تفصیل | شهادت 

20th September, 2018


نوی سرمقالی

لیکنی

د‌حزب‌اسلامی امیر‌ ورور حکمتیار

ویډیو

رادیو

ترانیتفصیل

خروج احتمالی آمریکا از برجام و عواقب آن :

2017-10-13

رسانه‌های آمریکا پیش بینی می کنند که رئیس جمهوری آمریکا جمعه از کنگره خواهد خواست از برجام خارج شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از زمان ورود به کاخ سفید بارها برجام را توافق بدی خوانده است.

پی یر ویمون، پی یر ویمون مسؤل عمومی  پیشین سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در موسسه کارنگی به ما می گوید: « این تصمیم ترامپ می تواند ریسک تقابل بین اروپا و آمریکا را افزایش دهد. اروپایی‌ها بطور شفاف اعلام کرده اند ایران به تعهدات خود درباره برجام پایبند بوده است به همین دلیل اروپایی‌ها هیچ دلیلی برای خروج از برجام و یا تحریم ایران ندارند.»

نزدیک به دوسال از برجام می گذرد و آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای بارها اعلام کرده است که ایران کاملا به تعهدات مندرج در برجام متعهد بوده است. به اعتقاد پی یر ویمون ترامپ با خروج از برجام آمریکا را در جهان منزوی خواهد کرد.

پی یر ویمون می گوید: «خروج آمریکا از برجام اعتبار آمریکا را در جامعه بین الملل زیر سوال می برد. همچنین این موضوع باعث تقویت و گسترش قدرت رقبای آمریکا خصوصا روسیه در منطقه خاورمیانه خواهد شد.»

برخلاف این موضع هم کارشناسانی هستند که می گویند اگر ایران قصد دسترسی به سلاح اتمی را نداشت در پی گسترش برنامه موشکی خود نبود. یکی از مهمترین بهانه هایی که ترامپ می خواهد بواسطه آن از برجام خارج شود.

دانیل شوامنتال یکی ازآنهاست. او می گوید: « نتیجه این توافق (برجام) هر آنچه که هست اجازه می دهد ایران از ۸ تا ۱۳ سال آینده به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند و برنامه خود را گسترش دهد همه اینها در حالی که جامعه جهانی با این توافق این اجازه را به رژیم ایران می دهد.»

جامعه جهانی همچنان موفق نشده است بطور کامل مانع از گسترش سلاحهای هسته‌ای در جهان شود. نمونه آن تنشهای اخیر با کره شمالی و سالها با ایران است. برای مقابله با گسترش سلاحهای هسته‌ای در جهان امروز دو روش دیپلماسی و تقابل وجود دارد. آمریکای ترامپ تقابل را انتخاب کرده است و اروپا ترجیح بر گفتگو و دیپلماسی دارد.واپس


اخبار

شعر و ادب

شهیدانو کاروان

20th September, 2018