تفصیل | شهادت 

15th July, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

محمد اشرف غنی در مراسم گرامی‌داشت از روز بین‌المللی جوانان :

2017-08-12

رئیس جمهور افغانستان به بزرگ‌ترین قشر افغانستان یا جوانان پیام می‌دهد و می‌گوید، آنان می‌توانند گروه‌های جنگجو را به انزوا بکشانند و این قشر بزرگ نباید مورد استفاده ابزاری اشخاص و گروه‌ها قرار گیرد.

محمد اشرف غنی روز شنبه در مراسم گرامی‌داشت از روز بین‌المللی جوانان مدعی شد که او در حکومت سهم چشمگیری به جوانان داده‌است.

آقای غنی در بخشی از صحبت‌هایش گفت،:"اکثریت باشنده‌های این خاک از سه قشر تشکیل شده؛ جوانان، زنان و افراد بی‌بضاعت یا فقرا، تا این سه قشر به رفاه نرسند در افغانستان ثبات نمی‌آید و خود را فریب ندهید، ما و شما باید در این راستا همکار باشیم.",از جوانان این کشور خواست، نمایندگان‌شان را نوبت‌وار برای اشتراک در نشست‌های کابینه و شوراهای عالی دولت معرفی کنند.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت: "من می خواهم شما از راه یک مکانیزم واضح؛ پارلمان جوانان یا اتحادیه‌های جوانان، نماینده‌های‌تان را برای هر چند ماه برای اشتراک در نشست‌های کابینه و شوراهای عالی تعیین کنید تا از خودتان نمایندگی کنید."

او افزود که کابینه افغانستان نیز پس از این هر چهار ماه یک جلسه مشخص برای بررسی مشکلات جوانان و زنان خواهد داشت.

رئیس جمهوری همچنین به وزارت‌ها و ادارات مستقل دولتی دستور داد نشستی را با جوانان برگزار کنند و نقش ادارات‌شان را برای رسیدگی به مسایل اساسی زندگی جوانان مشخص سازند.

آقای غنی وعده سپرد که در طرح بودجه آینده مواردی را در نظر گیرد که تاثیرات مستقیم بر بهبود زندگی جوانان داشته باشد. گفت که اداره در این کشور هر روز جوان‌تر می‌شود و او بیشترین سرمایه سیاسی خود را برای این کار مصرف کرده است.

آقای غنی به مقامات عالی رتبه‌ای که در دولتش به نمایندگی از جوانان استخدام کرده اشاره کرد و گفت آنها را به اساس معلومات، دانش و تدبیری که داشتند، استخدام کرده است.

اما او اعتراف کرد که شماری از انتصاب‌هایی که او از بین جوانان داشته به فساد اداری منجر شده و از جوانان خواست آنها "حلقه‌ای نجیبه" باشند و پاسخگویی میان‌شان به فرهنگ تبدیل شود.

وی در نشست امروزی همچنین تاکید کرد که "افغان‌ها فاسد نیستند" و تنها تعداد محدودی تلاش دارند از طریق فساد، بربادی را به این کشور بیاورند و این کشور را بدنام سازند.

آقای غنی به مشکل بیکاری در بین جوانان اشاره کرده و یک بار دیگر اعلام کرد که به زودی پنج هزار پست دولتی در بخش خدمات ملکی و هشت هزار پست معلمی در این کشور اعلام خواهد شد.

او از مشکلات در نظام  تحصیلی این کشور نیز انتقاد کرد و وعده اصلاحات بنیادی در این بخش به خصوص در عرصه نصاب درسی را داد.

رئیس‌جمهوری همچنین برای فراهم سازی زمینه کار برای جوانانی که تحصیل نکردند، به تلاش برای رشد اقتصاد مشروع تعهد سپرد و گفت دولت از سرمایه‌گذاران و تاجران جوان نیز حمایت خواهد کرد.

آقای غنی از جوانانی که در صفوف نیروهای امنیتی هر روزه قربانی می‌دهند قدردانی کرد و از جوانان این کشور خواست برای حفظ وحدت و همبستگی ملی در این کشور بکوشند و از این طریق مخالفان دولت را به انزوا بکشند.

رئیس جمهور تأکید کرد که برای رهایی از بحران‌های موجود، باید جوانان متحد شوند و فقط جوانان می‌توانند جنگجویان مخالف را به انزوا بکشند و یا قانع بسازند.

آقای غنی، هم‌چنان افزود که یک عدۀ محدود فاسد اند و می‌خواهند از این طریق "بربادی" بیاورند.

او از جوانان خواست تا دیدگاه ۵۰ ساله داشته باشند و تأکید کرد که جوانان رسالت حل بحران‌های افغانستان، پایان دادن به فساد و تمثیل وحدت ملی را دارند.

در بخش کاریابی برای جوانان، به گفته رئیس جمهور غنی، روی پروژه‌های بزرک کاریابی، کار صورت گرفته؛ اما در چنده هفته آینده، بسته‌های عاجل کاریابی را اعلام خواهند کرد.

هم‌چنان آقای غنی از اعلام شدن نزدیک به ۱۴۰۰۰ بست در ادارات مختلف خبر داد.

بربنیاد گفتۀ رئیس جمهور، در هفتۀ جاری ۸۰۰ بست تدارکات، در دوهفته پیشرو ۵۰۰۰ بست خدمات ملکی و در دو ماه آینده ۸۰۰۰ بست محلی به اعلام گذاشته خواهد شد.

اما او، تأکید کرد تا زمانی که اقتصاد مشروع رشد نکند، مشکل کاریابی حل نخواهد شد.

رئیس جمهور افغانستان در این سخنرانی پذیرفت که برخی انتصاب‌های که از سوی وی صورت گرفته، منجر به فساد اداری در این‌کشور شده‌است.

وی به دلیل این‌که این موارد در محکمه تحت دوران است، از کسی نام نگرفت.

بر اساس اظهارات مقام‌های سازمان ملل متحد در کابل، افغانستان دومین کشوری است که بیشترین نفوس آن را جوانان تشکیل می‌دهد.

دولت افغانستان همه ساله دوازدهم اگست را به عنوان روز جوانان تجلیل می‌کند.

این روز در ۱۷ دسمبر ۱۹۹۹، از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد، به عنوان روز بین‌المللی جوانان اعلام شد.

در روز جهانی جوانان در کابل، تدامیچی یاماموتو فرستادۀ خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان نیز سخنرانی کرده گفت، جوانان تصمیم گیرندگان اصلی در هر کشور اند. بیش از دو سوم جمعیت افغان‌ها، جوانان زیر سن ۳۵ سال اند که به آیندۀ شان تمرکز دارند.

به گفته وی، شمار کسانی که در انتخابات گذشته به سن قانونی نرسیده بودند، در انتخابات آینده فرصت رأی دهی خواهند داشت.

آقای یاماموتو، افزود "با جوانانی دیدار داشتم، صدای شان را بر علیه خشونت، جنگ و تقسیمات میان قوم و مذهب بلند کرده اند. آنها فراتر از مشکلات گذشتۀ افغانستان فکر می‌کنند و به آیندۀ کشورشان تمرکز دارند".

نماینده خاص سرمنشی ملل متحده برای افغانستان، از حکومت خواست تا کودکان و جوانانی که به سبب منازعات مسلحانه، بیجا شده اند و به سختی در کمپ‌ها زندگی می‌کنند، شامل پروسۀ تعلیم و تربیه شوند.

از سوی دیگر کمال سادات معین امور جوانان وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان در جریان این محفل گفت، ایجاد پارلمان جوانان، فدراسیون‌های جوانان رضا کار، شورای متخصصین جوان، شبکه ملی جوانان و خلاقیت جوانان از مواردِ اند که پیشرفت جوانان در افغانستان را نشان می‌دهد.

مولوی عبدالخبیر اوچقون معاون شورای عالی صلح افغانستان نیز در سخنرانی در این محفل به نقش جوانان در ترویج و تأمین صلح تأکید کرد.

از سوی دیگر، شماری از جوانان در این مراسم، از حکومت خواستند تا به جوانان در حکومت، پروسه صلح و دیگر بخش‌ها، سهم چشم‌گیر داده زمینه را برای فعالیت آنان بیشتر سازد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th July, 2018