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا جایزه ویژه دوستی را اعطا کرده بود،‌ دیدار وی با پوتین را لغو کند. انتظار می‌رود مقامات دو کشور که در مورد چگونگی اتمام جنگ 6 ساله سوریه با یکدیگر رایزنی کنند.

افغانستان به لحاظ استراتژیک بخصوص در ارتباط با موضوعات اقتصادی و نگرانی‌های امنیت ملی به دلیل قرار گرفتن در نزدیکی سه کشور پاکستان، هند و ایران و بخاطر ادعای این کشور مبنی بر ذخایر معدنی با ارزش بیش از سه تریلیون دلار بسیار مهم است.

مسکو اعلام کرده که دلیل دخالتش در روند صلح افغانستان به جلوگیری از سرایت بی‌ثباتی به آسیای مرکزی است. ضمیر کابلوف،‌ نماینده ویژه پوتین در امور افغانستان در ماه گذشته اعلام کرده هر نوع اتهام از سوی دولت افغانستان و متحدانش مبنی بر فراهم آوردن اسلحه برای طالبان تنها توجیه شکست خودشان در میدان نبرد است.

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا، در لندن در 31 مارس سال جاری گفت که وی از اقدامات روسیه در رابطه با طالبان مطلع است. وی گفت من قصد ندارم بگویم که روسیه به طالبان کمک نظامی می‌کند، اما اقدامات روسیه در افغانستان نگران کننده است.

اما یک مقام دیگر وزارت دفاع کمتر در این زمینه احتیاط در پیش گرفت. «جوزف ووتل» فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در خاورمیانه در این رابطه به اعضای کنگره گفت: روسیه برخی حمایت‌ها مانند اسلحه و سایر موارد را برای طالبان فراهم می‌کند.

وی افزود: بنظر من روسیه بدنبال نقش موثرتری در افغانستان است.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

22nd April, 2018