تفصیل | شهادت 

19th June, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

سازمان ملل: جنایات در روهینگیا علیه مسلمانان دقیقا نشانه از پاکسازی قومی را ثابت میسازد

2017-09-11

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل، گفته است که عملیات امنیتی علیه مسلمانان روهینگیا در میانمار (برمه) "نمونه کلاسیک پاکسازی قومی" است.

آقای حسین از دولت میانمار خواست هر چه سریع‌تر "عملیات خشونت‌آمیز نظامی جاری" علیه اقلیت مسلمانان روهینگیا را متوقف کند.

درخواست سازمان ملل در حالی مطرح شده است که دولت میانمار آتش‌بس یکجانبه "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" را رد کرده است.

شورشیان مسلمان که تحت عنوان "ارتش آزادی‌بخش روهینگیای آراکان" با دولت میانمار می‌جنگند در  توییتر اعلام کرده بودند که با هدف اجازه دادن به فعالیت‌های انسان‌دوستانه به مردم در مناطق جنگ‌زده از روز یکشنبه (۱۰ سپتامبر) عملیات خود را به مدت یک ماه متوقف می‌کنند.

مسلمانان میانمار می‌گویند دولت به دنبال نسل‌کشی این اقلیت دینی است

شورشیان از نیروهای حکومت مرکزی خواسته‌ بودند که به طور متقابل حملات خود را متوقف کنند، ولی زاو هتای، سخنگوی دولت میانمار، یکشنبه (۱۰ سپتامبر) اعلام کرد: "ما هیچ سیاستی مبنی بر مذاکره با تروریست‌ها نداریم."

پیشتر عبدالحسن محمود علی، وزیر امور خارجه بنگلادش، میانمار را به ارتکاب نسل‌کشی علیه مسلمانان روهینگیا متهم کرد.

سازمان ملل متحد برآورد می‌کند که از زمان آغاز درگیری مسلحانه بین شورشیان مسلمان و نیروهای دولتی حداقل ۲۹۴ هزار نفر از اقلیت روهینگیا گریخته‌ باشند. اکثر این پناهجویان در شرایط نابسامانی از راه دریا وارد بنگلادش شده‌اند.کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت که رهبران میانمار به دروغ روهینگیایی‌ها را "مهاجران غیرقانونی بنگالی" می‌خوانند و شبه نظامیان را "تروریست‌های بنگالی" توصیف می‌کنند.

روز شنبه (۹ سپتامبر) یکی از مقامات میانمار  گفت دولت فقط به بعضی از مسلمانان روهینگیا که از کشور گریخته‌اند، اجازه بازگشت می‌دهد و همه آنان مجاز به بازگشت نیستند.

وین میات آی، یکی از وزرای دولت میانمار، گفت فقط مسلمانانی می‌توانند باز گردند که ثابت کنند تبعه میانمار بوده و در این کشور زندگی کرده‌اند.

به این ترتیب، اکثر مسلمانان روهینگیا نمی‌توانند به کشورشان بازگردند چون آنهااتباع میانمار به حساب نمی‌آیند و بیشتر مردم این کشور عمدتا بودایی، آنها را مهاجران غیرقانونی از بنگلادش می‌دانند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

19th June, 2018