تفصیل | شهادت 

15th July, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

په افغانستان کې تښتول شوي بهرنیان په پاکستان کې پیدا شول :

2017-10-12

 پاکستان می‌گوید که نیروهای پاکستانی، یک خانواده پنج نفری آمریکایی را که از سوی طالبان افغانستان به گروگان گرفته‌شده بودند، آزاد کرده‌اند.

این خانواده در جریان یک عملیات در منطقه قبیله‌ای "کرم" پاکستان نزدیک به مرز افغانستان نجات داده شدند.

پاکستان از این خانواده نام نبرده است، اما جوشوا بویل اهل کانادا و همسرش کایتلن کلمن از آمریکا در سال ۲۰۱۲ در افغانستان ربوده شده بودند. آنها برای سیاحت به افغانستان رفته بودند.

در بیانیه اردوی پاکستان آمده: "اردوی پاکستان پنج گروگان غربی از جمله یک کانادایی، همسر آمریکایی و سه کودک آنها را از زندان تروریست‌ها آزاد کرد."

پاکستان می‌گوید سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا که این خانواده را در افغانستان ردیابی می‌کردند، به آنها گزارش دادند که به تاریخ یازدهم اکتبر آنها از مرز افغانستان به منطقه "کرم" پاکستان منتقل شدند.

یک سخنگوی سفارت آمریکا در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان، به خبرگزاری فرانسه گفته است :"از گزارش رسانه‌ها درباره آزاد شدن یک خانواده و اتباع آمریکایی از اسارت استقبال می‌کنیم."

ویدیوی این زوج توسط شاخه حقانی طالبان در زمانی که گروگان بودند، پخش شده بود. این گروه شورشی، در بدل آزادی این خانواده، خواستار رهایی سه نفر از زندانیانشان در افغانستان بودند.

تازه‌ترین ویدیوی منتشرشده از آنها متعلق به دسامبر سال گذشته است که این زوج را با دو پسر خردسال نشان می‌دهد. در این ویدیو خانم کلمن، که در هنگام ربوده‌شدن باردار بوده، برای رهایی , التماس می‌کند.

شبکه حقانی، هر چند تحت رهبری گروه طالبان فعالیت می‌کند، اما از نظر ساختاری و عملیاتی مستقل پنداشته می‌شود و سراج‌الدین حقانی، رهبر این شبکه معاون هبت‌الله آخوندزاده، رهبر طالبان است.

به گفته مقام‌های آمریکایی و افغان، شبکه حقانی طراح و عامل اجرای بسیاری از حملات سنگین علیه اهداف آمریکایی و افغان در داخل خاک افغانستان بوده است.

آمریکا در سال ۲۰۱۲ شبکه حقانی را غیرقانونی و یک گروه تروریستی اعلام کرد.

گفته می‌شود نیروهای شبکه حقانی در مناطق وزیرستان شمالی و همچنین در منطقه قبیله‌ای کُرم در پاکستان که هم مرز با افغانستان است، مخفی هستند.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

15th July, 2018