تفصیل | شهادت 

15th July, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

هرات : اعمار نخستین آزمایشگاه تعیین کیفیت زعفران

2017-08-11

زعفران افغانستان در بازارهای جهانی، از نام و نشان خوبی برخوردار است اما نبود آزمایشگاه برای تعیین کیفیت زعفران، از جمله جدی‌ترین چالش‌های کشت کنندگان این گیاه در هرات خوانده می‌شود.

اما حالا وزرات زراعت و مالداری کشور، در راستای بر طرف کردن این مشکل گام برداشته و به همین منظور، نخستین آزمایشگاه زعفران را در این ولایت ساخته‌ است.

جواد قدیر، معین وزارت زراعت و مالداری افغانستان که برای افتتاح این مرکز در ولایت هرات آمده به خبرگزاری افق گفت: «امروز نخستین آزمایشگاه تعین کیفیت زعفران در کشور، به ارزش ۱۱ میلیون افغانی افتتاح شد و ما امیدوار هستیم که با افتتاح این آزمایشگاه، به سطح کیفی تولیدات زعفران افزوده شود».

با این وجود، عبدالصبور رحمانی، رییس اداره زراعت و مالداری هرات ابراز امیدواری می‌نماید که با بهره‌ گیری از امکانات این آزمایشگاه، میزان کیفیت زعفران هرات مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که هم اکنون نگرانی‌های در پیوند به وجود زعفران‌های بی‌ کیفیت در بازارهای هرات وجود دارد و مسئولان اداره زراعت و مالداری هرات معتقدند که با استفاده از امکانات این آزمایشگاه، سطح کیفی زعفران این ولایت مشخص شود.

بر بنیاد گفته‌های مسئولان در اداره زراعت و مالداری هرات، هم اکنون ۲۵۰۰ هکتار زمین در هرات زعفران کشت می‌شود و بیشترین زمین‌های کشت زعفران در ولسوالی‌های غوریان، زنده جان و پشتون زرغون این ولایت موقعیت دارد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th July, 2018