تفصیل | شهادت 

25th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

ابراز نگرانی‌های اهالی و لسوالی کوهستان ولایت فاریاب مبنی بر بروز خشک سالی در آن ولسوالی :

2017-08-17

 

به گفته این باشنده‌گان، در کنار نا امنی‌ها و مسدود بودن راه‌های مواصلاتی در ولسوالی کوهستان ولایت فاریاب، آفت خشک سالی مشکل دیگریست که ساکنین این ولسوالی را سخت نگران و پریشان ساخته است.

اما تا حال جهت مرفوع ساختن مشکلات آن‌ها عملاً اقدامی صورت نگرفته‌است.

وی می‌گوید :

"برای فعلاً در کوهستان گندم و کاه پیدا نمی‌شود چون امسال خشک سالی آمد. مردم، شال و شالچه و دارو ندار خود را می‌آورند و به فروش می‌رسانند و ما سخت پریشان هستیم. چند روز قبل ما به پیش والی صاحب رفتیم و مشکلات خود را به آن ها بیان کردیم. والی صاحب هم همه مشکلات ما را به کتابچه خود یاداشت گرفته و به ما گفتند که، به زودترین فرصت کمک‌ها به کوهستان رسانیده خواهد شد. تا حال که یک پاو گندم در اختیار مردم قرار نگرفته‌است."

با این حال شهید الرحمان مدیر اجرائیه ولسوالی کوهستان، با تأیید مشکلات ناشی از خشک سالی در کوهستان، اظهار می‌دارد که اهالی کوهستان از آفت خشک سالی سخت متضرر شده و حالا مردم از ناچاری دارند، مال و مواشی خود را به قیمت ارزان به فروش می‌رسانند.

با این حال شهید الرحمان مدیر اجرائیه ولسوالی کوهستان، با تأیید مشکلات ناشی از خشک سالی در کوهستان، اظهار می‌دارد که اهالی کوهستان از آفت خشک سالی سخت متضرر شده و حالا مردم از ناچاری دارند، مال و مواشی خود را به قیمت ارزان به فروش می‌رسانند.

او می‌افزاید:

"با توجه وضعیت نگران کننده به خصوص مناطق لفرایی، کوه طور و ملغی کوهستان که حدوداً ۴۰ یا ۵۰ قریه خورد و کلان درین مناطق وجود دارد، واقعن ما منحیث مسئولین و کارمندان دولتی در ولسوالی کوهستان، از بروز خشک سالی شدیداً نگران هستیم. من خودم به چشم سر حالت و وضعیت مردم را دیدم و یک بار به گنج بازار منطقه بندرِ کوهستان رفتم و عملاً مشاهده نمودم که مردمان از مناطق یاد شده که این مناطق از جمله ساحات خشک و بدون آب می‌باشد و حتی آب اشامیدنی برای انسان‌ها پیدا نمی‌شود به گونه دسته جمعی مال و مواشی‌های خود را می آوردند و به فروش می‌رساندند. وضعیت آن‌ها بسیار رقت بار بود و واقعن این مردم، قابل کمک و یاری از سوی دولت می‌باشند."

او گفت:

"مواد بسیار ناچیزی که ما در دسترس داریم به آن مواد حتی نمی‌توانیم که ما مشکل فیصدی ناچیز مردم را مرفوع بسازیم. بناً ما مشکل را کلاً به گونه شفاهی تحریری، رسماً به مقام ولایت اطلاع داده‌ایم و به امید این که کمک‌های لازم از جانب مقام ولایت صورت گیرد. "

ولسوالی کوهستان از دو منطقه بزرگ یعنی لولاش و بندر تشکیل گردیده و مرکز آن در منطقه لولاش موقعیت دارد.

کوهستان فاریاب از مرکز شهر میمنه حدود ۱۲۰ کیلومتر فاصله داشته و آفت طبیعی خشک سالی درین ولسوالی، مشکل دیگریست که در کنار نا امنی‌ها چهره گشوده و باشنده‌گان را ازین ناحیه متضرر و سخت نگران ساخته‌است.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

25th June, 2018