تفصیل | شهادت 

15th July, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

ساخت بند شاه توت در منطقه للندر ولسوالی چهار آسیاب :

2017-08-12

 

وزارت انرژی و آب افغانستان می‌گوید ساخت بند شاه توت بر فراز دریای کابل می‌تواند نیازمندی‌های بسیاری باشندگان کابل را به آب آشامیدنی مرفوع سازد.

عبدالبصیر عظیمی سخنگوی این وزارت  گفت که کار دیزاین این بند به پایان رسیده و هند و بانک جهانی آماده سرمایه گذاری در این بخش هستند.

به گفته وی حکومت افغانستان انتظار دارد که هر چه زودتر کار ساخت آن آغاز گردد.

وی افزود:

"ما امیدوار هستیم که کشور هندوستان هر چه زودتر در قالب یک تفاهم‌نامه رسمی انشان الله کار عملی این پروژه را روی دست گیرد، مدت کار پروژه پنج سال می‌تواند باشد، از کشور هند تشکر می‌کنیم که پیوسته در پروژه‌های بزرگ ما سهم گرفته است، یعنی چند ماه آینده که نتیجه مذاکرات ما به شکل رسمی‌اش با کشور هند مشخص شد، باز کار ساختمان پروژه آغاز می‌گردد، کار دیزاین و دیگر کار هایش قبلاً تکمیل شده‌است."

بند شاه توت در منطقه للندر ولسوالی چهار آسیاب بر فراز یک شاخه دریای کابل ساخته می‌شود.

به گفته وزارت انرژی و آب، کار ساخت این بند ۵ سال زمان خواهد گرفت، هزینه آن ۲۳۵ میلیون دالر تخمین شده‌است.

سخنگوی این وزارت می‌گوید که این بند ظرفیت ذخیره ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب را خواهد داشت و ممکن ۲ تا ۵ میگاوات برق نیز از آن بدست آید.

به گفته وزارت انرژی و آب با ساخت بند شاه توت، خطوط انتقال آب به بخش‌های مختلف شهر کابل می‌تواند نیازمندهای نزدیک به دو میلیون باشنده را مرفوع سازد.

کار دیزاین این بند شش سال پیش به یک شرکت ایرانی سپرده شده بود.

در کنار این باشندگان کابل تا ماه سنبله سال روان از آب، بند برق شکر دره در شمال کابل که بند برق شاه و عروس نیز به آن می‌گویند بهره مند خواهند شد.

این بند که بیش از ۷۰ متر ارتفاع دارد به گفته وزارت انرژی و آب ۱.۲ میگاوات برق تولید خواهد کرد. همچنان نزدیک به پنج هزار هکتار زمین را آبیاری و سالانه به شهر کابل پنج میلیون متر مکعب آب آشامیدنی فراهم خواهد کرد.

از سوی دیگر، بند برق نغلو که بازسازی شده و ظرفیت تولید ۵ میگاوات برق را دارد.

با این همه، شماری از کارشناسان اقتصادی می‌گویند، ایجاد بند شاه توت می‌تواند وابستگی باشنده‌های شهر کابل به آب‌های زیر زمینی را کاهش دهد.

وزارت انرژی و آب می‌گوید، پروژه بند شاه توت از بزرگ‌ترین پروژه‌های آبی در کابل است و با احداث این بند، چهار هزار هکتار زمین زراعتی نیز مورد آبیاری قرار خواهد گرفت.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th July, 2018