تفصیل | شهادت 

20th August, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

مسئول دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد خطاب به آنگ سان سوچی : میانمار «یک نمونه‌ مکتوب برای پاکسازی قومی» «خشونت‌ها را متوقف کنید.»

2017-10-12

دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد روز چهارشنبه ۱۱ اکتبر اعلام کرد نیروهای امنیتی میانمار نیم میلیون نفر از اقلیت مسلمان روهینگیا را از شمال استان راخین بیرون رانده‌اند. آنها خانه‌ها، مزارع و روستاها را به آتش می‌کشند تا مانع بازگشت آوارگان شوند.

جیوتی سانگرا، مسئول دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد در حوزه آسیا و اقیانوس آرام خطاب به آنگ سان سوچی، رهبر میانمار گفت: «خشونت‌ها را متوقف کنید.»

وی همچنین از اینکه دولت میانمار درصورت بازگشت پناهندگان روهینگیایی از بنگلادش، آنان را زندانی کند ابراز نگرانی کرد.

خانم سانگرا گفت: «اگر روستاها کاملا تخریب شده و امکانات معیشتی کاملا از بین رفته باشند، بیمناکیم که آنها در ارودگاه‌ها تحت بازداشت قرار گیرند و زندانی شوند.»

زید رعید حسین، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد؛ عملیات دولتی بر ضد این اقلیت مسلمان را «یک نمونه‌ مکتوب برای پاکسازی قومی» توصیف کرده ودر بیانیه ای اعلام کرد که این اقدامات «ظالمانه» به شمار می‌رود.

همزمان، ژنرال مین آنگ هلینگ، فرمانده ارتش میانمار در ملاقاتی که امروز با اسکات مارسیل، سفیر آمریکا داشت گفت: «مسلمانان روهینگیا از اقوام بومی میانمار نیستند و استعمارگران بریتانیایی آنان را به این کشور آوردند.» وی در توصیف افراد این اقلیت از لفظ «بنگالی» استفاده کرد.

او پیشتر گفته بود مردم روهینگیا عامل ایجاد بحرانی هستند که باعث آوارگی صدها هزار نفر شده است. وی همچنین ارتش آزادیبخش روهینگیای آراکان را متهم کرده بود که در تلاشند تا پایگاهی در شمال ایالت راخین ایجاد کنند.

اطلاعات موثق حاکی از آن است که تخریب «عامدانه» محل زندگی روهینگیا برای بیرون راندن و همچنین جلوگیری از بازگشت آنان توسط نظامیان میانماری صورت می‌پذیرد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th August, 2018