تفصیل | شهادت 

20th August, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

پنتاگون : مصارف عساکر اضافی که به افغانستان فرستاده می‌شوند سالانه بیش از یک میلیارد دالر خواهد بود.

2017-10-12

مقامات ارشد نظامی امریکا دیروز به اعضای مجلس نماینده‌گان آن کشور گفتند که هزاران سرباز اضافی که رئیس جمهور ترمپ دستور اعزام آن‌ها به افغانستان را داده‌است، سالانه اندکی بیش از یک میلیارد دالر مصرف خواهند داشت که این مصرف لیست سالانه مصارف نظامی امریکا در افغانستان را به ۱۲.۵ میلیارد دالر خواهد رسانید.


افشای مصارف جنگی امریکا در افغانستان در جلسه‌های استماعیه مشترک کمیته‌های خدمات نظامی کانگرس امریکا در حالی صورت گرفت که سناتور جمهوری‌خواه جان مک‌کین از جیمز متیس وزیر دفاع و جوزف دانفورد لوی درستیز ایالات متحدۀ امریکا انتقاد کرد که جزئیات کلیدی استراتژی این‌کشور برای برنده شدن در جنگ افغانستان را که شش هفته پیش اعلان شد، افشا نکرده‌اند.

مک‌کین گفت این نامناسب است که متیس و دانفورد قبل از حضور در جلسه استماعیه گواهی کتبی را ارائه نکرده‌اند.

این کار به‌طور سنتی صورت می‌گیرد و معلومات دهنده‌گان اغلباً قبل از اطلاع‌دهی لفظی، اسناد کتبی را به کمیته‌های کانگرس ارائه می‌کنند.

متیس و دانفورد که دیروز به کمیته‌های خدمات نظامی کانگرس گواهی می‌دادند، در تلاش مطمئن ساختن اعضای این مجلس در مورد پلان ترمپ روی افزایش و حضور قوا در افغانستان بودند و می‌خواستند آن‌ها را قناعت دهند که پلان‌های‌ شان مؤثر خواهد بود.

شماری از اعضای مجلس نگرانی‌شان را در این مورد ابراز داشتند که گویا امریکا خودش را بیشتر غرق جنگی پُر مصرفی می‌کند که دورنمای پیروزی در آن دیده نمی‌شود.

جیمز متیس گفت، نیروهای اردو و پولیس افغان برای اولین بار در ۱۶ سال به‌طور مکمل در عملیات‎ها دخیل اند و تلفات کمتری را متقبل می‌شوند و به بهبود ظرفیت‌های شان در میدان جنگ ادامه داده‌اند.

متیس همچنان روی حل معضله افغانستان از راه مذاکره تأکید نمود، ولی در اظهاراتش موقف جدی‌تر علیه طالبان داشت.

وی می‌گوید:

"استراتژی ما برای جنوب آسیا بر طالبان تأکید می‌کند که یگانه راه برای صلح، مذاکره است. وقت آن است که طالبان بدانند با کشتن نمی‌توانند به قدرت برسند، این را هم نمی‌توانند که به تروریستان فرا ملیتی پناه بدهند و از آن‌ها حمایت کنند که هدف آن‌ها ضرر رسانیدن به ماست."

آقای متیس افزود، نیروهای افغان جسورتر شده‌اند، زیرا می‌دانند از حمایت هوایی امریکا و ناتو علیه طالبان برخوردار اند.

ولی جوزف دانفورد لوی درستیز ایالات متحدۀ امریکا اعتراف کرد که جنگ افغانستان در حالی حاضر با بن‌بست مواجه است.

او گفت ما در نقطه‌ای نیستیم که در آن به این جنگ یک حل سیاسی موفقانه را ارائه نمائیم. az rواپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th August, 2018