تفصیل | شهادت 

20th July, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

عكس العمل شديد ونيزويلا در مقابل تحليلات آقاي ترامپ

2017-08-13

امریکا و وینزویلا از سال ۲۰۱۰ به این سو به یک دیگر سفیر نفرستاده اند.

ترمپ در صحبت با خبرنگاران روز جمعه در نیوجرسی از احتمال اقدام نظامی به هدف حل بحران سیاسی در وینزویلا سخن گفت و افزود:

"وضعیت در وینزویلا نا به سامان است. این نا به سامانی بسیار خطرناک و یک وضعیت بسیار غم انگیز است. ما گزینه‌های زیادی در مورد وینزویلا داریم. در واقع گزینۀ نظامی را رد نمی‎کنم."

در پی این اظهارات، ارنیستو ولیگاس وزیر اطلاعات وینزویلا در گفت و گو با تلویزیون دولتی این کشور روز جمعه این گونه واکنش نشان داد:

" اصرار می‎ورزم که این جدی‌ترین تهدید است که در برابر حاکمیت و استقلال وینزویلا صورت می‎گیرد. پاسخ فوری، تصحیح و واکنش از جانب وزارت خارجۀ ایالات متحده امریکا در مورد این که هنوز هدایتی از سوی رئیس جمهور ترمپ در مورد وضعیت دریافت نکرده نیز بیانگر چند پارچگی در داخل حکومت است."

در بیانیۀ روز شنبه حکومت وینزویلا آمده‎است که یورژی آریازا وزیر خارجۀ این کشور نیز در جریان نشستِ با دیپلوماتان خارجی در پایتخت کاراکاس این اظهارات ترمپ را فاحش‌ترین عمل دشمنی با وینزویلا در جریان یک قرن خوانده‎است که به باور او ثبات امریکای لاتین را تهدید می‎کند.

وزیر خارجۀ وینزویلا اتهام وارد کرده که این سخنان ترمپ قانون بین الملل و منشور سازمان ملل متحد را نقض کرده‎است.

در پی انتخابات جنجالی ماه جولای که سبب افزایش قدرت نیکولاس مادورو رئیس جمهور این کشور شد، نا آرامی‌ها در وینزولا اوج گرفته‎است.

گزارش‌ها از کشته شدن بیش از ۱۲۰ تن و دستگیری هزاران معترض خشمگین حکایت می‎کنند.

ترمپ در پاسخ گفته‎است ایالات متحده در سراسر جهان نیرو دارد، در جاهایی که بسیار دورند. او افزوده که وینزویلا زیاد دور نیست و مردمش رنج می‎کشند و می‎میرند.

ادارۀ ایالات متحده قبلاً هم مادورو را "دیکتاتور" خوانده و بر او و متحدانش تحریم وضع کرده‎است، اما در گذشته هیچگاهی در مورد گزینۀ نظامی علیه این کشور صحبت نکرده بود.

قصر سفید ناوقت روز جمعه گفت، ایالات متحده امریکا در برابر سرکوب دوامدار رژیم مادورو در کنار مردم وینزویلا است.

باوجود سخنان هشدار آمیز ترمپ در مورد وینزویلا، وزارت دفاع ایالات متحده با نشر بیانیۀ گفته که اتهامات رهبران سیاسی وینزویلا در مورد این که ایالات متحده می‎خواهد به این کشور حمله کند، بی‌اساس است.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th July, 2018