تفصیل | شهادت 

19th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

عفو بین المللی : جنگ "فاجعۀ غیرنظامیان" وشهر موصل

2017-07-13

 

سازمان عفو بین المللی گفته است که تنها در عملیات ائتلاف به رهبری امریکا برای تصرف موصل بیش از ۵۸۰۰ غیرنظامی کشته شده است.

ائتلاف به رهبری ایالات متحده روز چهار شنبه گزارش سازمان عفو بین المللی را "غیر مسوولانه" عنوان کرد.

سازمان عفو بین المللی در آخرین گزارش خود ائتلاف به رهبری ایالات متحده در جنگ بر ضد تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش را به نقض قوانین بین المللی متهم کرده است.

در گزارش عفو بین المللی که روز سه شنبه نشر شد، آمده است که ائتلاف به رهبری ایالات متحده و قوای عراقی در نه ماه گذشته حین عملیات تهاجمی بر ضد تندروان داعش در شهر موصل ، غیر نظامیان عراقی را "به صورت بی وقفه و غیر قانونی مورد حملات" قرار داده اند.

در عین حال، بر اساس گزارش سازمان عفو بین المللی، داعش  از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده کردند.

عفو بین المللی گفته است احتمالاً ۵۸۰۵ غیر نظامی در نتیجۀ حملات قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده در غرب موصل، کشته شده اند. عفو بین المللی این گزارش را به استناد معلومات ارایه شده از سوی نهاد موسوم به Airwars ، تهیه کرده است. نهاد Airwars از غیر نظامیانی که در جریان جنگ بر ضد داعش در عراق و سوریه کشته می شوند، نظارت می کند.

عفو بین المللی گفته است که جنگ "فاجعۀ غیرنظامیان" را به وجود آورده است.

 داعش در تابستان ۲۰۱۴ شهر موصل را  تصرف  و در عین حال، بخش اعظم مناطق شمالی و غربی عراق را به کنترول خود آوردند , خلافت  خود را در شهر موصل اعلام کردند .

قوای عراقی که از حمایت ائتلاف به رهبری ایالات متحده بر خوردار است، به تدریج،  داعش را از مناطق که تصرف کرده بودند، بیرون راندند، اما در برابر پس گیری مناطق، هزینۀ هنگفت، پرداختند.

در جریان عملیات های تهاجمی به منظور پس گیری مناطق از تصرف داعش، صد ها هزار غیر نظامی از خانه های شان بی جا شدند؛ هزاران غیر نظامی کشته شدند و زیر بنا های آن کشور، از بین رفت.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

19th June, 2018