تفصیل | شهادت 

23rd June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

سفر آقای ترمپ

2017-05-19

قرار است دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحد، روز جمعه سفر نه روزۀ خود را از به عربستان سعودی، اسرائیل، واتیکان و اروپا آغاز کند.

قصر سفید گفته است که سفر آقای ترمپ به سه کشور عربستان سعودی، اسرائیل و واتیکان نشانۀ از توجه رئیس جمهور ایالات متحده، به ادیان ابراهیمی است.

مشاور امنیت ملی رئیس جمهور امریکا مک ماستر گفته است که آقای ترمپ از شرکای مسلمان و عرب خود تقاضا خواهد کرد که برای مبارزه با داعش، القاعده، ایران، رژیم اسد و یا هر کسی که "هرج و مرج و خشونت را ادامه داده و باعث درد و رنج بسیار در سراسر جهان اسلام و فراتر از آن شده اند" گام های برجسته و جدیدی را بردارند.

قرار است رهبران ده ها کشور مسلمان در اجلاسی که قرار است آقای ترمپ در ریاض، پایتخت عربستان سعودی، سخنرانی کند، اشتراک کنند.

عربستان سعودی اولین کشوری است که آقای ترمپ بعد از آغاز ریاست جمهوری از آن کشور دیدار می کند.

شماری از تحلیلگران سیاسی به این باوراند که سفر آقای ترمپ به سه کشور با اعتقادات تا اندازۀ متفاوت، پیام قوی را در راستای مبارزه بر ضد افراطگرایی و فعالیت های دهشت افگنان دارد.

 گسترش روابط میان واشنگتن و ریاض، در واقع می تواند به معنی دوری جستن از تهران تعبیر گردد، کشوریکه درگیر گسترش و تشدید تنش فرقه یی با عربستان سعودی است و ایالات متحده واضح کرده است که ادارۀ ترمپ در کنار کدام جناح قرار دارد.

آقای ترمپ در جریان سفرش به عربستان سعودی در مراسم افتتاح یک مرکز جدید شرکت خواهد کرد که هدف آن مبارزه با افراط گرایی و ترویج میانه روی و اعتدال است.

مشاور امنیت ملی امریکا گفت "دوستان مسلمان ما از جمله عربستان سعودی با گشایش و هدایت این مرکز، موضع قاطعانه ای بر ضد افراط گرایی و افرادی اتخاذ می کنند که تعبیر انحرافی از مذهب برای رسیدن به مقاصدشان دارند."

با اینحال شماری از تحلیلگران به این باور اند که ادارۀ آقای ترمپ در راستای مبارزه بر ضد دهشت افگنی بیشتر به قوۀ قهریه توسل خواهد جست و مبارزه بر ضد افکار رادیکال که موجب خشونت های مذهبی می گردد، در اولویت ادارۀ واشنگتن قرار نخواهد داشت.

پس از سفر به ریاض، آقای ترمپ به اسرائیل سفر خواهد کرد تا با بنیامین نتنیاهو، صدراعظم آن کشور، ملاقات کند. قبل از برگشت به امریکا، قرار است آقای ترمپ با محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، نیز ملاقات خواهد کرد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

23rd June, 2018